Під вітрилами по Дніпру: кияни обрали найцікавіший спосіб вивчати історію рідного краю

Під вітрилами по Дніпру: кияни обрали найцікавіший спосіб вивчати історію рідного краю

Три десятки хлопців і дівчат зі столичного регіону кілька днів ходили на яхтах по Дніпру. Вони не лише більше дізнатися про історію рідного краю, а й "проклали" своєрідний туристичний маршрут, яким слідуватимуть інші команди.

Сміливці вирушали з Києва під зливою... Звісно, декого злякала непогода, але більшість юних і дорослих мандрівників-краєзнавців, які цілий рік чекали на цю подорож, не зупинилися перед примхами погоди. І ні на мить не пошкодували!

До речі, яхта – це  потяг душі романтиків й авантюристів до пригод і неймовірно красивих пейзажів. Кожен плавзасіб, на яких ми йшли по Дніпру (яхти «Переяслав», «Марго» й «Ботик») були створені умілими руками капітанів.

Перший день подорожі зустрів прохолодним повітрям, сірим, затягнутим хмарами, небом та неспокійним Дніпром. 

Краєзнавці розпочали знайомство з маловідомими сторінками історії стародавнього міста Переяслава, яке нещодавно відвяткуватило 1110-річчя. Воно славиться, як місто-музей, де діє 27 таких закладів! Місцевий краєзнавець і пошуковець-ентузіаст,  голова ГІ «Корінь нації» Микола Богатир, показав знакові місця цього мальовничого куточку України пов'язані з Тарасом Шевченком і гетьманом Мазепою. А також особливі дерева: акацію, яку посадив Тарас Шевченк, березу-тризуб та  800-річний  «Дуб української нації».  

Під дощем ми все-таки вийшли на воду. Невеликий шторм додав трохи переляку, екстриму й драйву. Мали йти до Трахтемирівського заповідника, але через неспокійну воду довелося трохи змінити маршрут. Стали біля підніжжя гори Батура, неподалік від Переяслава. Вона отримала свою назву на честь похованого тут козака Батури. На вершині збереглася його могила з великим кам’яним хрестом. Зранку сміливці піднялися на гору, щоб впорядкувати козацьку могилу.

Букринсьий плацдарм і «Берегиня»

У селі Балико-Щучинка відвідали Меморіальний комплекс Героїв Букринського плацдарму і місцевий музей. Саме звідси восени 1943 року мала початися військова операція з визволення Києва -  форсування Дніпра бійцями 1-го Українського фронту. Але наступ військ виявився невдалим. Визволення Києва  значною мірою забезпечили ті, хто на смерть стояв на Букринському плацдармі. У Дніпровій воді й на Букринській висоті полягло (за різними даними) 250 -500 тисяч радянських бійців (а скільки місцевих , то й досі невідомо). На горі, на околиці села Балико-Щучинка, на місці давньоруського городища Чучин, з фортецею й 4-хметровими  оборонними  валами XI-го століття, височить меморіальний комплекс, споруджений у 1985-му. У братській могилі меморіалу в Балико-Щучинці поховано 3170 радянських бійців.

Наступного дня кораблики пришвартувалися біля літописного містечка Ржищів, яке вважається центром Трипільської культури: відвідали Ржищівський історико-краєзнавчий музей,  взяли участь у краєзнавчій конференції. Далі нашим пристанищем було село Стайки з унікальним краєзнавчим музеєм «Берегиня». 

Експедиція завершилася в містечку Українка.

- До розробки маршруту, історичних довідок, тематичних бесід залучали фахівців-краєзнавців з багаторічним досвідом,– розповіла ініціатор, натхненних і незмінний керівник експедиції Наталя Топчій. - Саме формат експедиції – на яхтах Дніпром - дає можливість  з незвичного ракусу побачити і сфотографувати історичні пам’ятки. І, головне, неймовірні враження від природи і Дніпра!

Нагадаємо, Київська обласна історико-краєзнавча експедиція, вже вдесяте організована Київським обласним молодіжним центром  разом з ГО «Молодіжний військово-патріотичний спортивний клуб «Каскад» за підтримки управління молодіжної політики та національно-патріотичного виховання КОДА.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.