Проблема зі сміттям у Києві: кому це вигідно і що робити

Проблема зі сміттям у Києві: кому це вигідно і що робити

Хронічно актуальна не лише для нашого міста тема сміття та сортування побутових відходів стала ключовою у розмові з громадською діячкою, соціальним підприємцем, викладачкою  «Відкритого Університету Майдану» Євгенією Аратовською,. 

– На жаль, декларованого тотального сортування сміття з початком цього року  в Києві не відбулося. Попри заздалегідь анонсовані та ухвалені депутатами зміни до Закону України  «Про відходи», побутове сміття збирають, як і раніше, –  констатує співрозмовниця, і пояснює причини ситуації, яка склалася: – Відповідальність за захоронення сміття несе звалище, полігон. Якщо прибуває сміттєвоз із несортованим сміттям, вони мали б його не пустити, відправити назад. Але цього не відбувається. Позаяк ліній сортування на полігоні немає, сміття просто звалюють на купу. По-перше, це набагато дешевше, ніж переробляти відходи. По-друге, місцева влада не проти такого допотопного способу утилізації. Головне для неї –  прибрати сміття з вулиць мегаполісу, щоб не допустити проблемної ситуації, як це було у Львові.    

– Іншими словами, правильні рішення столичної влади відверто саботують виконавчі структури? 
– Можна і так сказати. П’ять років, які були визначені кожному органу самоврядування, щоб налагодити структуру, навчити людей, встановити баки, знайти, хто буде перевозити, сортувальні лінії поставити, минули майже марно. У 3-мільйонному Києві відсутня належна інфраструктура для сортування побутового непотребу.

– Комусь вигідно, щоб все залишалося, як є…
– Вигідно тим представникам менеджменту, які заробляють на цьому. Їх вочевидь влаштовує, що захоронення побутових відходів таке дешеве. Таким чином вони мають доступ до безмежного ресурсу несортованої вторинної сировини. Коли ж відходи почнуть сортувати і на звалище поїде виключно залишкове сміття, без цінних ресурсів, там  скажуть, що не готові приймати його за 3 євро. Бо його треба переробляти. Навіть зараз є  випадки, коли полігони повертають сміттєвоза назад,  якщо бачать, що в ньому  відсортоване сміття. Немає пляшок, алюмінію тощо. Словом, такий стан справ потрібен тим, хто звик  заготовляти вторсировину за «сірими» схемами.  Іншими словами, відбувається саботаж важливого процесу, який відстоює, зокрема, і наш ЕКО-проект «Україна без сміття».   

– Як цьому можна зарадити?
– Вихід завжди є. Наприклад, ми, як представники київської громади, не можемо і не хочемо чекати, коли владні органи нарешті почнуть щось робити. Тож започаткували  низку цікавих громадських проектів. Щоб люди, які хочуть сортувати побутові відходи, але не мають можливості це робити через відсутність відповідної інфраструктури від держави, йшли до нас. 

– Даруйте, до вас – це куди? 
– У Києві  на вулиці Васильківській вже  працює громадська станція сортування побутового непотребу. Ще одна громадська станція відкриється влітку. Також є мобільний пункт прийому вторинної сировини. Наша автівка   рухається відповідними маршрутами вулицями міста, і ми виконуємо певні замовлення киян на вивезення непотребу. За нашої безпосередньої участі нещодавно відбулося відкриття міні-станції сортування при одному з київських супермаркетів. Люди, які приходять сюди на закупи, можуть залишити  якусь вторсировину та отримати за неї певні бали на свою картку. Їх враховуватимуть, коли вони знову прийдуть за продуктами. І це, на мій погляд, неабияка мотивація для тих мешканців, які очікують на якийсь економічний стимул. З іншого боку, це можливість для супермаркету продемонструвати  свою корисність.        

– Класичне запитання – що робити?
– Мені складно говорити про державну політику в цій сфері. Хоча останнім часом  Мінприроди активізувало відповідний напрямок своєї діяльності.  Розроблено Національну стратегію поводження з відходами, вже ухвалену урядом. Найближчим часом буде представлено новий рамковий закон про відходи. Сподіваємося, він неабияк поліпшить нинішні механізми поводження з побутовим непотребом. Коли закон з’явиться, ми  будемо контролювати, як він виконується, чи відбуваються позитивні зміни… 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.