Юних киян запрошують до оздоровчих таборів під Києвом

Юних киян запрошують до оздоровчих таборів під Києвом

Літо закінчується. Готуємося до нового літнього сезону і шукаємо дитячий оздоровчий табір під Києвом

За часів Радянського Союзу всі діти віком від 7 до 16 років влітку мали змогу відпочивати в піонерських таборах.. Путівку в табір батькам видавали на роботі, її вартість була 11-13 карбованців. А як сьогодні справа з літнім відпочинком дітей та підлітків?

Зараз в Україні (так само в Києві та навколо столиці) дитячих таборів - хоч греблю гати! Якого хочеш напрямку, спрямування й форми власності. Вартість путівок – від 6 до 20 тисяч гривень за два-три тижні.

Взяти, наприклад, найбільші курортні селища навколо Києва: Пущу-Водицю, Конча-Заспа, Боярку, Бучу, Ірпінь, Ворзель. До 1986 року тут працювало близько сотні піонерських таборів (лише в Пущі-Водиці їх було 15). На сьогоднішній день у приміській зоні лишилося з десяток  дитячих оздоровчих таборів (два з них – у  Пущі-Водиці).

Кращими острівками дитячого відпочинку вже не одне десятиліття були й залишаються такі табори як „Каштан» у Конча-Заспі, «Ім. Ю. Гагаріна» в Ірпені, «Променистий» у Бучі, «Зміна» в Бородянському районі, „Лідер” у Пущі-Водиці… Цим  таборам різної форми власності вдалося зберегти не лише матеріальну й методичну базу.

Дитячий оздоровчий табір “Каштан” Київського Інституту електорзарювання ім.. О. Патона, не змінює своїх традицій протягом понад 50  років. Хіба що колір галстуків у вожатих змінився з червоного на зелений.  Щоранку, як і 4 десятиліття тому, “каштанівці” шикуються на ранкову лінійку, підводять підсумки минулого дня, нагороджують кращих спортсменів, переможців конкурсів, вітають іменинників... А потім увесь день проходить під девізом “Творимо диво своїми руками”. М’яка іграшка і лазерний тир, флористика й авіамоделювання, комп’ютери й випалювання по дереву, кераміка й прес-центр, ляльковий театр і орігамі, вишивка й плетіння гачком, бісероплетіння й художня студія, автодром.... І в кожному  з них працюють професіонали, ентузіасти, віддані Країні Дитинства педагоги. Є тут Палац талантів, бібліотека і басейн. Є навіть власний острів, куди загони по черзі ходять у похід, ночують там у наметах, купаються в річці, ловлять рибу, спілкуються з природою. Чверть століття цією країною дитинства  керує Анатолій Борисович Філімонов.

Дитячий оздоровчий комплекс «Дніпро»,  розташований у тій же  Конча-Заспі, функціонує з 1956 року. Кілька років тому через банкрутство власника табір призупинив свою роботу, однак згодом його роботу було відновлено у рамках реалізації соціальних ініціатив Президента України, спрямованих на соціальний захист дітей та відновлення соцінфраструктури. І, скажемо відверто, відновлено непогано. Уже друге літо, помимо традиційних таборових заходів,, тут  працює проект мовних таборів GoCamp для дітей, які мешкають на територіях  поблизу зони АТО.

Дитячий оздоровчий табір «Зміна» в Пилиповичах теж відкривався в далекі радянські часи. І був досить популярним. Як розповідають діти й педагоги, життя в таборі досить цікаве. Багато уваги приділяється спорту, зокрема, його екстремальним видам: тут є навіть пейнтбол, скалодром і тролей («чарівний спуск»), проводиться військово-спортивна гра «Зірниця», працюють гуртки.  Діти їздять на екскурсію до фабрики ялинкових іграшок (виявляється, влітку там найбільший пік роботи!), беруть участь у зйомках телепередач «Х-фактор» і «Танцють всі». У таборі кожна зміна – особлива, тематична. Це різні форми роботи, відпочинку, дозвілля, спортивних заходів.  

