Від Шекспіра до Матіос: що підготували столичні театри

Від Шекспіра до Матіос: що підготували столичні театри

Традиційно восени стартує новий театральний сезон. Шанувальників Мельпомени чекають нові інсценізації Вільяма Шекспіра та Оскара Уальда, Лесі Українки та Миколи Гоголя, Марії Матіос та Еріка Емманюеля Шмітта.

Театр Франка: очищення та класика

99-й сезон відкрився прем’єрою «Очищення» у постановці канадського режисера українського походження Григорія Гладія. Автор твору Софі Оксанен виросла у фінсько-естонській родині і зацікавилася непростою долею Естонії, темою поневолення і наруги над рідною землею. Головна героїня разом зі своєю країною переживає трагічні події 30-х, депортацію ворогів народу до Сибіру. Але вірить, що осягнення скоєного та очищення від минулого зупинять руйнацію людини. 

У листопаді запланована прем’єра «Деміург» за творами польського письменника Бруно Шульца, над якою працює режисер Олег Ліпцин. Вистава буде сповнена філософських роздумів про  життя, смерть, сенс буття та що означає бути людиною. 

Головний режисер театру Дмитро Богомазов розпочав роботу над постановкою «Коріолана» за  Вільямом Шекспіром. Трагедія, заснована на античних життєписах римського легендарного полководця, рідко з’являється на сцені. Вона прозвучить у перекладі Дмитра Павличка.  

Також режисер і художник-постановник Сергій Маслобойщиков представить свою версію «Лісової пісні» за Лесею Українкою.  

До речі, Театр Франка готується до відзначення 100-річного ювілею: вийдуть книги про історію театру, альманахи про прем’єри і акторів та диски з записами кращих класичних вистав.  

Театр на Липках: відверта розмова та англійські інтриги

У 94-му театральному сезоні до Нового року заплановано  три  прем’єри. Найближча – «ВОМБАТМИШАКІТ» за повістю письменниці Рут Парк у постановці режисера Артура Атіменьєва –  відбудеться у вересні. Це незвичайна австралійська пригода про трьох друзів,  адресована глядачам від 5 років. 

Над п’єсою сучасного німецького драматурга Йорга Менке Пайтимеєра «Ти бачиш привиди» працює режисер Дмитро Лобода. Це відвертий діалог з підлітками 10-12 років. За сюжетом, невиліковно хвора дівчинка,  розмірковує  про віру в Бога,  перше кохання й стосунки з батьками, усвідомлюючи, що її життя закінчується. Вистава йтиме на Малій сцені театру, де  простір передбачає мінімум реквізиту, оскільки вся увага спрямована  на внутрішній світ героїв.

Наприкінці листопада запланований показ вистави «Ідеальний чоловік» за п’єсою Оскара Уальда. У цій комедії автор на перший план виводить чоловічий склад дійових осіб, а в режисерській інтерпретації Костянтина Дубініна рушійною силою розвитку сюжету є  жінки. Інтриги та спокуси, влада й політика вишуканого англійського товариства сповна вируватимуть у цьому фентезі.

Театр на Лівому березі: сучасні «За двома зайцями»

Найближча прем’єра 41-го театрального сезону  - вистава за п’єсою «Розпутник» сучасного французького драматурга Еріка Емманюеля Шмітта  - відбудеться в кінці листопада. Йдеться про один незвичний день філософа, драматурга і вченого Дені Дідро, коли він потрапив у полон кількох жінок. Режисер-постановник Ігор Грінберг визначив жанря як комедія-містифікація з натяком на еротику. 

В кінці грудня планують презентувати «За двома зайцями»  - сучасну версію п’єси Михайла Старицького у постановці молодого режисера Анастасії Осмоловської. Головні ролі гратимуть Михайло Кукуюк і Тамара Антропова. Життя знаних персонажів перенесуть в умови сучасності. У виставі звучатиме жива авторська музика Михайла Кукуюка та Олексія Петрожицього. 

