Китайські махінації: фірма у Києві торгує неперевіриними біодобавками

Китайські махінації: фірма у Києві торгує неперевіриними біодобавками

На одному зі столичних проспектів «прописались» представники китайської фірми, щедро обіцяючи баснословні заробітки для жителів столиці. Щоб дізнатися про секрети цього «супербізнесу», кореспондент «Вечірки» завітав до офісу фірми й… ледь сам не опинився у ролі жертви мережевого маркетингу.

Дітище 60-річного китайця

Наше знайомство розпочалося під час подорожі до торгового центру «Декор-сервіз», розташованого неподалік від станції метро «Почайна». Саме там на шостому поверсі знаходиться офіс згаданої фірми. Її величали елегантним імпортним словом «Тяньши», що у перекладі з китайської означає «Небесний лев». Перше, що викликало сумнів: у цієї «контори» є й інші назви - «Тієнс Україна»,«TiensGroup»,«Tiens Group Co. Ltd», «Tiens Group Corporation».

Сам офіс нагадував турагентство: там було багато столиків, за якими працівники компанії вели співбесіди з численними відвідувачами. Також кидалась у вічі досить незвичайна поведінка «китайців»: на вакантні посади розглядали усіх охочих, незважаючи на відсутність досвіду і віковий ценз, — від юнаків і дівчат до поважних пенсіонерів. Особливо вражали кандидати похилого віку, які мали досить сумний вигляд (дехто з них навіть скарживсяна погане здоров`я).

Отож, в офісі «Тяньши» люб’язно приймали усіх шукачів щасливої долі: під час дружньої бесіди пропонували заповнювати анкети із зазначенням домашньої адреси та бажаної зарплати. Далі треба було дочекатись результатів рішення компанії. Кожному з нас говорили практично одне й те ж: якщо пройдете конкурс, вам через деякий час зателефонують (як правило, «вигравали» усі). Щоб працевлаштуватись, треба було пройти декілька ознайомчих етапів, які розтягнулись ледь не на тиждень.

Знайомлячи з «Тяньши»,нам розповіли про її неабиякі досягнення: мовляв, успішна торгівля — у 190 країнах світу, а загальний товарообіг — понад 4 млрд доларів (!). Засновник цієї компанії чи то пак міжнародної корпорації — 60-річний Лі Цзіньюань. З його іменем пов`язують «передові технології зі спадщиною 5000-річної китайської медицини». Проте, як пізніше з`ясувала «Вечірка», усі ці балачки не мають жодного відношення до реальних лікарських справ. У біографії цього поважного китайця чітко сказано: він за фахом не медик, а магістр ділового адміністрування (закінчив  Нанькайський держуніверситет).

Хід Кравчуком

Звісно, немає нічого дивного в тому, що якась компанія сама себе активно рекламує. Такі інформаційні прийомчики відомі ще з часів «Гербалайфу», «Амвея» та інших аналогічних «фірмочок». Проте цього разу нам показали не просто відеоролик про «секрети успіху». У невеличкому сюжеті «засвітили» колишнього керівника нашої держави — Леоніда Кравчука: його використовували, як старого друга Лі Цзіньюаня.

Судячи з усього, ці дійові особи були знайомі не один рік. Як стало відомо «Вечірці», ще в листопаді-2006 Кравчук став почесним президентом товариства «Україна – Китай». А в травні-2012 Леонід Макарович брав участь в офіційному відкритті київського представництва «Тяньши» й особисто вручав Лі Цзіньюаню почесне звання «Народний посол України» (за значний особистий внесок у розвиток українсько-китайської дружби).

Дізнавшись про такі (рекламні?) успіхи китайської компанії та її «батька», мимоволі постає запитання: якщо все це правда, то чому ж про діяльність «Тяньши» («Tiens») ми дізнались лише тоді, коли завітали до її офісу? Чому на полицях столичних магазинів немає жодного «Небесного лева»? Звідкіля ж узявся «багатомільярдний обсяг» товарів, які неможливо придбати на ринку? І що це, зрештою, за продукція?

Щоб розібратися, ми заглянули на сайт «Tiens». Ціни — шокуючі. Скажімо, наматрацник «Здоровий сон» («TQ-Z11») коштує 42900 грн. На яких покупців це розраховано? Для порівняння: аналогічна продукція в Інтернет-магазині «Rozetka» коливається у межах 354–3190 грн. 

Ще один приклад: вартість «тяньшинівського» багатофункціонального масажера «TQ-Z06» — 6600 грн. І це при тому, що в інших торговельних точках його можна придбати значно дешевше — від 599 до 4500 грн. І таких розбіжностей у цінах можна навести багато.

Найбільше на сайті вражає реклама біологічно активних добавок (БАД): хоча вони насправді не мають жодного відношення до медпрепаратів, але «тяньшинівці» описують їх «лікувальні» властивості. Так, капсули «Холікан» за 1881 грн нібито здатні покращити роботу серцево-судинної системи, запобігти інфаркту й інсульту, суттєво уповільнюючи процеси старіння і знижуючи рівень цукру в крові при діабеті. А «цілющі капсули Тяньши» всього за 1485 грн. не лише «омолоджують», а й «зміцнюють» імунітет, «регулюють»  функції ендокринної та нервової систем, «виводять» шлаки і токсини з організму та «компенсовують» недолік кисню у м'язах.

