У Лаврі розкопали унікальну споруду часів Русі

У Лаврі розкопали унікальну споруду часів Русі

Археологи знайшли залишки фундаменту захисних мурів XII століття. Унікальні артефакти розкопали в Митрополичому саду Національного Києво-Печерського заповідника, на території якого розташована Лавра.

Тут і далі - фрагменти муру
Тут і далі - фрагменти муру
Дослідники відмивають історичну цеглу - плінфу
Дослідники відмивають історичну цеглу - плінфу
Фрагменти муру
Фрагменти муру

Дослідники проводили роботи в чотирьох розвідувальних траншеях поблизу Троїцької надбрамної церкви, і в трьох нових знайшли археологічні об’єкти. 

Як пояснили археологи, мур та його фундамент у ті часи будували з валунів, уламків каміння та фрагментів давньоруської цегли – плінфи. До речі, останньої загалом відкопали 1 тисячу штук, а загалом було знайдено півтори тисячі різноманітних елементів фортифікаційної споруди. 

Також вдалося відшукати фрагмент давньоруського браслета з литого металу з плетеним орнаментом та дві свинцеві пломби дорогичинського типу ХІ–ХІІІ ст. із знаками з обох боків, у тому числі зображенням двозубця.

Фото: Sergiy  Taranenko

Вчені так характеризують стан унікальної знахідки: "Фундаменти різного ступеня збереженості із напівзруйнованими фрагментами стіни".

Попередньо період будівництва може бути датований у межах 80-90-х рр. ХІІ ст.

Під час засідання вченої ради щодо подальшої долі знахідок історики розповіли, що про знайдений мур згадується у писемних джерелах. Очевидно, це й дало поштовх розкопкам.

Мур оточував так звану верхню Лару та був знищений під час нашестя монголо-татар і взяття Києва в 1240 році. Вже нову кам’яну стіну звели у ХVІІ ст...

Так, у 1951 дослідник Володимир Богусевич вже починав на невеликій ділянці пошуки похованих у землі решток захисної стіни. Саме його команда вперше й відкрила та частково дослідила споруду часів Київської Русі.

Фото: Sergiy Taranenko

Виявлена пам’ятка є унікальною, адже до цього в Україні було відомо лише два об’єкти монументальної фортифікації давньоруського часу, а конструкція виявлених фундаментів унікальна серед усіх пам’яток доби Київської Русі.

Поки археологи розкопали лише частину історичного муру.

Нагадаємо, через 3 місяці стане відомий талісман Києва.

Фото: Sergiy Taranenko, Julya Mysko, Монитор Ифакс via Facebook