Ще однією прем’єрою зими стане вистава «Эмилия Галотти» у постановці Тамари Антропової за однойменною п’єсою німецького поета та драматурга  Готхольда Ефраіма Лессінга. Події відбуваються у старовинному місті Гвасталла, що знаходиться в північній Італії. В основі історії життя головної героїні, дівчини Емілії,  - міф про давньоримську Віргінію, яку вбив батько... 

Оперета: «Москалиця» під дахом та рок-опера

Відкриється 84-й сезон 15 вересня Гала-концертом у приміщенні оперної студії Консерваторії (НМАУ). Артисти оперети виконають композиції з оперет Імре Кальмана , Йоганна Штрауса, Ференца Легара та опер Джузеппе  Верді, Шарля Гуно, Гаетано Доніцетті та Моцарта. Родзинкою вечора стануть українські народні пісні.

Поки головна сцена оперети знаходиться на реконструкції, артисти освоюють нові простори. Працюватиме «Театр у Фойє», Stage_Lab, а вистави великої сцени показуватимуть  у приміщенні консерваторії та у МЦКМ «Жовтневий палац». Також під дахом старовинної будівлі розташувався несподівано просторий і світлий майданчик-цех на 120 глядацьких місць. Тут представлятимуть постановки різних жанрів і різних напрямків театрального мистецтва. 

Відкриється майданчик «Сцена 77» 25 жовтня прем’єрою вистави за повістю української письменниці Марії Матіос «Москалиця» у постановці Влади Бєлозоренко. На перехресті між двома світовими війнами і сучасним світом стоїть стара занедбана хатинка, в якій  живе Москалиця. Хтось називає її відьмою, хтось — знахаркою, а хтось — самотньою сиротою. Що відбувається в серці Жінки, яку позбавили любові з самого дитинства?  - розкриють у виставі.

29 листопада відбудеться Гала-концерт «Оперета єднає!» до відкриття основної сцени після її реконструкції. Взимку, окрім традиційного новорічного концерту «Штраус в опереті» (26, 27, 28 грудня) будуть ще «Різдвяні зустрічі» (29 грудня).

Прем’єра наступного року – рок-опера «Біла Ворона» режисера Максима Голенка. В її основі  - драматична поема Юрія Рибчинського про Жанну Д'Арк, музика Геннадія Татарченка. Як обіцяють в театрі, це бачення сьогодення крізь алегоричні призми мистецтва -  чесно, сміливо та відверто.

Золоті ворота: завжди відкриті для тебе

39-й театральний сезон і 5-й у складі нової команди проходитиме під гаслом  «Завжди відкриті для тебе!», адже театр продовжують перетворювати на місце зустрічей і нових знайомств.

Також до вистав готують додаткові події: читання поезії та прози, концерти, «швидкі побачення» із акторами, перегляди документальних фільмів. 16 вересня після спектаклю

«Сьогодні вечері не буде» влаштують неформальний поетичний салон, коли актори декламуватимуть свої улюблені вірші Іздрика, Бродського, Жадана і Франка. А 26 вересня після вистави «Відчуття за стіною» почитають «Казки на ніч» письменника і публіциста Руслана Горового. 

На сцені «Золотих воріт» 18 вересня покажуть «Ілюзії» за Іваном Вирипаєвим у постановці Стаса Жиркова. Це історія про два щасливих сімейних подружжя, як раптом розуміють, що їх щастя – лише ілюзія. Також восени обіцяють показати виставу «Любов людей», що раніше йшла у Молодому театрі.  

Щодо прем’єр, то цього сезону готують копродукцію із Магдебурзьким театром – арт-директорка Корнелія Кромбольц працюватиме над сучасною адаптацією «Річарда ІІІ» Шекспіра, що супроводжуватиметься зустрічами, майстер-класами та професійними розмовами про театр. Також анонсують весняну прем’єру від режисерки Влади Бєлозоренко, яка обрала тексти Поліни Жеребцової, аби поговорити про екстремальні події у суспільному житті. 

