Ризики покупок в Інтернеті: як розпізнати фейковий сайт

Ризики покупок в Інтернеті: як розпізнати фейковий сайт

Купуючи товари через інтернет-магазини ми завжди опиняємось перед ризиком потрапити на шахраїв. Ця доля спіткала одного з наших читачів. Купуючи омріяний велосипед через магазин Tekhnika.net.ua, він оплатив чек, але товар не отримав.

- На сайті було багато різної техніки, відгуків. До того ж, було вказано, що сайт існує з 2014 року, тому він не здався підозрілим, - розповідає потерпілий Ілля. - Після замовлення мені зателефонував менеджер. Велосипед був у розділі «Конфіскат», тож умовою покупки була повна передоплата. За вказаними реквізитами я оплатив замовлення, після чого мені вислали чек. Поки я два дні чекав свого замовлення , сайт закрили.

«Вечірка» звернулася до адвоката Миколи Пономарьова за порадами, які допоможуть убезпечити себе під час покупок в інтернет-магазинах.

 • Звертати увагу на ім’я домену інтернет-магазину (наприклад «.ru», «.ua»)

Нерідко шахраї створюють веб-сайти зі складовою в назві домену, яка повторює назву відомого сайту. Як наслідок, коли користувач в пошуковому полі веб-переглядача вписує назву сайту, який він бажає відвідати, то серед результатів він може отримати посилання на «фіктивний» сайт. На ньому пропонується до продажу товар з умовою попередньої оплати та який користувач одразу не розпізнає, як підозрілий. Крім того, нерідко шахраї використовують технологію «редірект» (автоматичне перенаправлення користувачів з одного сайту на інший), внаслідок чого при переході ніби-то на запитуваний сайт, користувач потрапляє одразу на сайт шахраїв.

 • Подивитись «ліворуч»

Майте справу лише з тими Інтернет-магазинами, які використовують технологію HTTPS. Ця технологія передбачає безпечне з’єднання: сервер сайту надсилає веб-переглядачу сертифікат, щоб підтвердити ідентифікаційні дані сайту.

 • Побути айтішником з сервісом Whois. 

Треба перевіряти, як давно зареєстровано домен веб-сайту за допомогою сервісів Whois. Зазвичай, при створенні веб-сайту, який планується використовувати з шахрайською метою, зловмисники реєструють новий домен. Разом з іншими ознаками «коротка історія» сайту може свідчити про ненадійність Інтернет-магазину.

 • Аналізувати наповнення сайту

При створенні сайту, шахраї, зазвичай, не роблять детальних описів і характеристик кожної позиції товарів, їх відеооглядів, а самі товари не мають відгуків, або ж ці відгуки скопійовані з інших веб-сайтів. Відгуки можна перевірити, якщо скопіювати текст до пошукового поля веб-переглядача, попередньо взявши його в «лапки». Також, в розділі «Контакти» такі веб-сайти, зазвичай, не мають детальної інформації, а продаж товару пропонується без можливості «самовивозу».

 • Придивитися до дизайну

З обережністю ставитись до Інтернет-магазинів, які використовують безоплатні стандартні шаблони для створення веб-сайтів, а також тих, які розміщені на безкоштовному хостингу.

 • Переглянути умови оплати товару

Якщо Інтернет-магазин не передбачає можливості придбати товар за накладеним платежем (післяплата при отриманні товару на пошті), краще його послугами не користуватись. При цьому, бажано замовляти товар саме на умовах накладеного платежу – хоч це й дорожче. Також, в більшості випадків шахраї не використовують еквайринг (опалата вашою карткою через банк), оскільки такі платежі легко відстежити. Найчастіше, оплатити товар пропонується шляхом перерахування коштів на платіжну картку. Якщо ви вирішили скористатись такою формою оплати, то обов’язково зазначайте призначення платежу, що в подальшому при ненадходженні товару дасть можливість звернутись до банку зі скаргою для блокування картки продавця та повернення коштів.

 • Не працювати з електронним гаманцем

Ніколи не погоджуйтесь оплатити товар шляхом перерахування коштів на «електронні гаманці», оскільки саме цей спосіб найчастіше використовують шахраї через складність відслідкувати рух коштів. Крім того, не використовуйте платіжні термінали для внесення коштів на картку, які вам повідомили, оскільки в подальшому буде складно довести, що кошти надійшли саме від вас.

 • Аналізувати відповідність цін товарів ринковим

Часто шахраї для привернення уваги потенційних покупців виставляють ціни товарів значно менші від звичайних. Також, варто перевіряти, чи є сайт Інтернет-магазину під моніторингом сервісів порівняння цін (Hotline тощо).

 • Вимагати надання документів про реєстрацію суб’єкта господарювання

В більшості випадків шахраї не реєструються як фізична особа-підприємець, а тим більше не створюють юридичних осіб, тому пропонують оплатити товар шляхом перерахування коштів певній фізичній особі.

 • «Заскрінити» все

Робити скріншоти сторінок під час оформлення замовлення он-лайн, зокрема, й транзакцій з оплати. Зберігати смс-повідомлення від менеджера, електронні листи тощо. Ця інформація у майбутньому допоможе правоохоронним органам знайти зловмисників. Також, треба буде зробити фіксацію відповідних сторінок Інтернет-магазину за допомогою онлайн-сервісів збереження змісту веб-сторінок –  після заволодіння чужими коштами, зловмисники часто відключають сайт, що ускладнює розслідування.

 • Прочитати поради від Google

Насамкінець ознайомтесь та використовуйте правила, розроблені Центром безпеки Google - як в плані безпеки покупок, так і для повсякденного користування Інтернетом.

- Якщо ж ви все ж натрапите на шахраїв, то в першу чергу необхідно звернутись до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення. Успіх розслідування буде в тому числі залежати від того, наскільки повну інформацію Ви зможете надати слідчому про обставини вчинення по відношенню до Вас шахрайства, - розповідає адвокат Микола Пономарьов. - Якщо ви перерахували кошти на банківську картку, яку вам повідомив зловмисник, необхідно звернутись до відповідного банку з вимогою заблокувати таку картку з огляду на ненадходження замовленого товару.

*Журналісти «Вечірнього Києва» перевірили надані експертом сайти.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця, – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook!