Українцям загрожує небезпечний «гість» із Європи

Українцям загрожує небезпечний «гість» із Європи

Вітчизняні медики вкотре б'ють на сполох, попереджаючи, що країні може загрожувати ще одна смертельно небезпечна хвороба — лістеріоз. “Вечірка" з`ясовувала деталі. 

Із 2007 до 2017 року в Україні зареєстровано 22 випадки захворювання на лістеріоз, причому 11 із них трапилися у минулому році. Шестеро заражених цією інфекцією померли, четверо з них – новонароджені діти. Таку тривожну статистику наводять фахівці Центру громадського здоров`я Міністерства охорони здоров`я. 

У нинішньому році поки що зафіксовано два випадки, з яких один виявився смертельним. Перший у Львівській області, де 19-річна дівчина захворіла ангінозно-септичною формою лістеріозу. Медики, які лікували хвору, підозрюють, що вона підхопила інфекцію, поласувавши купленою в супермаркеті кукурудзою, яку завезли з Угорщини. Адже саме цей продукт став причиною масового зараження лістеріозом у Данії, Бельгії, Фінляндії, Австрії, Швеції, внаслідок якого померли десятеро людей. На щастя, нашу любительку кукурудзи медикам вдалося врятувати, а після випадку на Львівщині цей «делікатес» зняли з продажу.

По-іншому склалася доля киянина 1949 року народження, який 23 червня звернувся до сімейного лікаря з ознаками харчового отруєння і у якого згодом теж було виявлено лістеріоз. Незважаючи на інтенсивні терапевтичні та реанімаційні заходи, 5 липня чоловік помер від зараження мозку. Джерело інфікування залишилося невідомим. 

– Лістеріоз – інфекційне захворювання, викликане бактеріями Listeria monocytogenes, –пояснила головний спеціаліст з комунікацій Центру громадського здоров`я МОЗ України Катерина Радченко. – Ці мікроорганізми широко розповсюджені в навколишньому середовищі – грунті, піску, воді, а також їх джерелами можуть бути дикі гризуни, сільськогосподарські тварини (особливо вівці і свині), домашні та дикі тварини (бродячі коти і собаки), а також птахи, зокрема голуби. Продукти харчування – молоко, м'ясо, риба, овочі, фрукти є ідеальним живильним середовищем для ростуцих мікроорганізмів. Зараження людини може відбуватися при контакті з інфікованими тваринами та птахами під час догляду за ними, чи вживанні м’ясної або рибної продукції без термічної обробки (сире молоко, сирокопчені ковбаси, сир, особливо придбаний на стихійних ринках), через овочі і фрукти. Від людини до людини лістерії можуть передаватися фекально-оральним шляхом. 

За першими симптомами лістеріоз схожий на харчове отруєння або ангіну. У першому випадку людина відчуває слабкість, озноб, підвищену температуру, з`являється діарея, блювота. Іншою формою хвороби може бути ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. У разі її прогресування та ураження центральної нервової системи з’являються ознаки менінгіту, менінгоенцефаліту або абсцесу мозку.

На щастя, сприйнятливість до лістерій у людей невисока, оскільки наша імунна система вміє боротися з цими бактеріями, не допускаючи розвитку хвороби. Захворювання в основному вражає людей зі зниженим імунітетом. Це хворі на СНІД та цукровий діабет, особи, які отримують хіміо- та гормональну терапію, люди похилого віку, діти першого року життя, вагітні жінки. Для них наслідки можуть бути летальними. Тому важливо за появи перших ознак хвороби звернутись до лікаря. 

Як уберегтися від хвороби:

  • Усі продукти харчування слід піддавати тривалій термічній обробці (варіння, смаження, запікання), яка повністю знищує лістерії. Розігрівання у мікрохвильовій печі, бланшування, розморожування при кімнатній температурі не вбиває мікроорганізми. 
  • При вживанні сирих овочів і фруктів требаретельно їх промивати гарячою водою, адже лістерії можуть бути на поверхні. При цьому не варто вживати пошкоджені овочі і фрукти. 
  • При приготуванні їжі не слід розміщувати сирі і готові продукти поруч, а також не потрібно зберігати їх разом на одній полиці в холодильнику, адже особливістю лістерій є їх здатність розмножуватися у харчових продуктах навіть у морозильній камері. 
  • Не можна готувати овочі для салату на дошці, де щойно розрізали сире м'ясо. 
  • Не купуйте продукти на стихійних ринках, де продукти не перевіряються санітарними службами, а також немаєналежних умов зберігання, транспортування, приготування. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.