«Треба бути «рвачем»

Заманюючи до себе якомога більше людей, «тяньшинівці» використовують хитрі психологічні прийоми. Так, під час співбесіди люб’язно надають книгу мільйонера Роберта Кійосакі «Бідний тато, багатий тато» (йдеться про ведення бізнесу і створення багатства шляхом інвестування в активи). Щоб її отримати, треба здати під заставу свої документи або гроші. Також пропонують виконати «домашнє завдання» — написати 50 цілей свого життя (!).

Протягом ознайомчих занять нам майстерно «промивали» мізки, намагаючись відключити критичне мислення і захопити перспективами суперприбутків (внаслідок збуту сумнівної продукції). У хід пішли захоплюючої розповіді про історії збагачення. Щоб заплутати слухачів, використовують неіснуючий грошовий еквівалент — умовну одиницю: мовляв, 1 у.о. дорівнює 29,5 грн при оптовій торгівлі (або 22 грн чистого доходу).

На зустрічі з нашим кореспондентом представники компанії розповіли про систему грошових виплат: за їх словами, заробітки залежать від кількості заслужених «зірочок» працівника і складаються з декількох нарахувань. Скажімо, щомісячний дохід «6-зіркового» керівника відділу сягає 5 тис. у.о., плюс 25% ПВ (прямої винагороди)і 5% — ВРО (винагорода за розвиток організації), тобто за місяць «набігає» понад 100 тис. грн. А ось у регіонального «7-зіркового» керівника заробітки — уп’ятеро вищі (25 тис. у.о., плюс 30% ПВ та 5-10% ВРО) — понад півмільйона грн. Ще більші доходи — у «8-зіркового» керівника мережі філіалів (100 тис. у.о. плюс 38-46% ПВ і 8-41% ВРО) — понад 2 млн грн щомісяця. Чи дійсно можна отримувати такі гроші?

—Звісно, що ні. Я в цій компанії протрималась років зо два. Щоб влаштуватись на роботу, довелося заплатити «вступних» 300 доларів, — розповідає колишня співробітниця «Тяньши», киянка Галина Василівна. — Мені давали знижки на продукцію «Тяньши» і відповідні відсотки за обсяги продаж. Будувати таку мережу доволі складно. Треба бути «рвачем», щоб затягувати людей ледь не силоміць. Чим більше їх набереш, тим більше грошей матимеш. За кожного новачка платили по 60 доларів.

По суті, «Тяньши» приваблива лише зовні, а в середині — це трухлява «піраміда». Прибутки формуються завдяки продажу продукції новачкам. Ось такий «супербізнес»: кожен, хто вклав свої «кровні», намагається їх «відбити» за рахунок заманювання нових і нових «рекрутів». Насамперед, ставку роблять на неглибокі кишені літніх людей: чи не тому, бува, їх так багато на співбесідах…

«Це — чистої води обдурювання»

Чи дійсно «тяньшанівські» БАДи можуть бути корисними для нашого здоров`я? Скільки можна заробити на такому виді мережевого маркетингу? На ці та інші запитання відповідає Олена Архипцова — кандидат медичних наук.

— Олено Михайлівно, як ви ставитесь до такого виду доходів? Чи справді можна заробляти на реалізації білогічно активних добавок?
— Продати можна один-два рази, але вести мову про стабільні заробітки — нереально. Уявіть собі: вам дають купу таких баночок загальною вартістю на кілька тисяч гривень. Як їх реалізувати? Хто куплятиме? У кого є гроші, той витратить їх на інші потреби, а в кого немає, тим більше, не куплятиме. З точки зору законодавства, вести подібну торгівлю можуть фізичні особи-підприємці. Проте і для них це непросто. Яким чином продавати?

— На упаковках БАДів можна писати, що вони ніби-то лікують від тих чи інших хвороб?
— На такій баночці може бути написано лише одне: це біологічно активна добавка, вона рекомендується для раціону харчування людям, які перенесли певні захворювання. А ось указувати на те, що БАДи мають лікувальні властивості — незаконно. Якось до мене прийшла одна знайома й запропонувала реалізувати подібну продукцію однієї із вітчизняних фірм. Я спитала: де ж сертифікати? Довелося їй пояснити, що таке «добро» нікому не потрібно. Ми співпрацюємо тільки з офіційними виробниками. Причому, кількість БАДів в аптеці не може перевищувати 40% від загальної кількості товару.Сьогодні є БАДи, які навіть у лікарні прописують, але їх теж мало хто купляє. Якщо не можна продати за допомогою лікарів, що ж тоді говорити про простих людей? У тих осіб, які займаються мережевим маркетингом, як правило, немає відповідних документів (сертифікатів). У кращому разі — рекламні проспекти.

— Чим можуть загрожувати біологічно активні добавки?
— До складу БАДів входять речовини, які можуть зашкодити здоров`ю. Вони, на відміну від ліків,не проходять жодних клінічних досліджень. Той, хто їх виробляє, навіть не знає, який буде вплив на людський організм. Це — чистої води обдурювання. На жаль, у нашій державі не регламентують виробництво і продаж біологічно активних добавок. 

ДО РЕЧІ

Представники компанії «Тяньши» стверджують, що вона була створена у 1993 році умісті Тяньцзинь. Проте насправді у КНР з 1998 по 2005 рік така діяльність була заборонена через безліч кримінальних «пірамідних» схем, що діяли під виглядом прямих продаж.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.