Швидка допомога більше не безкоштовне таксі: зміни в роботі «парамедиків» Києва

Швидка допомога більше не безкоштовне таксі: зміни в роботі «парамедиків» Києва

З 1 вересня бригади невідкладної медичної допомоги перейшли в підпорядкування Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Для пацієнта це означає, що змінився формат виклику та «внутрішня кухня» швидкої допомоги. Перш за все нагадаємо, що тепер треба дзвонити на єдиний номер «103». Там вже кваліфікований співробітник (диспетчер) вирішить, яка саме необхідна вам допомога: невідкладна чи швидка.

Про зміни розповіла директор Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.

Тепер з’явився контроль за оперативністю роботи бригад. А ваша розмова з диспетчером буде записана, аби можна було контролювати якість. Відсіювання не екстрених випадків розвантажує й без того завантажених медиків. Відповідно – тоді, коли потрібна госпіталізація, вона відбуватиметься швидше. А коли в людини вкотре сталося загострення хронічної хвороби – за це має відповідати сімейний лікар.

Щодо переведення лікарів: нікого не скорочують
Наразі 80% лікарів та фельдшерів невідкладної медичної допомоги написали заяви для переходу в штат працівників Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф м. Києва. Процес триває за планом. Про жодне скорочення мови не йде. За даними Гінзбург, середня зарплатня в лікарів Центру екстреної допомоги Києва – 10,5 тисяч гривень, в середнього медичного персоналу – 8 – 8,5 тисяч гривень.

Валентина Гінзбург. Фото: kyivcity.gov.ua

Лікарі – не безкоштовне таксі для пацієнта з некритичною ситуацією
Кількість бригад швидкої допомоги наразі в столиці складає 0,5% на 10 тисяч населення. Тоді як за нормами – така пропорція має складати – 1 бригада на таку ж кількість людей.

Переформатування дозволить об’єднати сили та відповідно збільшити кількість бригад невідкладної медичної допомоги.

За її словами, надання невідкладної медичної допомоги в будні здійснюється і сімейними лікарями, педіатрами та терапевтами. Це з 08:00 до 20:00 у будні та із 9:00 до 15:00 у вихідні та святкові дні. Вночі – Центр екстреної медичної допомоги. Але цілодобово за номером «103» приймаються виклики, як екстреної, так і невідкладної медичної допомоги.

Зараз в середньому здійснюється близько 20 виїздів на день.

Що робити, коли мешканець Києва ще не підписав декларації з сімейним лікарем, але потрібна швидка?
Все рівно будуть надавати медичну допомогу. Але цьогоріч ще існує червоний та зелений список. Червоний – це тоді, коли доплачують в цьому році лікарю за тих пацієнтів, які не заключили декларації, але до того обсягу, який повинен спостерігати лікар. Однак з 2019 року поняття червоний список анулюється.

Окрім того, на базі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста працює цілодобова телефонна лінія «Порада лікаря телефоном».

«У разі, якщо ви відчуваєте потребу проконсультуватися з лікарем, ви завжди можете зателефонувати 15-83 та отримати фахову пораду… З одного боку це допомагає надати собі чи близьким необхідну долікарняну допомогу. А з іншого – знижує кількість випадків, коли бригада «швидкої» їде до вас на незначне підвищення температури, залишаючи без допомоги того, кому вона терміново вкрай необхідна», - підсумувала вона.

Додамо, що такий «розумний підхід» нині впроваджується по всій країні. Про перші результати можна буде говорити наприкінці року.

Для довідки: швидка (невідкладна) медична допомога – це спеціалізована служба, завдання якої є допомогти у випадках, коли є загроза життю, а також – транспортування потерпілих до лікарні. Парамедик – це особа з медичною освітою, яка навчалась у медичному коледжі не менше 3 років та спеціалізується на наданні допомоги в системі екстреної допомоги. Цю професію в Україні впровадили минулого року в ході загальної медичної реформи.

Читайте також: Швидка в Києві приїде, попри фейки

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.

Титульне фото: health.kiev.ua