Українці свідомо витрачають мільйони на лікування фуфломіцином

Українці свідомо витрачають мільйони на лікування фуфломіцином

Серед найпопулярніших в Україні препаратів 40% не мають наукового обґрунтування, передає protocol.ua. Українці так багаті, що купують в аптеках даремні кошти на десятки мільярдів гривень щорічно. До такого висновку прийшли дослідники ринку ліків з недостатньою доказовою базою (проведено з ініціативи Центру протидії корупції за підтримки Міжнародного фонду "Відродження"). Як виявилося, з 54 млрд грн, витрачених на ліки в 2017 році, 14 млрд (26%) пішли на гомеопатію і фітотерапію. А препарати цих категорій МОЗ заніс в список фуфломіцінов, тобто засобів без доведеної ефективності.

Серед топ-10 найпопулярніших у українців в минулому році препаратів чотири не мають наукового обґрунтування для клінічного застосування, визнаного у світі.
Найгірше, що на сумнівні ліки з легкої руки чиновників йдуть гроші платників податків.

- Ми вже кілька років аналізуємо сферу державних закупівель та помічаємо, як державні та комунальні медустанови купують ліки-пустушки, - розповідає Олена Щербан з Центру протидії корупції.
У 2017 році, за словами Олени Щербан, медустанови витратили на фуфломіціни більш 183 млн грн (при загальній сумі закупівель 4,3 млрд грн).
Ліки потрапляють до аптек через експертизу в Державному експертом центрі МОЗ. За словами експертів, сьогодні контроль за процедурою посилився, але в минулому реєстрацію пройшла безліч сумнівних засобів.

- Вимоги до ліків при реєстрації змінилися, - говорить Тетяна Думенко, директор Державного експертного центру МОЗ: список дозволених до продажу в країні ліків на сайті міністерства оновлюється щодня.

Експертний центр може позбавити препарат держреєстрації, якщо на нього надходить багато скарг від пацієнтів (через лікарів) про непередбачені побічні реакції. Ось тільки лікарі ні на що не скаржаться: практики такої немає.
Виписувати зайве лікарів змушують традиції і некомпетентність, кажуть в МОЗ.

Пацієнти повинні вийти з ролі безсловесних виконавців, впевнена Вікторія Тимошевська.

- Коли з'явиться критична маса пацієнтів і їх рідних, які задають правильні питання - пустушки перестануть призначати, - вважає вона.

Людям потрібно звикнути активно користуватися інформацією додатки МОЗ "Ліки Контроль" (likicontrol.com.ua): з його допомогою можна перевірити, чи є призначений медпрепарат в Нацперечне і програмою "Доступні ліки". А головне - робити висновки про методи доктора, якщо препарату в списку немає.
Сьогодні цю функцію на себе частково взяли страхові компанії: нерідко вони відмовляються гарантувати пацієнту оплату ліків без доведеної ефективності. Контролювати призначення буде і Національна служба здоров'я України, яка стане оплачувати медикам надані послуги. Дуже допомогли б справі електронні рецепти: в будь-який момент можна перевірити, який лікар що виписує. Хоча до цього далеко - в Україні і паперові рецепти на руки дають вкрай рідко, частіше черкають рекомендації на відривних листках.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця, – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.