«Розборки» міської влади з Нафтогазом набирають обертів

«Розборки» міської влади з Нафтогазом набирають обертів

Ані з міського бюджету, ані з каси нового комунального підприємства «Київтеплоенерго» не буде перераховано в казну «Нафтогазу» п’ять мільярдів гривень, що їх за попередні роки заборгувала приватна компанія «Київенерго». Ще влітку НАК вимагала погасити цілком...

Кияни, в умовах фактичного шантажу через відсутність газу і гарячого водопостачання, своїм терпінням і непоступливістю вибороли для міста, за підрахунком міського голови Віталія Кличка, кошти для десяти нових дитсадків чи 150 кілометрів доріг.

Допоки справа в суді (чергове засідання 10 вересня), сторони вели мирні переговори. І хоч міська влада впевнена у своїй правоті, що, за словами заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, підтвердив 19 липня й Господарський суд Києва, який поставив під сумнів конституційність 22 статті закону «Про теплопостачання» щодо правонаступництва боргових зобов’язань, на виконанні якої наполягає «Нафтогаз». Однак, чекати остаточного судового вердикту в КМДА просто не мали часу: попереду – зима, потрібен газ для опалення.

Що ж дали мирні переговори? Днями Кабмін з другої спроби нарешті погодився погасити свою частку боргу – 729 мільйонів за різницю в тарифах (між фактичною вартістю виробництва теплової енергії і її пільговою ціною для населення та бюджетних установ, що діяла до 2015 року). Прем’єр Володимир Гройсман заявив, що вже дав відповідне доручення Мінфіну. Виділення цієї субвенції відкриє шлях до законної можливості зняти з «Київенерго» 1,2 мільярда гривень штрафів і пені від «Нафтогазу». Це логічно і справедливо, адже штрафні санкції застосовувалися, зокрема, й через оті 729 мільярдів державних зобов’язань, не виконаних своєчасно, які теж вплинули на заборгованість «Київенерго» перед «Нафтогазом».

Державний борг, окрім наближення опалювального сезону, став ще однією причиною не чекати рішення суду. Адже, за законом, цей борг погашається винятково перед безпосереднім виконавцем послуги пільгового теплопостачання, тобто лише перед «Київенерго», яке, після реорганізації на дві структури, з листопада почне процедуру ліквідації.

- У випадку, якщо цей механізм не буде використаний цього року, то взагалі буде втрачена можливість часткового погашення боргу перед «Нафтогазом»,- заявив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. - Столична влада може погодитися лише на ту частку боргу, яку заборгували самі кияни за тепло і гарячу воду упродовж багатьох років. Якщо, звісно, право вимагати такої заборгованості зі споживачів ПАТ «Київенерго» офіційно передасть новому «Київтеплоенерго».

Це, за попередніми підрахунками, 2,6 мільярда. Але й у цьому питанні остаточне слово – за Київрадою.

Відтак, як сказано у відповідному проекті рішення Київради, «Київтеплоенерго» не є правонаступником в питанні боргових зобов’язань перед «Нафтогазом», що виникли у ПАТ «Київенерго» «в результаті його власної господарської діяльності». «Київтеплоенерго» пропонується лише надати право погашати боргові зобов’язання «Київенерго»  перед «Нафтогазом» «виключно за рахунок та в розмірі переданих від ПАТ «Київенерго» до КП «Київтеплоенерго» прав грошової вимоги до споживачів, що мають відповідну заборгованість перед ПАТ «Київенерго».  

За словами Петра Пантелеєва, «Нафтогаз», який є учасником урядових переговорів, погоджується на такий компромісний варіант розв’язання конфлікту. Але це не означає, що газ від дасть з дня на день.

Газ пустять через два тижні, гарячу воду через три...

Міська влада робить все, аби в найкоротший термін підписати угоду на газопостачання. Однак проект рішення уряду про виділення 729 мільйонів має пройти низку процедур у самому Кабміні, а також його повинен погодити бюджетний комітет Верховної Ради. Питання мусять узгодити й депутати Київради. Аж після цього буде підписано мирову угоду між НАК «Нафтогаз» та Києвом, яка  дасть можливість столиці отримувати газ з 30-відсотковою знижкою для населення.

Ще тиждень, за словами в. о. директора КП «Київтеплоенерго» В’ячеслава Бінди, потрібно на прогрівання мереж:

- У цей час ми чекаємо велику кількість пошкоджень – не меншу, ніж виявлених під час гідравлічних випробувань (до 2 тисяч). Їх потрібно ліквідувати у дуже стислі строки. Адже відсутність газопостачання призводить до такого явища як лінійне подовження мереж. А при зміні температури теплоносія виникають додаткові пошкодження. Крім того, воду для запуску до мереж потрібно готувати: очищувати від солей, забирати кисень. А це близько 700 тонн води на годину, що дуже критично для мереж.

Що залишилося в «борговому мішку»?

Не всі депутати Київради аплодують цим компромісним домовленостям. Хоч в результаті суму боргу перед «Нафтогазом» вдалося зменшити наполовину і погашення його залишку реструктуризувати на три роки, проте чи не перетвориться ця сума в  прямий збиток для міського бюджету?

 Депутат Київради Олег Костюшко:
- Наші виборці скаржилися, що «Київенерго» їм неправильно нараховувало плату. Деякі ОСББ і ЖБК наполягають, що вони не споживали такої кількості тепла, яка їм приписується просто зі стелі. Якщо в результаті виявиться розбіжність між тим, що нібито вигадало і нарахувало «Київенерго», і реальною заборгованістю, скажімо, в півмільярда, то де візьмемо ці кошти для «Нафтогазу»?  Чимало споживачів мали авансову переплату «Київенерго». Як її в нього забрати, якщо ці гроші вже потрачено?.

Депутат Київради Валерій Гуманенко:
- Є заборгованість за багато років. Водночас, є й термін позовної давності. І реально всі борги споживачів, що утворилися до 2016-го, ми не можемо стягнути в судовому порядку. А віддати їх газовикам місто зобов’яжеться наперед».

Депутат Київради Костянтин Богатов:
- Прямий обмін боргів за живих і мертвих не дуже зручний для нас. Приміром, банки продають колекторам свої борги з простроченням понад 90 днів з 50-відсотковою скидкою, а «старші» за рік – за 10%. Отак колектори оцінюють ймовірність стягнення старих боргів. «Нафтогаз» з нас точно стягне повну суму, а чи ми зможемо їх взяти з мільйона боржників – питання складне.

Депутат Київради Святослав Кутняк:
- Ми визнаємо 2,6 мільярди гривень боргу. Судитися доведеться з кожним боржником. А судовий збір за один позов - понад три тисячі гривень, які витрачатиме вже місто, а не «Київенерго». Треба також зважати на такий момент, як певна упередженість людей до такої структури як «Київенерго». Багато людей не платили, бо не довіряли ефемерним платіжкам за неякісні послуги.  Зараз все це ляже на плечі комунального підприємства. Вважаю, що «Київтеплоенерго» має починати з чистого листа. Хай «Київенерго» саме судиться зі своїми боржниками і доводить, що в платіжках були правильні суми...

Нагадаємо, що сьогодні Київрада вирішуватиме питання щодо заборгованості перед «Нафтогазом».

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.