Бігти чи не бігти: МОЗ спростувало ще один поширений міф

Бігти чи не бігти: МОЗ спростувало ще один поширений міф

Поширений міф – від бігу болить спина – вводить в оману. Нічого подібного.

Якщо коротко, то такий посил у роз’ясненні нейрохірурга Вадима Ільяшенка, який поширила виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Існує переконання, що біг шкідливий для хребта, особливо для міжхребцевих дисків. І воно хибне. Начебто внаслідок бігу хребці пошкоджуються, і як результат - виникають проблеми та біль в спині.

Отже, медики розвінчують цей міф та радять бігати, але після консультації з сімейним лікарем.

Міжхребцеві диски - це еластичні хрящові прокладки між тілами хребців. Одна з їх основних функцій - гасити вертикальні поштовхи, що проходять через хребет. Саме тому з’явилось припущення, що часто повторювані вертикальні струси дисків під час бігу можуть стати причиною їх передчасного зношування. 

М'язи та кістки під час фізичних навантажень стають міцніші та сильніші. До недавнього часу, вважалося, що міжхребцеві диски не можуть відповідати на навантаження подібним чином. Втім, дослідження вказують, що це можливо. З допомогою МРТ було показано, що поперекові міжхребцеві диски у людей, що займаються бігом, виглядають краще: мають більшу висоту (гіпертрофія), містять більше води та глікозоаміногліканів - однієї з основних речовин в структурі міжхребцевих дисків 

У більш ранньому дослідженні, так само з допомогою МРТ, було виявлено, що у колишніх елітних бігунів природні дегенеративні процеси в хребті не були виражені більше, ніж в загальній популяції. До того ж, біль в спині турбував їх значно рідше.

Під час бігу через поперекові міжхребцеві диски гаситься в середньому близько 20% енергії вертикального поштовху. Велика частина цієї енергії поглинається поперековим лордозом (природним вигином хребта в поперековому відділі).

Таким чином, наукові дані, отримані за допомогою сучасних методів дослідження (МРТ), вказують, що біг не шкодить міжхребцевим дискам, а навіть навпаки, покращує їх стан.

Крім цього у бігунів, як правило, відсутні інші фактори, що призводять до зношування дисків і розвитку болю в спині, наприклад, зайва вага та куріння.

МОЗ доповнює постійну рубрику Новини здорової людини. У цьому форматі медики вже, приміром, заперечили тезу, що під час застуди варто утриматися від морозива.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.