Ніч напередодні Івана Купала: таємниці святкування

Ніч напередодні Івана Купала: таємниці святкування

7 липня – День Івана Купала – найбільш загадкове, таємниче і містичне народне свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят. Воно з часом, після прийняття християнства, деякою мірою трансформувалося в церковне свято. Йдеться про народження Івана Хрестителя, яке святкується церквою 7 липня, або 24 червня за старим календарем.

Після поширення християнства давнє народне свято Купала в результаті «християнського нашарування» почало називатися святом Івана Купала. Проте язичеський сюжет свята залишився не зміненим у своїй основі. Його атмосфера пронизана чарівною магією, що походить з найбільших земних стихій - Сонця, Води й Вогню. З язичницьких часів наші предки відзначали його в день сонцестояння, воно служило поклонінню всемогутнім богам «Ярилу» і «Купалі», котрі володіли величезною життєдайною енергією, що дає життя і родючість всьому живому на землі. Люди щиро вірили, що в купальську ніч (з 6 на 7 липня) вся навколишня природа наділяється чарівницькою силою, здатна розмовляти і передбачати майбутнє. 

Свято починається ввечері, напередодні Купала. Основним стрижнем, довкола якого відбуваються дійства, є купальський вогонь, який символізує сонце-зародок у материнській утробі. Він має горіти цілу ніч - від заходу Сонця-Ярила в лоно Матері-Землі (смерті) до сходу (народження) Купала. Перед запаленням вогнища чотири чоловіки зі смолоскипами стають квадратом навколо хмизу, що позначає чотири сонця (чотири пори року). Потім всі сходяться до хмизу і запалюють вогнище, що символізує «сонячне сплетіння».

Ворожіння на священному багатті - один з найулюбленіших ритуалів купальської ночі. Чарівне полум'я багаття, що висвітлює темряву, створює магічну атмосферу і енергетичне поле для ворожінь. Щоб дізнатися, що готує доля найближчим часом, слід з розбігу перестрибнути через вогонь купальського вогнища. Коли язики полум'я НЕ доторкнулися до вас - це добрий знак успіху в любові і пророкування швидкого весілля і щасливого сімейного життя. А якщо вогонь зачепив ноги або одяг вам обіцяно чимало життєвих випробувань і розчарувань в коханій людині. 

У надвечір'я дівчата гадають на судженого - кидають у воду свої вінки, а хлопці повинні їх дістати. Вінок здавна вважається символом нескінченності всесвіту, кругообігу сил, закладених в природі і оберегом від нечистої сили, псування і пристріту. Переддень купальської ночі присвятіть сплетінню вінка з польових трав і квітів. Перед заходом сонця загадайте на свого судженого і опустіть вінок плисти по воді: 

  • одразу потоне вінок - не бачити заміжжя, суджений або розлюбить, або обдурить; 
  • розплететься вінок на воді - в цьому році не для вас зіграють «Марш Мендельсона»; 
  • повернеться вінок до вашого берега - не чекайте весілля в цьому році; 
  • попливе вінок до дальнього берега - чекайте судженого з того боку і весілля. 

Коли забави стихають, люди від вогнища запалюють свічки на заготовлених зарання кошиках-віночках і йдуть до річки, щоб пустити їх водою й ушанувати предків. Після цього всі сідають за святкову вечерю, віддаючи шану предкам і молячись за народження літнього сонця Купали. 

Вважалося, що на Івана Купала будь-яка вода володіє цілющими властивостями. А тому, обов'язково треба було зануритися у водойму між ранковою та обідньою службою в церкві, оскільки вірили, що це дозволить вилікуватися від усіх хвороб. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця, – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.