Кияни будуть утеплювати житло за євро

Кияни будуть утеплювати житло за євро

У Києві з’явився ще один механізм фінансування енергомодернізації багатоповерхівок - IQ energy. Поки що лише для ОСББ. 

Програма Європейського банку реконструкції та розвитку IQ energy діє в понад двох десятках країн. Зокрема й в Україні упродовж двох років нею скористалися 20 тисяч фізичних осіб, кожен з яких взяв кредит до трьох тисяч євро. Дві третини позичальників уже здійснили в своєму житлі енергоефективні заходи і підготували документи на компенсацію їм 35% коштів, витрачених на матеріали, обладнання і монтажні роботи. 

Для колективних позичальників такий механізм уперше ЄБРР запроваджує в Києві. На відміну від фізосіб, для ОСББ немає обмежень у сумі кредитування. А компенсація складає 40% від цієї суми. Обмежений лише загальний бюджет програми в Україні – 15 мільйонів євро. 

КМДА розпочала перемовини з керівниками програми ще торік, коли аналогічна державна програма «теплих» кредитів зазнала кризи через брак бюджетних коштів. «Державна програма рухається дуже повільно, тому торік деякі учасники нашої міської програми «30/70» не змогли нею скористатися, бо чекали кредит від держави», - каже начальник управління розвитку ЖКГ КМДА Віра Радченко. 

Річ у тім, що київські ОСББ уже протоптали свою стежку до міської програми «30/70». Аби отримати з міськбюджету 70 відсотків вартості заходів з енергозбереження, вони мають вкласти 30% власних коштів. Якщо, приміром, робота коштує мільйон гривень, то навіть триста тисяч зібрати по квартирах важко. Тож свій внесок більшість ОСББ стали виплачувати, взявши державний «теплий кредит». А, враховуючи, що в Києві діє інша програма – 30% компенсації «тіла» державного кредиту за рахунок міського бюджету, то загалом енергоефективні заходи в будинку на мільйон обходяться його мешканцям у двісті тисяч з копійками. 

- Ми організовуємо для ОСББ і ЖБК лекції про «фінансову магію»: як утеплити свій дім на мільйон, заплативши лише двісті тисяч. Бо більшість із них скаржаться, що не мають грошей для участі в програмі «30/70». Але 2017-го держпрограма «теплих кредитів» підвела. І це викликало паніку серед голів ОСББ. Бо більшість були налаштовані брати державний кредит для участі у міській програмі співфінансування. Тож 2018-го всі взяли «низький старт» і чекали «свистка» Держенергоефективності на відновлення кредитування: сьогодні, за попередніми даними, наші ОСББ і ЖБК вже взяли понад 30 мільйонів гривень цьогорічних «теплих кредитів». А враховуючи, що цього року програма «30/70» планує залучити від киян 50 мільйонів гривень (місто дає 125 мільйонів), то очевидно, що більшість учасників беруть свою частку в кредит у банку. Проте, відчуваючи дефіцит фінансового ресурсу, ми стали шукати альтернативу державному кредитуванню, - розповів радник заступника голови КМДА Олексій Тихонов

За його словами, нині йдуть перемовини з IQ energy щодо такого ж механізму фінансування енергомодернізації й кооперативних будинків. Адже ЖБК – це 10% від усіх багатоповерхівок столиці. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.