Нові правила: як паркуватися на вулицях Києва

Нові правила: як паркуватися на вулицях Києва

 27 вересня, вступає в силу Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів», прийнятий Верховною Радою України 21 грудня 2017 року. «Вечірка» нагадує основні положення закону, радить як не вскочити в халепу й не заробити великий штраф.

Закон передбачає створення законодавчого механізму невідворотності відповідальності за порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів шляхом запровадження фото-, відеофіксації правопорушень.

Також передбачено поширення механізму притягнення до адміністративної відповідальності особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, за окремі порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, за випадки порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів, зокрема, несплату вартості послуг з паркування або паркування на місцях для інвалідів особами, що не мають такого права.

Закон встановлює обов’язкове залишення копії постанови або повідомлення про рішення про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення, зафіксовані в режимі фотозйомки/відеозапису, на лобовому склі транспортного засобу.

Повноваження розгляду справ про адміністративні правопорушення та здійснення тимчасового затримання транспортного засобу, згідно документу, мають інспектори з паркування.

Крім того, удосконалено розміри штрафних санкцій за порушення правил паркування, а також передбачено надання 50% знижки в оплаті штрафів за порушення, зафіксовані в режимі фотозйомки/відеозапису, у разі сплати штрафу протягом 10 банківських днів тощо.

Водночас, Закон визначає підстави звільнення від відповідальності особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, зокрема при вибутті з її володіння номерного знаку або автомобіля внаслідок протиправних дій інших осіб, передачі права керування автомобілем іншій особі на відповідній правовій підставі.

Законом встановлюються всі випадки суттєвого перешкоджання дорожньому руху або створення загрози безпеці руху, зокрема якщо транспортний засіб поставлено на проїзній частині у два і більше рядів; розташовано у заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, своїм розташуванням робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками; розташовано на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту; розташовано на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці; перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації; порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.

Після тимчасового затримання транспортних засобів передбачене невідкладне інформування відповідних підрозділів Національної поліції про таке затримання із зазначенням часу затримання та місця, куди евакуйовано транспортний засіб, розміщення цієї інформації на офіційному веб-порталі виконавчого органу відповідної місцевої ради, а також передачу повідомлень про евакуацію автомобілів на номери мобільних телефонів, які їх власники запропонували для внесення до відповідних інформаційно-комунікаційних систем.

Повернення затриманого транспортного засобу відбуватиметься невідкладно після сплати штрафу та вартості послуги із його транспортування та зберігання.

Для зручності оплати за паркування та ефективного контролю за її здійсненням створюється законодавча можливість запровадження за рішеннями органів місцевого самоврядування на території відповідних населених пунктів автоматизованої системи контролю оплати паркування.

Законом передбачено, що органи місцевого самоврядування мають впроваджувати автоматизовану систему контролю оплати паркування; збільшити чисельність посадових осіб місцевого самоврядування для прийняття на службу в органи місцевого самоврядування інспекторів з паркування.

 Як писала «Вечірка», народний депутат України Дмитро Білоцерковець пояснював, що паркувальна реформа, виходячи з принципу децентралізації, буде наділяти міста всіма необхідними повноваженнями.  Цей Закон сприятиме наведенню порядку на проїжджих частинах і тротуарах міст, зменшенню пробок і заторів у великих містах, поліпшенню екологічної ситуації, спрямуванню коштів, сплачених за парковку, до місцевих бюджетів - на будівництво паркувального інфраструктури.

-Нововведення стосуються практично всіх водіїв, а також те, що створюється революційний для України механізм «заочного» залучення до адміністративної відповідальності власника автомобіля (саме так, як успішно практикується в країнах ЄС і у більшості цивілізованих міст світу),  варто роз’яснити деякі положення Закону, - пише Дмитро Білоцерковець у Фейсбук. - Ключова теза, придумана не в Україні, а працює у всіх країнах заходу, це введення презумпції адміністративної відповідальності власника автомобіля за зафіксовані фото / відеокамерою порушення, в тому числі за несплату парковки або паркування під заборонними знаками.

Запропоновано прив'язати розмір штрафів до вартості години паркування, яка встановлюється міськими радами, а також надати пільговий період 10 днів для оплати штрафу з 50-процентним дисконтом . Виписувати штрафи буде поліція і уповноважені служби міст, рішенням місцевої ради.

Будь-які спірні або неясні моменти будуть трактуватися на користь автомобілістів. Для винесення адміністративної постанови потрібні будуть 100-процентні докази наявності складу правопорушення, зафіксовані на фото / відео! Далі, з огляду на поширеність випадків керування автомобілем не власником (в т.ч. наприклад, при продажу машини по генеральній довіреності) передбачено дієві способи захисту як власника, так і водія-невласника автомобіля. Для цього портібні:

1) копія постанови (або Повідомлення - якщо технічно буде неможливо на місці правопорушення зайти до Реєстру власників автомобілів) буде обов'язково залишати на лобовому склі автомобіля;

2) всі власники і / або водії-користувачі автомобілів зможуть надати в сервісні центри МВС або в місцеві органи влади свої реквізити (номер телефону, адреса електронної пошти) для невідкладного інформування про притягнення до відповідальності за правопорушення, об'єктом скоєння яких було відповідне транспортний засіб;

3) в Реєстрі власників автомобілів буде створено окреме поле «Відповідальний користувач», на якого будуть направлятися штрафи за скоєні адмін.правонарушенія, зафіксовані в фото / відео режимі. У разі якщо це поле буде порожнім, тоді до відповідальності будуть залучатися власники автомобілів.

У будь-якому випадку, водій-порушник зможе сплатити накладений штраф, в тому числі з 50% знижкою в перші 10 днів.

Суб'єкт правопорушення має також повне право оскаржити залучення до відповідальності в суді. Саме такий порядок захищає права законослухняних громадян, привчає автомобілістів поважати права не тільки інших водіїв, а й інтереси всієї міської громади, в т.ч. тих, хто хоче вільно дихати незагазованного в пробках повітрям і тих, хто користується громадським транспортом.

Як зауважують у «Київтранспарксервісі», до них часто надходять скарги щодо "псевдопаркувальників", які збирають гроші за парковку в Києві: «Нагадуємо, що на нашому підприємстві не працює жодного контролера. А всі розрахунки за послуги відбуваються виключно безготівково". Що ж робити, якщо хтось вимагає сплату за паркування?

  • Не давати шахраям гроші
  • Телефонувати у поліцію або на нашу лінію швидкого реагування 0-800-300-516
  • З чистим сумлінням користуватись тільки легальними способами оплати: за допомогою SMS, мобільних додатків, паркомату або одноразово придбати безлімітний паркувальний талон.

У «Київтранспарксервісі» нагадали також про пільгове паркування на парк майданчиках міста: По-переше:  ніколи не робіть як герой цього фото

У Києві правом безкоштовного паркування користуються:

- інваліди війни, інваліди дитинства та інваліди внаслідок загального захворювання;
- ветерани Великої Вітчизняної війни та інших локальних воєн.

Інших пільг немає. 10% від загальної кількості машиномісць на паркомайданчику завжди резервується для паркування осіб з інвалідністю або осіб, що перевозять їх. Звертайте увагу при паркуванні на спеціальні показчики та/або розмітку. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.