Як туристу захистити себе: думка експертів

Як туристу захистити себе: думка експертів

Літо, спека, хочеться на море! У туроператорів зараз гаряча пора. Обираючи турагента, потрібно звертати увагу не лише на ціни, а й на його репутацію, відгуки. По деяких компаніях непоодинокі відгуки, що люди сидять по півдоби в аеропорту, літак затримують, а день відпочинку втрачають, адже за готель сплачено.

Такі відгуки можна занйти на туристичних форумах:

«Вечірка» розбиралася, чи можна домогтись компенсацій від туристичної фірми.

Що встановлює законодавство

Адвокат Роман Бегейович зазначає, що можна отримати компенсацію від перевізника за затримання рейсу.

- За Монреальською конвенцією авіаперевізник несе відповідальність за затримку рейсу. Якщо затримка все ж таки сталася, то авіаперевізник повинен забезпечити чаєм, проживанням. Для отримання компенсації необхідно подати позовну заяву щодо перевізника про стягнення грошової суми. Вартість втрати одного дня відпочинку потрібно вирахувати з вартості всієї путівки. Також можна стягнути з перевізника компенсацію за моральну шкоду, – зазначає адвокат.

Наприклад, тур на 10 днів коштує 500 доларів. Тобто вартість одного дня відпочинку – 50 доларів.

В свою чергу моральну шкоду вирахувати складно. На законодавчому рівні не закріплено суму морального відшкодування, але її розмір потрібно довести.

Так, моральна шкода полягає:

1) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала через протиправну поведінку щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;

2) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала через каліцтво або інше ушкодження здоров’я;

3) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи;

4) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала через знищення чи пошкодження її майна.

- Необхідно відмітити, що перед тим як подавати позовну заяву, потрібно направити на адресу перевізника претензію-вимогу, додати квитки, посадочні талони, описати ситуацію. Після того авіаперевізник надасть відповідь, з якою ви можете звертатись до суду у разі відмови від задоволення ваших вимог, – пояснює Роман.

Як на практиці

А от заступник директора Всеукраїнської громадської організації "Союз споживачів України" Михайло Шарков радить звертатися за відшкодуванням не до авіаперевізника, а до туроператора, через якого було придбано тур.

- Останнім часом туроператори йдуть назустріч, щоб не втрачати клієнтів. Ми допомагаємо нашим клієнтам: якщо домовитися з туроператором не вдається, то ми з журналістами приходимо до такої фірми. Розголосу турфірми не хочуть, адже це – їхні гроші, – повідомив Михайло Шарков.

А от до судів пан Шарков не радить звертатись – адже судовий розгляд затягнеться на рік, за який ви втратите гроші на адвоката та здорові нерви.

Шарков радить уважно читати договір перед тим, як сплатити фірмі кошти, та звертати увагу на те, хто несе відповідальність за тур, переліт, які умови проживання, скільки зірок має готель.

Думка туристичного експерта

Катерина Лещенко, керівник Універсал Тревел Груп, на запитання, чи траплялись у туристів затримки літака більше ніж на 8 годин, відповідає:

- Так, звичайно траплялися. Це дуже часто буває. Я всіх туристів попереджаю, що може змінитися час. За добу до вильоту ще раз перевіряємо. Турист сплачує за ночі, не за дні, тому відповідно до договору немає порушень. Зрозуміло, що чисто по-людськи неприємно, але судом це не довести, тим більше що є правила авіаперевезень, де зазначено, що в чартерних рейсах авіакомпанія має право змінювати час вильотів. Туристи думали, що прилітають о 08:00, а прилітають о 20:00. Таким чином, день у них пропав, але ніч залишилася, і тут ніяк і нічим не доведеш. Це приклад – додає пані Лещенко.

Тому так важливо перед тим як обирати туристичну фірму, прочитати про неї відгуки.

«Вечірка» бажає своїм читачам лише приємних пригод.