Роковини втрати: на Солом’янці відкрили меморіальну дошку Герою України Максиму Шаповалу

Роковини втрати: на Солом’янці відкрили меморіальну дошку Герою України Максиму Шаповалу

Тетяна Войтович

Відтепер у будинку по вулиці Кудряшова, 20Б, у Києві з’явилося нагадування про загиблого українського розвідника, генерал-майора Головного управління розвідки Міноборони України Максима Шаповала.

Рівно рік тому його автомобіль підірвався неподалік від багатоповерхівки, де він жив, від закладеного в машину тротилу. У результаті 39-річний чоловік загинув на місці, а силою вибуху поранило двох перехожих.

Згодом Президент присвоїв Шаповалу звання генерал-майора посмертно.

У середу, 27 червня, на відкритті меморіальної дошки серед інших була присутня вдова розвідника та його мама, які важко переживають втрату і сьогодні. Мер Києва Віталій Кличко наголосив, що міська влада підтримує ідею перейменування вулиці Механізаторів на честь Героя України Максима Шаповала.

- Він командував першою групою спецназу, яка  звільняла Донецький аеропорт. Тоді ворог не зміг вбити Максима. А зробив це підступно, в Києві, біля будинку героя... Максим Шаповал був молодим (йому було 39 років), професійним, досвідченим офіцером, патріотом своєї землі і людиною честі. Ми повинні пам‘ятати своїх героїв. Шанувати справу, заради якої вони віддали своє життя.- Справу захищати свою вітчизну і безпеку та спокій мирних громадян. І ми повинні зробити все, щоб Україна стала сильною, успішною державою! Вічна пам‘ять Герою України Максиму Шаповалу!», - сказав мер Києва на церемонії відкриття пам‘ятної дошки.

Присутній на церемонії відкриття пам’ятної дошки очільник Головного управління розвідки Міноборони генерал-лейтенант Максим Бурбак відзначив професійні якості загиблого та наголосив на важливості піклуватися про родину Шаповала.

Вибух у власному автомобілі тоді ще полковника ГУР  кваліфікували як теракт. Станом на вересень минулого року слідчі Генпрокуратури допитали 900 свідків, призначили 13 експертиз. Однак про завершення розслідування наразі не повідомляють.

Українська розвідка після загибелі свого побратима опублікувала деталі його біографії. Максим Шаповал у 2000-му закінчив Військовий інститут Національного технічного університету "КПІ", а в 2016-му здобув освіту й у Військово-дипломатичній академії імені Євгена Березняка.

Фактично вся його військова служба пов'язана з Головним управлінням розвідки. На момент загибелі він був командиром спецназу ГУР Міноборони - військової частини № 2245, також відомої як 10-ий загін ГУР. Його відділення активно залучалося до проведення спецоперацій у зоні проведення бойових дій на Донбасі.

Його керівник по службі Максим Бурбак називає Шаповала "офіцером, унікальним своїми навичками".

Бойовий побратим, начальник військового ліцею імені Богуна, герой України генерал-майор Ігор Гордійчук також відвідав церемонію, присвячену першим роковинам загибелі Шаповала.

- Коли починалась російська агресія – нас було дуже мало. Максим був одним із найперших. Він надихав, вчив, показував приклад… З перших днів в багатьох бойових операціях мені довелося триматися пліч-о-пліч з Максимом. Його бойовий досвід, теоретичні знання та практичні навички стали в нагоді, а особливо його розвідувальна інформація, - розповів побратим загиблого командира спецназу розвідки МОУ.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.