Що чекає на Гостиний двір до свого 200-річчя

Що чекає на Гостиний двір до свого 200-річчя

В наступному році виповнюється 200 років з часу побудови Гостиного двору на Контрактовій площі. У роки війни ця історична будівля пережила жорстокі бомбардування. А сьогодні руйнується внаслідок людської байдужості та безгосподарності. 

Гостиний двір був зведений ще в 1809 році замість старого двору (збудованого у стилі українського барокко). У царські часи у ньому розмістили близько півсотні магазинів і майстерень із конкурентноспроможним виробництвом заліза, шовку, хутра. Після другої світової війни тут діяли численні гастрономи, шкіргалантереї, кравецька майстерня, контори будівельно-монтажних управлінь і централізовані склади. 

З проголошенням незалежності у Гостиному дворі ще працювали магазини та бари, ставили спектаклі драмтеатру на Подолі, а також діяла Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені Заболотного. У березні-1994 будівлю передали в оренду приватній структурі — акціонерному товариству «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація». Орендар зобов'язався зберігати історичну пам'ятку у належному санітарному, протипожежному і технічному стані. Проте насправді стан приміщень постійно погіршувався. 

Дійшло до того, що у серпні-2011 було ухвалено урядову постанову №1380: «Про виключення будівлі Гостиного двору в місті Києві зі списку пам'ятників архітектури української РСР, що перебувають під охороною держави». А вже весною-2012 «народився» дозвіл на розробку проекту землеустрою ПАТ «Укрреставрація» для реконструкції будівлі під торговельно-офісний центр із гостьовою парковкою. 

Зважаючи на протести громадськості, у грудні 2012 року Гостиний двір внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Але цього разу — у складі комплексу споруд Контрактової площі (пам'ятки архітектури місцевого значення). А далі почались дивні події: замість обіцяного відрождення запустили «червоного півня» — у ніч з 8 на 9 лютого 2013 року спалахнула пожежа на горищній площі (200 кв.м). Сильний вогонь, що вирував близько шести годин, пошкодив дах. З обгорілих приміщень терміново відселили бібліотеку та інститут реставрації. 

У лютому-2018 Київський апеляційний господарський суд постановив розірвати договір із «Укрреставрацією», яка орендувала приміщення загальною площею 9433 кв. м, а також повернути Гостинний двір до Фонду держмайна. Чому ж це рішення не виконано й досі? Як з`ясувалося, внаслідок пожежі зменшилась площа Гостинного двору, тобто вона вже не складає 9433 «квадрати», як раніше. На жаль, під час розгляду у суді на цей момент не звернули увагу. 

— У постанові суду є чітка цифра — 9433 кв. метри. Тому у бюро технічної інвентаризації виникає проблема щодо реальної площі Гостиного двору. Якщо виявиться, що вона стала менше, «Укрреставрації» доведеться відшкодовувати завдані пам'ятнику архітектури матеріальні збитки, — пояснює юрист Клим Братковський. — Зверніть увагу, що саме пропонує Київське міське бюро технічної інвентаризації — виготовити документацію по вже наявних матеріалах технічної інвентаризації. Йдеться про інвентаризаційну справу від 27.11.2006 р., за якою площа Гостиного двору становить 9433 кв. м. Якщо Фонд держмайна на це погодиться, то вийде, що з будівлею Гостинного двору ніби «нічого поганого» не сталося за роки безгосподарності, пережитої пожежі і постійних підтоплень. І тоді це вже буде елементарна безвідповідальність. 

Влітку цього року Фонд держмайна направив до головного територіального управління юстиції лист зі своїм проханням: мовляв, треба знайти іншого експерта, який міг би провести технічну інвентаризацію та паспортизацію Гостиного двору. Як наслідок, покинута будівля практично не має власника і знаходиться у «підвішеному» стані. Щоб її передати у власність Києва, потрібно зареєструвати право власності за державою (в особі Фонду держмайна). Про це «Вечірка» дізналась після ознайомлення з листом-відповіддю столичного Департаменту культури КМДА. 

Як стало відомо нашому кореспондентові, столичні чиновники повинні дотримуватись низки нормативних документів — зокрема, вимог Закону «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності», відповідного рішення Кабміну і погодження з держорганом (уповноваженим управляти держмайном). Звісно, столична влада не сидить, склавши руки. 

— Київська міська рада ухвалила рішення №556/3563 про надання згоди на безоплатне прийняття до комунальної власності Києва майнових комплексів, у тому числі й будівлі «Гостинний двір», — стверджує директор Департаменту культури КМДА Діна Попова. — Проте Кабінетом Міністрів ще не прийнято відповідного розпорядчого документу. Тобто сьогодні у виконавчому органі Київради відсутні правові підстави для фінансування реставраційних робіт на зазначеному об`єкті. 

Проте місцеві активісти все ще сподіваються, що Київрада облаштує Гостинний двір під новий суспільний простір. Можливо, з'явиться новий музей історії: там можна було б виставляти археологічні знахідки, які сьогодні знаходяться у підвальних фондах і архівах. 

— Сьогодні у Київради є такі плани. Адже в сховищах дуже багато артефактів, археологічних знахідок, які, на жаль, приховані від громадськості. Ці цінні речі взагалі не виставляються у музеях. Тому в Києві має з'явитися такий простір, де можна було б їх побачити, — говорить активістка Марина Соловйова. — Я спілкувалася з представниками КМДА, які запевнили, що є і гроші, і бажання, і концепція подібного музею. Як тільки Гостинний двір передадуть Києву, одразу ж розпочнуться ремонтні роботи. Можливо також, що це буде якась картинна галерея або ще щось. У будь-якому випадку має бути суспільний простір, а не бутиковий комплекс, який намагалися побудувати за часів Януковича. 

На даний момент регіональне відділення Фонду держмайна все ще намагається вирішити проблему з технічної інвентаризацією Гостинного двору. Залишається лише сподіватиись, що це станеться до початку холодів. Адже будівля пам'ятника вже настільки занедбана, що знаходиться у вкрай критичному стані… 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.