У гостях у чотирилапих поліцейських

У гостях у чотирилапих поліцейських

Побачивши на одному з масових заходів поліцейського з вівчаркою, на якій була шлея з написом «Національна поліція України», я зацікавилася життям «волохатих полісменів». Вони справно несуть службу – розшукують і затримують злочинців, унюхують вибухівку, наркотичні речовини та зброю. Щоразу, побачивши цих сміливих собак, дивуюсь їхній витримці – не загавкати на пиріжок з м’ясом, не зацікавитися проїжджаючим повз велосипедистом. «Вечірка» напросилася в гості до Кінологічного центру Головного управління Національної поліції у м. Києві. На балансі Кінологічного центру перебувають 82 службові собаки. Штат Центру– 57 атестованих працівників.

Легендарний Тім – гроза злочинців

Один Кінологічний центр Головного управління Національної поліції розміщено у Святошинському районі, інший – у Подільському.

«Почути» Кінологічний центр, що на вул. Ф. Кричевського у Святошинському районі столиці, можна на великій відстані – за гавкотом собак. У дворі стоять вольєри, над кожним на картонці – інформація про чотирилапого поліцейського та господаря-кінолога, який піклується про нього. Працюють собаки на охороні масових заходів, наприклад у День Незалежності, у метрополітені, тощо.

Провідний фахівець Центру Леонід Миколайович Мусєвич розповідає, що службові собаки розподіляються за своєю спрямованістю на: собак, які працюють на пошук вибухівки, наркотичних речовин, зброї (мають бути врівноваженими та не відволікатися на сторонні подразники, такі як тварини), слідових собак (повинні мати міцну нервову систему та бути активними). Собаку підбирають за відповідністю темпераменту до кінолога, який працює з ним.

Тут несуть службу 25 собак, більшість з яких – німецькі вівчарки. Також є два лабрадори-ретривери. Наймолодшому собаці Рамі – 2 роки, найстаршому Тіму – 8. Незабаром Тім піде на собачу пенсію, його планують провести з почестями. Цей пес – герой, легенда. На його рахунку участь у багатьох службових операціях. Це і розшук злодіїв, які у метрополітені крали джемперні перемички, і затримання хуліганів. Минулого року пес навіть знайшов по сліду вбивцю мешканця Дарницького району столиці.

За словами Леоніда Мусєвича, служать собаки до 8–10 років. Пізніше в них притупляється нюх. У деяких країнах службові собаки-пенсіонери отримують пенсію та перебувають на утриманні держави. В Україні цього, на жаль, не передбачено. Тому після того як собаки йдуть зі служби, їх до себе забирають їхні господарі-кінологи, в яких вони й доживають свій вік.

Робота без відпусток та вихідних

Щодня службові собаки разом з господарями виконують вправи на смузі перешкод. Тут є і двометровий паркан, який собаки повинні перестрибувати, і чагарник, і драбина, і зруйнований міст, і багато іншого.

28-річний Віталій Литвин, інспектор-кінолог, працює з Рамі вже півтора року. Отримав Віталій собаку ще цуценям – виховав, видресирував, і зараз це найщиріший друг, який ніколи не зрадить. На завданнях кінолог працює у парі зі своїм підзахисним і впевнений, що той його захистить і врятує. А у звичайному житті, не на завданнях, кінологи турбуються про чотирилапих. Це робота без вихідних, відпусток і свят.

- У нас немає вихідних. Ми приходимо годувати та вигулювати собак, працюємо з ними. А коли відпустка, їду до батьків і беру із собою Рамі, – розповідає Віталій.

Також Віталій із своїм підзахисним їздив у зону розмежування – у Сватове Луганської області. Усі кінологи Центру згідно з графіком перебувають у 45-денних відрядженнях у зоні проведення АТО.

А активний Панте відпрацьовує затримання – «злочинець» стріляє з пістолета і намагається втекти, але пес валить його з ніг. У ролі «злочинця» – один з кінологів центру, одягнений у дресирувальний костюм. І хоча цей дрескостюм важкий та на дотик здається міцним, але синці у кінологів іноді все одно залишаються.

За словами заступника начальника кінологічного центру Леоніда Миколайовича Левченка, у Житомирському навчальному центрі підготовки поліцейських (єдиний центр у структурі поліції, який готує кінологів) зараз проходять навчання 9 майбутніх кінологів, 5 з них – дівчата. Ставати поліцейським зараз модно, але як зможуть жінки працювати за таким графіком, коли все життя – це служба, – незрозуміло, замислюється Леонід Левченко.

Жодний пристрій не замінить нюх собаки

Не всі службові собаки – міцні вівчарки, які затримують злочинців. Іноді це бувають і спанієлі, сама такого бачила на кордоні. Коли пес унюхав наркотичні речовини, він має загавкати або в інший спосіб повідомити господарю про знахідку. А от собаки, навчені шукати вибухівку, не гавкають, адже вибуховий пристрій може спрацювати на шум. Вони, щоб сповістити господаря про небезпеку, змінюють положення тіла. Наприклад, якщо запах вибухівки відчувається на рівні його очей, голови – пес лягає, якщо вище – сідає. Тоді кінолог розуміє, на якому рівні знаходиться небезпека.

Леонід Левченко наголошує, що жодний пристрій не може замінити нюх собаки. Так, у деяких країнах на митниці собаки розшукують валюту (їх вчать реагувати на запах фарби).

Бувають і курйозні випадки у роботі. Леонід Мусєвич згадує, як службовий пес спрацював перед самітом банкірів на Європейській площі на запах ізоляційної стрічки у каналізації. Пес демонстрував, що там є щось підозріле. Правоохоронці спустились у каналізацію, але нічого не знайшли. Згодом зрозуміли, що під час навчання собаки «запахи» чіпляли під машиною, примотавши ізоляційною стрічкою. Тому собака спрацювала не на вибухівку, а на запах такої стрічки, якою комунальні працівники щось замотували.  

Як грайливих цуценят перетворюють на борців зі злом

Цікавлюсь, як навчають цуценят, щоб вони стали службовими собаками.

Існує міф, що для того, щоб собака знаходила наркотики, вона має бути наркозалежною. Але кінологи спростовують його.

- Підбір цуценя, яке зможе працювати, – копітка робота. Щоб собака стала пошуковою, підбирають цуценя з мотивацією, прив’язаною до пошуку предметів для апорту (наприклад, м’ячик – предмет для апорту. І дійсно, після вдалого виконання завдання собаці дають погратися з м’ячиком). Готувати собаку до служби – довго. І якщо його підсадити на наркотики, то довго не проживе, максимум 2–3 роки. Тому немає сенсу собаку робити наркозалежним, – пояснює пан Мусєвич.

Уся робота із собакою побудована на грі й змотивована на пошуковому предметі та тісному контакті з господарем. За 4–6 місяців можна виховати службову собаку. Але після цього тварину постійно потрібно підтримувати у робочому стані.

Лабрадорів використовують для пошуку запахів, у них дуже розвинутий нюх. А німецькі вівчарки – універсальні. З них можна виховати як антитерора (затримує озброєних злочинців), так і собаку, яка працюватиме по пошуку.

Для тих, хто лише планує стати кінологом, щосуботи проходить школа юних кінологів. Заняття безкоштовні, і їх можуть відвідувати діти з батьками. Бажано приходити, вже маючи чотирилапого друга, але до занять допускають також малечу, яка лише мріє про свого улюбленця.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал "Вечірнього Києва" у Telegram та Facebook.