Де у Києві поховати домашнього улюбленця

Де у Києві поховати домашнього улюбленця

У столиці, де утримуються сотні тисяч домашніх тварин, досі не облаштували для них комунального кладовища. Тож хоронити їх доводиться, де заманеться. 

Ритуальні імпровізації 

У нашій родині трапилося біда – помер улюблений пекінес Бамсик, який прожив із нами понад 10 років. Помер прямо у мене на руках, коли ніс його дому з ветеринарної клініки, де домашньому улюбленцю зробили укол від задишки. Убитий горем, я став шукати місце, де можна його захоронити «по-людськи». 

Подивився Інтернет-сайти, та так і не знайшов відповіді на болюче запитання. А на «гарячій лінії» КМДА повідомили, що у Києві поки що немає комунального кладовища для домашніх тварин і порадили самому знайти підходяще місце. Тож довелося загорнути собачку в біле простирадло та закопати неподалік від дому в лісосмузі, де вже були подібні могилки... 

Коли ж розповів про цю ситуацію своїм знайомим із Березняків, вони повідомили, що в них є велике стихійне кладовище, на якому ховають домашніх тварин вже більше 30 років. Із цікавостю я відвідав це кладовище і побачив доволі непривабливу картину - на пустирі, зарослому кущами і високою травою, здіймалися сотні могилок, у яких покоїлися собаки, коти, черепахи, хом’ячки та інші улюбленці, навіть жаба. Чимало поховань були явно запущені й без ознак людської уваги, а багато – доглянуті, з лавочками, огорожами, надгробками, навіть мармуровими пам’ятниками з душевними епітафіями... 

Бабуся, яка поралася тут біля могилки кішечки, розповіла, що кладовище іноді грабують вандали, а колись його ледве не знесли комунальні служби, щоб «не псувало території». 

Ціна питання 

Як з`ясувалося в ході підготовки цього матеріалу, по місту розкидані декілька подібних стихійних захоронень домашніх тварин. Лише окремі мешканці міста користуються послугами приватних фірм, що можуть організувати справжні похорони «друга сім`ї». 

Зателефонувавши до однієї із них, розпитав, які послуги можуть надати при похованні песика. Жінка-адміністратор розповіла, що хоронять в основному поблизу Лісового кладовища, оскільки там мало людей, і ніхто не буде заважати чи забороняти це робити. Якщо ж ховати поблизу будинку, можуть бути неприємності, тож це коштуватиме значно дорожче. Стандартна зимова ціна поховання собаки вагою до 10 кілограмів – 2 тисячі гривень. Тіло тварини можуть забрати прямо з дому до 21 години. 

Поховати можна в дерев`яній лакованій труні розміром 50 на 70 сантиметрів, обшитій всередині білою тканиною та з подушечкою (вартість 1100 гривень). Можна замовити й пам’ятник (від 1400 гривень) у вигляді лапи тварини з портретом. 

А ще я довідався, що кремацію собаки можна провести у орендованій фірмою на Байковому кладовищі печі. Така «послуга» коштує для собаки вагою до 10 кілограмів 980 гривень, плюс вартість урни – від 300 гривень. 

Коли ж буде комунальне кладовище? 

За вирішення проблеми будівництва комунального кладовища для домашніх тварин столична влада бралася ще за часів, коли мером був Олександр Омельченко з 2003 року. Тоді неподалік від ТЕЦ-6 на вулиці Пухівській, за житловим масивом Троєщина, відвели 4 гектари землі під цвинтар із крематорієм для «утилізації» померлих котів та собак.

Вартість цього ритуального об’єкту тоді оцінили в 27 мільйонів гривень, половину з яких і було затрачено на роботи, що тривали до 2007 року. Потім будівництво припинилося через брак фінансування. 

- Ми плануємо добудувати кладовище для тварин у Деснянському районі (біля ТЕЦ-6), але старий проект потребує переоцінки. Також необхідно провести експертизу нинішнього стану будівель, - розповів заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. - Зараз обговорюються питання фінансування експертизи та коригування проекту. Київська міська лікарня ветеринарної медицини займається переоформленням відповідних документів. Вартість будівництва за старим проектом становила понад 30 мільйонів гривень, і фахівці мають визначити, скільки це коштуватиме зараз. Згідно з документами, на кладовищі, розташованому на вулиці Пухівській, буде можлива лише кремація тварин… 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.