На Майдані Незалежності показали рабів

На Майдані Незалежності показали рабів

Соціально-інформаційна акція «ПротиДій торгівлі людьми» відбулася сьогодні на Майдані Незалежності. У заході взяли участь Міністерство соціальної політики України, Міністерство юстиції України, скаутські організації, Державна служба зайнятості, Національна поліція України.  

Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка

За даними організаторів, усього за часів незалежності жертвами торгівлі людьми стало близько 230 тис. українців. Переважно це українці, які їдуть на заробітки до інших країн. Тому, обираючи роботу за кордоном, потрібно дізнатися більше про потенційного роботодавця, проконсультуватись про нюанси працевлаштування у тій країні, куди збираєтеся, скептично усвідомити, чи реально вам сплачуватимуть суму, яку обіцяли за роботу, на яку ви збираєтесь (наприклад, навряд чи вам сплатять 2 тис. євро за збір полуниці).

Перед тим як їхати на навчання до іншої країни, потрібно:

- відкрити студентську візу;

- дізнатись більше про навчальний заклад;

- мати його офіційне запрошення;

- володіти іноземною мовою на певному рівні;

- ознайомитися з умовами проживання за кордоном;

- мати гроші для повернення на батьківщину.

Але і в нашій країні можна стати жертвою торгівлі людьми.

- Зайдіть на будь-який будівельний майданчик. І ви можете стати свідком того, як торгують людьми. Адже працівники, не оформлені на роботу, – це новітня форма рабства. А іноді можуть іще й вилучити документи. Сьогодні будь-хто може купити послуги в галузі комерційного сексу – це сексуальна експлуатація. Головна причина торгівлі людьми – їхній вразливий стан, – зазначив голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган.

Усі охочі мали змогу перевірити свої знання безпечної поведінки при працевлаштуванні в інтерактивній інсталяції «Лабіринт можливостей». Так, пропонують обрати з декількох десятків речей ті сім, які потрібно обов’язково взяти з собою, якщо ви збираєтесь на заробітки за кордон. Правильна відповідь: паспорт, віза (крім Польщі, в інших країнах ЄС безвіз не дає права працювати, тому віза для офіційного працевлаштування все ж таки потрібна), контакти українського консульства, ксерокопії документів (якщо оригінал у вас забрали, копії допоможуть вам скоріше повернутися додому, коли ви звернетесь до консульства), мобільний телефон, платіжна картка та кодове слово (обговоріть заздалегідь з родичами ваш пароль, кодове слово, назвавши яке, зможете повідомити, що ви у небезпеці). Поки учасники проходять лабіринт, їм пропонують вирішувати практичні кейси. У кінці учасник або минає трудове рабство, або потрапляє у нього.

Кореспондент «Вечірки» також спробувала пройти лабіринт, але попалася на запитанні: чи можна, якщо вас просять передати якийсь пакунок, передавати його від малознайомої людини. Автор цього матеріалу вважала, що все залежить від того, що це за пакунок: ліки не можна, а речі, одяг – чому б ні. Проте може статися, що наркотичні речовини вшиті у кишені джинсів чи у ремінь.

- Сьогоднішній квест базується на основі реальних ситуацій. Насамперед потрібно дотримуватися таких правил: нікому не віддавати свій паспорт, і навіть під час перетину кордону віддавати його в руки прикордоннику самостійно. Також потрібно навіть у рамках безвізового режиму працевлаштовуватись офіційно. Адже, наприклад, у Німеччині безвіз не дає права на працевлаштування, – розповідає Анна Чернявська, асистент програми протидії торгівлі людьми Міжнародної організації з міграції – Агенства ООН із питань міграції.

У Міністерстві юстиції України зазначають, що проект «Я маю право!» активно допомагає українцям, які опинились у біді за кордоном.

- Проект Міністерства юстиції «Я маю право» реалізується з 2018 року на загальнонаціональному рівні. Якщо людина потрапила у трудове рабство за кордоном та її права порушуються, слід звертатися за телефоном гарячої лінії проекту «Я маю право» 0800 213 103. Будуть задіяні всі законодавчі методи визволення українців. Обізнаний у своїх правах – значить захищений, – наголошує начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві Станіслав Куценко.

Також під час акції учасники продемонстрували інсталяції на тему рабства та рабів.

Фото Бориса Корпусенка.