У Києві підтвердили факт високої забрудненості води в Дніпрі й Десні

У Києві підтвердили факт високої забрудненості води в Дніпрі й Десні

Спеціалісти «Київводоканалу» констатують факт високої забрудненості Дніпровської та Деснянської води.

Фітопланктон й бактерії – основні забруднювачі води в районі Києва

-З 2017 року різко підвищилася забарвленість, вміст заліза, катастрофічно збільшилася кількість синьо-зелених й діатомових водоростей, - говорить головний інженер департаменту експлуатації водопровідного господарства «Київводоканалу» Володимир Костюк. – Цвітіння води у мілкому й теплому Київському водосховищі, оцей  фітопланктон для нас дуже серйозна проблема. В одному кубічному дециметрі води спостерігається 427 тисяч(!) клітин водоростей. Крім того у Десні й Дніпрі фіксуються велике техногенне забруднення - нафтопродуктами, змивами органіки з сільгоспугідь, аміаком, сполуками хлору, фекальне забруднення. Бактеріологічне забруднення підвищується як раз у липні-серпні. Щоб очистити воду до діючих стандартів використовуємо по одному залізничному вагону – 65 тон – реагентів, коагулянтів на добу, ставимо заслони на грабельних спорудах водозаборів, відбираємо воду тільки в нижніх шарах річної води. З минулого року витрати на водо підготовку збільшилися вдвічі. Потужно працює й наша установка озонування. Така ж ситуація на всіх водоканалах, які використовують Дніпровську воду.

Місце, де дніпровська вода потрапляє на очистку

-Забрудненість води в головній річці України – циклічна, були роки, коли під впливом природних факторів (опади, рівень грунтових вод) вода була чистішою, - уточнює Володимир Костюк. - В період з 1991 по 2017 рік вода в Дніпрі була найбільш забруднена у 1993, 1998, 2005, 2006, 2009-2010, 2013. 20017 роках. Найменша - у 1992, 1995, 2002, 2003 та 2015 роках.

Чисту воду псує водопровод?

-Ми всіма відомими сучасними способами готуємо воду для споживачів, вона чиста на виході з Дніпровської водопровідної станції, ще й оброблена озоном, - говорить начальник управління Дніпровської водопровідної станції (ДВС) Анатолій Фурса. – Але забруднення синьо-зеленими водоростями для нас основна біда. За добу наша лабораторія проводить 30 аналізів якості води. Але до міста чиста підготовлена на ДВС вода дістається лише через годину по різних водогонах. Виходить так, що, умовно кажучи, найчистішу воду отримують ті будинки, що розташовані найближче до станції. Це Оболонський, Подільський район та Виноградар. Справа в тому, що старі водопровідні комунікації, особливо в спеку, коли кияни повиїжджають з міста і розбір води мінімальний, по своєму псують воду, вода застоюється, бо її нема кому використовувати, прогрівається. Тому, вибачте, але влітку «Київводоканал» часто й довго промиває водопровідні системи в районах, а люди на деякий час опиняються без води. Нам всім було б краще, щоб водою користувалися більше. Але – економія, лічильники, й таке інше – теж правильно. На прикінці 80-х років минулого століття «Київводоканал» готувал для міста 1,5 мільйона кубометрів води, зараз – 650 тисяч кубів.

Озонаторна станція на ДВС

Люди самі «розмножують» водорості

- З початку двохтисячних років у нас почалися періоди пікового забруднення води. На Бортницькій станції аерації, де чистять стоки Києва, відмічають різке зростання кількості фосфатів у стоках, - говорить начальник інформаційного управління «Київводоканалу» Вікторія Яковлєва. -  Справа в тому, що у Европі в той період заборонили використовувати миючі засоби з вмістом фосфатів. Всі ці пральні порошки, від яких відмовилися там, прибули в Україну. Коли у нас почали активно говорити про шкоду використання цих миючих засобів, адже фосфати, коли зі стоками потрапляють у водойми, починають працювати як мінеральні добрива для водоростей і вони ростуть надактивно, забруднення трохи зменшилося.  У 2013 році був підготовлений законопроект про заборону продажу миючих засобів з фосфатами, але «хімічно-порошкове» лоббі у Верховній Раді проект закону провалило. Я сама провела кілька дуже потужних  просвітницьких компаній по боротьбі з фосфатами. Це дає результати, але треба постійно й наполегливо втлумачувати людям: не використовуйте миючі засоби з фосфатами, беріть на спеціальних поличках в магазинах екологічно безпечні пральні порошки. Адже ви хочете жити з чистими озерами й річками, хочете купатися не в синьо-зеленій жижі, а в прозорій воді, ловити рибу, яка не може існувати без кисню у воді, який забирають водорості, й забивають рибі зябра так, що вона не може дихати. До того ж, ви, люди, явно не бажаєте дорого платити за воду з під крану й водоочищення стоків. Тому зробіть так, аби водоканалам не довелося витрачати шалені гроші на очистку води.

Фото Оксана Шингирій, "Вечірній Київ"