Кожна третя жінка страждає від насильства

Кожна третя жінка страждає від насильства

19 червня відзначають Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту. З цієї нагоди у Маріїнському парку відбувся захід за участі заступника міністра юстиції України Дениса Чернишова, начальника Головного територіального управління юстиції у місті Києві Станіслава Куценка та представників Національної поліції України, які провели тренінг по самообороні, а також громадських організацій.

За неофіційними даними 35 % жінок в усьому світі зазнали певного прояву фізичного або сексуального насильства. 87 % усіх випадків сексуального насильства чинять знайомі. Офіційна статистика мало відповідає дійсності, адже більшість людей, які пережили зґвалтування, не повідомляють у правоохоронні органи, зазначає заступник начальника Управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи, правової освіти Головного територіального управління юстиції у місті Києві Олександр Хименко.

- Дуже велика частка проявів латентного насильства – тобто ті випадки, які не фіксуються. Сексуальне насильство може бути у родині, на роботі або на вулиці. Великий відсоток латентного сексуального насильства у сім’ї, коли жінка ставиться до цього як до виконання подружніх обов’язків, – пояснює Олександр Хименко.

Потрібно сказати, що насильство – це не лише зґвалтування, а й побиття – фізичне насильство, приниження – психологічне.

Хто може стати жертвою

Жертвою насильства може стати будь-хто, але більше шансів – у жінок, звичайно.

- Хоча бувають випадки, коли ґвалтують і чоловік чоловіка або навіть жінка чоловіка, – розповідає Олександр Хименко.

А Юлія Макарова (Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних») зазначає, що часто жінки не розуміють: якщо чоловік б’є – це ненормально. Вони вважають, що якщо б’є, але утримує – то вже пощастило, а якщо б’є, але не утримує – то не пощастило.

За словами Юлії Макарової, більше шансів стати жертвами насильства мають такі жінки:

- із внутрішньо переміщених осіб;

- із малозабезпечених сімей;

- із жінок, які виховувались у патріархальній родині.

Якщо маєте доньку, то виховуйте її як особистість.

- Давайте дитині можливість розвиватись і підтримуйте у всіх починаннях. Дуже важливо дівчині прививати любов та повагу до себе, – радить Юлія.

Що робити

Не мовчати – зазначають експерти. Потрібно звертатися до поліції, соціальних служб, до центрів правової безоплатної допомоги.

Є гарячі лінії, на яких допомагають жертвам насильства:

Мін’юст України: 0 800 213 103;

ГО «Ла Страда – Україна»: 0 800 500 335.

Обидві працюють цілодобово.

Роботу останньої перевірила «Вечірка». Так, автор цього матеріалу зателефонувала і розповіла про «свою проблему». За легендою жінка має дворічну дитину та не працює, проживає в квартирі чоловіка. Стосунки псуються, чоловік почав пиячити та піднімати руку. Консультант зазначила, що якщо чоловік хоч раз підняв руку, то скоріш за все це буде і вдруге. Якщо це було вже двічі, то вірогідність того, що не повториться, – лише 5 %. Консультант пояснила, що найвірогідніше чоловік користується залежністю від нього молодої мами, та порадила піти жити до батьків чи інших родичів і шукати роботу. Також вона запропонувала звернутися до правоохоронних органів, зафіксувати сліди побоїв, взяти довідку від психолога, що над жінкою чинять психологічне насильство, та звернутися до суду, щоб вимагати обмежувальний припис. (Це припис, який видається на підставі рішення суду. Особа повинна звернутися до суду із заявою про його видачу. Обмежувальним приписом встановлюється заборона кривднику вчиняти певні дії, тобто наближатися, приходити додому, спілкуватись або іншим чином вчиняти дії, які можуть нести за собою психологічне, фізичне насильство. Припис видається судом на строк до шести місяців. Це стосується навіть випадків, якщо кривдником є власник приміщення). Тобто поки діє цей припис, жінка може з дитиною легально жити в квартирі чоловіка та підшукувати собі інше житло. Це нова норма законодавства, яку запровадили у минулому році.