Так само майже півстоліття не знижує високу планку табір Імені Гагаріна в Ірпені та його беззмінний начальник Григорій Піхно. Табір належить столичному підприємству «Артем». Він славиться міцною спортивною базою, де створено умови для занять різними видами спорту. Тут є басейн, тренажерний зал, тир, і, навіть, власне дитяче кафе. Працює багато гуртків, серед яких навіть астрономічний гурток, дитячий прес-центр  і туристичний клуб (спортивне орієнтування, школа виживання в екстремальних ситуаціях), а в теплиці дитячого комплекса  діти впродовж зміни вирощують різні рослини, й привозять додому зелені пагінці.   

«Лідер» у Пущі-Водиці, який рік чи два тому мав відзначати півстоліття, будувався як лікувально-оздоровча база відомого на всю Україну заводу „Електронмаш” або „ВУМ” («вычислительно-универсальных машин»).  Підприємство вже давно «померло», табір вижив, став приватною власністю, змінив свою назву й бореться за свій контингент.  Зараз це – військово-патріотичний табір з посиленою військовою підготовкою.  Серед майстер-класів - подолання смуги перешкод, стрільба в тирі, школа виживання, рукопашний бій, хореографія, мінно-підривні загородження (теорія); перша медична допомога в польових умовах; бісероплетіння, виготовляння паракордового браслету, українського намиста та ляльки – мотанки, теренові та спортивні змагання, плавання в басейні, Окрім того - концерти рок-груп і зустрічі з бійцями ЗСУ, спортивні Трипільські Ігри тощо. Але виникає питання: чи не занадто там звучить «мова ворожнечі»?

ДОК «Антей» ДП «Антонов»  (у Святошинському лісі по Житомирській трасі) , який 17 липня відсвяткував своє 50-річчя переживав різні періоди. Були й скрутні часи, коли виробництво літаків ледь жевріло: не було замовлень, тож не було й коштів, економили на всьому, скорочували видатки, де могли. Та зуміли зберегти цю оазу для дітей, ні кому й на думку не спало згорнути діяльність дитячого табору, таким чином скоротивши видатки.За цей час у «Антеї» оздоровилися близько 100 тисяч дітей. Важко уявити, що цей дитячий табір майже вдвічі старший за нашу молоду незалежну державу, що перші його відпочивальники вже на заслуженому відпочинку і, може, серед сьогоднішньої веселої юрби дітлахів, що приїхали на третю зміну відпочинку, є онуки піонерів «Антея».

За традицією діти поклали квіти до пам’ятників Невідомому солдатові та авіаконструктору, планеристу Олександру Юрійовичу Маноцкову. Далі гостей та господарів табору, якими на 18 днів стали діти-відпочивальники, чекав святковий концерт «Антей» збирає друзів», а протягом усього дня – маса цікавих  заходів: і  різноманітні майстер-класи, і несподіваний флешмоб, і солодкий ярмарок, і лотерея,  під час  якої було розіграно безкоштовну дитячу путівку в «Антей» на наступний рік. А надвечір – така очікувана дискотека та дивовижне, унікальне паперове шоу, а також вогняно-діодне фаєр- шоу, запуск піротехніки, вогняних пушок, видихання вогню тощо. І на завершення -  традиційне табірне багаття з  піснями під гітару…

Ну, і звісно, Міжнародний дитячий центр «Артек», який  уже  третій рік підряд  відкривається на базі санаторно-курортного комплексу «Пуща Озерна»  в Пущі- Водиці. - Сьогодні дитячий центр «Артек» - це, насамперед, освітній центр, в якому будуть реалізовуватися й поширюватися на всю Україну кращі  програми національно-патріотичного виховання. Вартість путівки 12-13 тисяч грн. Але керівництво табору  першочерговим завданням вважає оздоровлення дітей учасників АТО, маленьких переселенців і дітей з багатодітних родин. Путівка для такої дитини обходиться в 6300 гривень, але її повністю оплачує Міністерство соціальної політики.

Літо закінчується! Готуємося до наступного!

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.