Щоб розширити аудиторії, трупа театру гратиме й на інших майданчиків. Зокрема, на «Сцені 6» в Довженко-центрі 24 жовтня покажуть виставу «Каліки» - це історія про двох хлопців, які заприятелювали у реабілітаційній клініці. 

Молодий театр: 11 прем’єр за 10 місяців

Гасло 40-го сезону - «ЖивийМолодий» - обіцянка бути актуальними, реагувати на зміни, навчатися та не піддаватися провокаціям. 

За 10 місяців планують 11 різножанрових прем’єр. Перша з них відбудеться 28 вересня  - це «Homo Ferus» режисера Андрія Білоуса, історія за мотивами п`єс Івана Карпенка-Карого, заснована на сучасних реальних подіях. Термін Homo ferus («людина здичавіла») застосовується до людей з феноменем Мауглі. Головна героїня Харитина, яку змалечку виховала собача зграя, згодом опинилася серед людей, пізнаючи віру, кохання, ненависть і зраду. Чи важко бути людиною?

27 жовтня презентують містичний трилер в етнічних тонах «Острів любові» за новелами Марка Вовчка та Олександра Олеся (реж. О. Меркулова). 

Також серед майбутніх прем’єр - «Важке випробування» за Артуром Міллером, що ставить британський режисер українського походження Ася Сосіс (вистава буде доступною до перегляду англійською та українською мовами);  комедійний детектив «Пастка» за Робером Тома (реж. О Новіков); суміш кохання, царської крові та нещадної помсти в «Соломеї» за Оскаром Уальдом (реж. В. Борисюк);  перфоманс, сповнений найсолодших спокус «Медея» за Евріпідом (реж. О. Ліпцин); постапокаліптична баталія «Тарас Бульба» за Миколою Гоголем (спільний проект з Малим театром, реж. Д.  Весельський) та інші.

Опера: зірки і молоді солісти 

Національна опера України розпочала 151-й сезон. Вже 28 вересня відбудеться показ поновленої опери «Манон Лєско» Джакомо Пуччіні - про пристрасть, насолоду та докори сумління. 

Прем’єри цієї опери на київській сцені відбулася в 2009 році, постановку здійснив італійський режисер Італо Нунціата. Кілька років її не було на сцені і цьогоріч опера повертається, а головну партію виконає Людмила Монастирська. Партія Манон нещодавно увійшла в репертуар Людмили, з нею вона дебютувала в Барселоні. 

30 вересня покажуть оперу «Євгеній Онєгін» Петра Чайковського, яка вже 30 років йде на сцені. Партію Князя Греміна виконає Олександр Цимбалюк, запрошений у рамках проекту «Українські оперні зірки у світі», та який входить у ТОП-5 кращих басів сучасності. Крім того, в постановці відбудеться дебют трьох молодих талановитих солістів - Дмитра Кифорука (Ленський), Ольги Рудик (Тетяна) та Анастасії Поліщук (Ольга). 

3 жовтня до 50-річчя творчої діяльності народної артистки України Марії Юріївни Стеф'юк, в минулому знаної оперної солістки, а сьогодні викладачки сольного співу у Київській консерваторії, відбудеться ювілейний концерт "Життя моє - опера!" за участі її учениць зі всього світу. Також в сезоні заплановані приїзди оперних зірок – Олени Бєлкіної, ще один виступ Людмили Монастирської, цього разу у «Нормі» Белліні, та інших. 

Наразі працюють і над новими прем’єрами. Одна з них – опера Джакомо Пуччіні «Богема» у постановці італійської режисерки Крістіни Муті, дружини знаного диригента, колишнього художнього керівника оперного театру «Ла Скала» в Мілані. 

А художній керівник опери Анатолій Солов’яненко готує постановку опери Россіні «Севільський цирульник», у відмінній від звичної естетиці. Крім того, музику до майбутньої постановки - дитячої опери за мотивами казки Шарля Перо «Кіт у чоботях» -  зараз пише композитор Юрій Шевченко.