Стало відомо, що буде з пацієнтами, які не підписали декларації з лікарем

Стало відомо, що буде з пацієнтами, які не підписали декларації з лікарем

З квітня в Україні стартувала кампанія з вибору сімейних лікарів. Українцям обіцяють якісний медичний сервіс, адже фахівців матеріально заохочуватимуть надавати якісні послуги. Також передбачається, що черг у медичних закладах не буде. Лікарям же обіцяно гарні зарплати. 

Трохи цифр

161 заклад первинної медичної допомоги – 149 комунальних та 12 приватних – уже підписали договори з Національною службою здоров’я України. За 3 місяці кампанії «Лікар для кожної сім’ї» 10,8 млн людей обрали свого лікаря. За інформацією Департаменту охорони здоров’я КМДА, понад 670 тис. мешканців столиці зробили свій вибір. Це близько 23 % від усього населення м. Києва. Найактивнішими у цьому сенсі на сьогодні є мешканці Дніпровського та Дарницького районів. Там декларації підписала майже третина населення.

Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило перелік послуг первинної медичної допомоги, які є безкоштовними. Серед них – профілактичні огляди, вакцинації, невідкладна допомога, оформлення довідок, ведення неускладненої вагітності, низка аналізів та досліджень. Про це йшла мова на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заступника міністра охорони здоров’я.

- Всі ці послуги є гарантовано оплачені державою – нашими з вами податками – через Національну службу здоров’я. Ви не маєте платити за ці послуги, вони для вас є безкоштовними. За них сплачує Національна служба здоров’я тими коштами, які є в державному бюджеті та які визначені на охорону здоров’я, – наголосила Уляна Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я України.

Але є певні вимоги до медичних закладів, які уклали договори з НСЗУ: так, у дитячих поліклініках має бути місце для дитячих візочків, заклад має бути підключено до Інтернету тощо. 

Кількість гарних фахівців обмежена

З липня медичні заклади, які уклали договори з НСЗУ, отримуватимуть фінансування за системою «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто чим більше декларацій підпише лікар з пацієнтом, тим більше він отримає у гривневому еквіваленті. Проте подвійне фінансування поки також залишається. 

Тобто якщо до медичного закладу звернеться пацієнт, який зареєстрований за цією адресою, але не підписав декларації з лікарем, то відмовити йому у медичній допомозі права не мають.

- Медичні заклади, які підписали угоди з НСЗУ, отримуватимуть фінансування за тих пацієнтів, з ким укладено декларацію, та за тих, хто зареєстрований за місцем проживання. На тих, з ким не підписано декларації, нараховується 240 грн на людину, на пацієнта, який уклав декларацію, – тарифи більші. Відмовити у медичній допомозі людині, яка не уклала декларації з лікарем, але звернулась до медичного закладу за місцем проживання згідно з чинним законодавством, права не мають. Однак коли буде повністю розгорнута медична реформа, у 2020 році, без укладення декларації можна буде отримати лише екстрену невідкладну допомогу. Тому декларації краще укладати, адже гарні лікарі закінчуються, – зазначив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк. 

Лікарняний по-новому

Згідно з новими нормативами ходити на виклики пацієнтів лікарі більше не зобов’язані: це питання залишається на їхній розсуд залежно від обставин у конкретній ситуації.

- У нормативному акті ми передбачили, що лікар, маючи відповідні знання, приймає рішення про надання допомоги вдома. Лікар достатньо фахова людина, власне найбільш фахова людина, яка може прийняти це рішення. Ми розробляємо нормативні акти, а не приймаємо рішення, кого та коли лікувати. Тому ми взяли європейський досвід та переклали на фахових людей – лікарів – це рішення, - зазначив Павло Ковтонюк.

Павло Ковтонюк навів у приклад свого лікаря, який зазначив, що відтепер у нього більше часу на відвідування пацієнтів, які справді цього потребують. І він може не ходити до тих пацієнтів, яких може проконсультувати по телефону. 

Незрозумілою залишається ситуація з лікарняними. Що робити людині, яка має ГРВІ, високу температуру і не може просто відлежатись дома, адже потрібен лікарняний. 

- Зараз у нас готується концепція реформи лікарняних. Я не хочу наперед розголошувати, але мета поставлена така: зменшити кількість візитів пацієнта до лікаря, а також зменшити обсяг роботи лікаря з оформлення лікарняного. Лікарняний – це не медицина, а соціальне страхування. Більшість роботи має виконуватися саме спеціалістами у цій сфері. Єдине, що лікар має робити, – зафіксувати хворобу. Але для цього не потрібно так багато дій ні з боку лікаря, ні з боку пацієнта. Ми спростимо цю процедуру, – повідомив Павло Ковтонюк.

Також він пообіцяв, що незабаром можна буде укласти декларацію з лікарем, не виходячи з дому. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця, – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.