Євангеліє Анни Ярославни вперше видадуть в Україні

Євангеліє Анни Ярославни вперше видадуть в Україні

У Національному заповіднику «Софія Київська» відбулася прес-конференція з нагоди початку підготовки до публікації першого повного факсимільного видання «Реймського Євангелія» в Україні.

Реймське Євангеліє

Як наголосила генеральний директор заповідника Неля Куковальська, вперше в Україні вийде друком повне факсимільне видання «Реймського Євангелія», яке пов’язують з ім’ям Анни Ярославни. Національний заповідник «Софія Київська», видавництво «Горобець» та муніципалітет міста Реймс підписали тристоронню угоду і приступили до підготовки першого повного видання факсимільного типу, аби повернути в такий спосіб на батьківщину рукописну пам’ятку доби Середньовіччя.  Французька сторона дозволила віддрукувати факсимільне видання накладом 1000 примірників

Собор у Реймсі

Досі в Україні не було жодного повного факсимільного видання «Реймського Євангелія». Українські дослідники і зараз не мають належного доступу до цього надзвичайно цінного рукопису, адже він зберігається у муніципальній бібліотеці міста Реймса у Франції. Саме із кириличною частиною «Реймського Євангелія» пов’язують ім’я Анни Київської — королеви Франції та доньки великого київського князя Ярослава Мудрого.

У січні заповідник «Софія Київська» організував благодійні концерти заради збору коштів на друкування святині. Солістка Віденської опери народна артистка України Вікторія Лук'янець двічи виступала в Софійському соборі з концертами, виручка від яких пішла на оплату першого факсимільного видання.  Але знадобилася більша сума - близько мільйона гривень. Кошти, яких бракувало, заповідник тоді взявся  внести зі зборів за продаж вхідних квитків. Була ідея й оголосити збір народних пожертв. Коли факсимільне видання буде надруковано, один з його примірників демонструватиметься на почесному місці в Софійському соборі.

Цікаво, що більшість істориків сходяться на тому, що ця книга, написана кирилицею на церковно-слов'янській мові, перебувала у  зниклій бібліотеці великого князя Київського Ярослава Мудрого.

Анна Ярославівна

Як відомо, у 1051 році князь видав свою дочку Анну заміж за короля Франції Генріха I. Вирушаючи до нареченого, Анна взяла з собою Євангеліє, назване згодом Реймським. На ньому присягали всі наступні французькі монархи. Ця книга зберігається нині в бібліотеці французького міста Реймс. 

Бібліотека міста Реймс знаходиться поряд із знаменитим собором