Весела наука у парку Шевченка

Весела наука у парку Шевченка

Наталка МАРКІВ

Цієї суботи, 12 вересня у Києві можна було торкнутися науки в прямому сенсі слова. У парку імені Тараса Шевченка влаштували «Наукові пікніки». Установи, університети та різноманітні  гуртки  показували і розказували усім охочим про складне «людською мовою».

Національний університет імені Богомольця не пошкодував  кілька своїх своїх навчальних тренажерів – діти змогли розібрати «на органи» муляж людського тіла.  Малі терпляче відстоювали чергу аби самостійно зробити «вівісекцію» - витягнути легені, серце, кишківник, зважити ці органи у руці, і спробувати скласти цей «конструктор» у зворотньому порядку.

Поруч представники молодіжного крила Товариства Червоного хреста України навчали охочих надавати першу допомогу.

- Так співпало, що 12 вересня , відзначається Всесвітній день першої допомоги, а у нас, в Україні ця навичка в нинішніх умовах є життєво важливою. Смертей від нещасних випадків було би набагато менше, якби поруч із потерпілим була б людина, яка б у лічені секунди, оцінила б ситуацію, зробила б штучне дитання, зупинила кровотечу, навіть елементарно вчасно повернула постраждалого на бік, - розповідає волонтер Червоного хреста Ілля, при цьому показуючи натовпу довкола, як правильно робити руками «замок» і де саме треба натискати на грудну клітку.

Поруч із медиками розташувалися «літератори» - Інститут літератури імені Тараса Шевченка пропонував усім охочим, і великим, і малим, повправлятися у римуванні віршів, і написати листа справжнім пером і чорнилом. І дітлахи, віддавши батькам свої гаджети, мало не висолопивши язика, виводили рядки перами . Шестикласник Роман, зажурено поглядає на свій аркуш, після трьох слів він посадив кляксу і не знає що з цим робити. На допомогу приходить мама, хитро посміхаючись вона радить скористатися "промокашкою" – це слово хлопчина, схоже чує уперше, бо робить круглі очі, і безпомічно озирається довкола…

На іншому краю «галявини» «Наукових пікніків» юні природолюби вистоюють неабияку чергу аби порозглядати у електронний мікроскоп різних мушок і велику блакитну бабку. Поруч представник пан Юрій  із Міжнародної зеленої школи демонструє справжній зуб мамонта, і типові викопні рештки, які знаходять в Україні.

Співробітники фізичного факультету Унівеститету імені Тараса Шевченка, у свою чергу переконували школярів, яким ще не довелося вчити предмет, що фізика – це захоплююче.  Демонстрували явище люмінесценції та можливості різних світлофільтрів.

У той час, коли павільйони були віддані на відкуп малечі, то простір перед сценою займали переважно студенти. З самого ранку і до вечора там читали цікаві лекції. Бо де ще можна почути про те, як харчуватися, щоб захворіти, чи міфи і казуси в історії України про які не пишуть у підручнику.

Загалом, суботній «Науковий пікнік» пройшов у веселій і безтурботній атмосфері, де навіть співробітники поважних наукових інституцій могли розслабитися і до хрипоти у голосі пояснювати дітям і дорослим складні істини простими словами – вдячна аудиторія із допитливими очима надихала...