Верховна Рада запроваджує нові правила маркування продуктів

Верховна Рада запроваджує нові правила маркування продуктів

У вівторок, 10 липня, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект, який направлений на те, аби зобов’язати виробників продуктів чесно маркувати свої товари.

Йдеться про законопроект №8450. Він зібрав 226 голосів (проти - 0, не голосували - 114, двоє утрималися).

Редакція проаналізувала пояснювальну записку документу.

Ідея ухваленого закону полягає в тому, щоб інформувати споживачів про харчовий продукт згідно з європейськими вимогами. Наприклад, зараз в Україні мінімальна висота малих літер на пакуванні встановлена на рівні 0,8 мм. У ЄС ця норма – 1,2 мм.

Зазначена ініціатива має дві мети: перш за все синхронізація законодавства з ЄС, як того вимагає Угода про Асоціацію. Друга ціль витікає з першої: закон дозволить українцям свідомо обрати продукт харчування, ознайомитися з його складом, ключовими алергенами, чи він піддавався розморожуванню.

Прийнятий закон стосується: упаковки (маркування) їжі; її реклами; представлення (викладка на полицях магазинів); та меню у громадських закладах харчування.

- Проектом Закону  забороняється  використання інформації, що може ввести споживача в оману, особливо у частині властивостей і характеристик харчових продуктів та наслідків їх споживання, а також у частині приписування харчовим продуктам лікувальних властивостей. Зазначена заборона поширюється також на рекламування та представлення харчових продуктів, - пояснили автори.

Виробника зобов’яжуть вказувати дані про вміст у харчових продуктах харчових добавок, допоміжних речовин для переробки та інших речовин чи продуктів, які, як свідчать дані проведених наукових досліджень, спричиняють алергічні реакції. Йдеться також і про тих, хто здійснює торгівлю продуктами дистанційно.

Водночас законопроект несе й певні спрощення для виробників. Зокрема, з операторів харчової продукції знімають вимогу про обов’язкове інформування стосовно поживної цінності щодо певних категорій харчових продуктів, які не піддавалися переробці або щодо яких інформація про поживну цінність не є визначальним чинником прийняття споживачами рішень про їх купівлю або площа упаковки яких є надто малою, щоб вмістити всю інформацію для задоволення вимог до маркування.

Порушення вимог законодавства шляхом надання неточної, недостовірної інформації про продукт, зміна оператором ринку інформації про продукт, що супроводжує його, тягне за собою накладення штрафу: на юридичних осіб в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб-підприємців - у розмірі 10 МЗП.

"Український центр європейської політики" вважає такий законопроект надзвичайно корисним для українців. Раніше відповідальність за харчовий продукт несла, в першу чергу, держава.

До цього в Україні діяли кілька різних законів, ДСТУ, наказів профільних відомств. І в окремих положеннях вони суперечили одне одному.  Наприклад, у цій сфері діяв ДСТУ 4518-2008 «Продукти харчові. Маркування для споживачів. Загальні правила». Водночас відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів», на сьогодні дотримання стандартів є необов’язковим.

Загалом в ухвалений Закон має позбавити виробників можливості маніпулювати та дозволити споживачам свідомо обирати товар. Наприклад, виробник може надати всю інформацію про продукт, але занадто дрібним шрифтом.