Залита бетоном Стіна пам’яті на Байковому: кияни рятують меморіал

Залита бетоном Стіна пам’яті на Байковому: кияни рятують меморіал

Акт вандалізму із грандіозною "Стіною пам’яті" на Байковому кладовищі можна подолати вже найближчим часом. Гроші на те, аби віддерти бетон з унікального меморіалу, можна отримати за підсумками цьогорічної кампанії Громадського бюджету.

У травні на Байковому кладовищі показали відновлений фрагмент "Стіни пам'яті" – скандально відомого меморіалу, який за наказом першого секретаря КП України Володимира Щербицького у 1982 році залили бетоном. Цього року вдалося врятувати з-під бетону 6 квадратних метрів споруди. На це місто витратило 50 тисяч гривень. 

Кадр з відео UA1. Так виглядає відновлена Стіна пам'яті (елемент)

Стіна на Байковому сягає в довжину 213 метрів, заввишки від 4,5 до 16 метрів, її загальна площа – понад 2 тисячі кв. метрів. 

Столичний крематорій також є частиною комплексу Парк пам'яті (куди мала увійти й Стіна). Фото: roman-grabezhov.livejournal.com

Молоді і авангардні художники Ада Рибачук і Володимир Мельниченко займалися зведенням меморіалу більше 10 років. Це стіна з барельєфами зі сценами світової міфології.

Проект зрештою завершили. Та в 1982 році грандіозне полотно залили бетоном. 

Через 36 років з ініціативи куратора Євгена Березницького і Київської міської адміністрації почали роботу над відновленням пам'ятника. 

Залишилося знайти гроші. Колега Березницького Марія Вторушина зареєструвала проект в рамках ініціативи Громадський бюджет. Це великий шанс на те, аби в Києві все ж відновили унікальну конструкцію. Автор просить 1 344 605 гривень на відновлення рельєфу "Стіни пам’яті". Для цього проекту №750 потрібно стати популярнішими за інші пропозиції, тобто зібрати голоси містян. 

"Вечірка" отримала коментар автора цього проекту ГБ. Пані Марія розповіла, що заявлена сума зможе окупити відновлення 100 квадратних метрів стіни, тобто лише мізерну частину. 

За проект вболівають й посадовці. Так, директор Департаменту культури КМДА Діана Попова оголосила кампанію для збору підписів за №750. 

"Ми відкрили перші 6 квадратних метрів стіни і готові до кропіткої праці й надалі. Нам потрібна ваша підтримка, кияни!" – написала вона.

Заступник директора Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк розповідав, що дуже складно передбачити, наскільки Стіна на Байковому залита бетоном, і наскільки вона пошкоджена. 

Під час презентації відновленого барельєфу (його частини) співавтор Стіни Володимир Мельниченко назвав знищення його дітища злочином 

"Якщо барельєфи не будуть відкриті, то незалежна Україна буде спадкоємицею цього злочину", - додав він.

Загалом цьогоріч на проекти киян міська влада виділила 150 мільйонів гривень.

Голосування триває ще півтора тижні – до 15 вересня. 

Титульне фото: Наталія Кравчук / Новое время