Якими були київські ресторани у 1960-1980 роках

Якими були київські ресторани у 1960-1980 роках

Сьогодні українська столиця переживає бум ресторанного бізнесу. У місті тисячі закладів різної спрямованості: від дорогих барів з ексклюзивними коктейльними картами до міжнародних мереж ресторанів швидкого харчування та дитячих кафе. І попит на такі місця був завжди. У післявоєнні часи, коли люди трохи оговтались від трагічних подій минувшини, знаходилось місце дозвіллю. Давайте згадаємо, якими були київські ресторани 60-80-х років.

Ресторан "Метро", вул. Хрещатик, 1984 рік
Ресторан "Метро", вул. Хрещатик, 1984 рік
"Троянда Закарпаття", початок 80-х
"Троянда Закарпаття", початок 80-х
"Млин", початок 90-х
"Млин", початок 90-х
Кафе "Грот" на вулиці Хрещатик, 1985 рік
Кафе "Грот" на вулиці Хрещатик, 1985 рік
Літній майданчик у Гідопарку, початок 80-х
Літній майданчик у Гідопарку, початок 80-х
"Верховина", кінець 60-х
"Верховина", кінець 60-х
Кафе "Донецк" на бульварі Шевченка, 1981 рік
Кафе "Донецк" на бульварі Шевченка, 1981 рік
"Лейпциг", середина 80-х
"Лейпциг", середина 80-х
Недільний день на вулиці Червоноармійській, 1979 рік
Недільний день на вулиці Червоноармійській, 1979 рік
"Млин", кінець 60-х
"Млин", кінець 60-х
Тераса кафе "Морозиво" у Пасажі на Хрещатику, 1985 рік
Тераса кафе "Морозиво" у Пасажі на Хрещатику, 1985 рік

У радянські часи всі заклади громадського харчування були державними. Прописна істина: Країна Рад вела непримиренну боротьбу з буржуазією. Відкрити приватний заклад було неможливо. За спогадами корінних киян, закладів в місті 60-80-х років було небагато. Втім, деякі з них були культовими і могли похвалитися власними історіями.

Так, у кафе «Грот» на Хрещатику в 60-х роках збиралися представники першої радянської субкультури – стиляги. На вулиці Червоноармійській (зараз Великій Васильківській) був винний бар – «Троянда Закарпаття», де подавали закарпатські вина. 

Були в Києві часів застою і дорогі заклади. Мабуть, найвідоміший із них – ресторан «Лейпциг» на розі нинішніх вулиць Володимирської та Прорізної. Це місце мало репутацію закладу для творчої еліти. Ще з дореволюційних часів там полюбляли бувати письменники і поети.

До початку 90-х над виходом зі станції метро «Хрещатик» розміщувався розкішний ресторан «Метро». Він славився гучними святкуваннями з живою музикою, фірмовою котлетою «Метро» та коктейлем «Хрещатик»... а також тіньовим бізнесом. Тут відбувалися зустрічі перекупників, торгівців антикваріатом та контрабандистів. Якщо «Лейпциг» вважався рестораном для інтелігенції, то «Метро» мав досить сумнівну репутацію.

Також елітним вважали ресторанний комплекс «Мисливець», що знаходився недалеко від станції метро «Гідропарк». За ним тягнувся певний містичний шлейф. Згідно з однією із міських  легенд, ресторан побудували на місці церкви, в якій під час Другої Світової війни нацисти спалили населення розташованого на Трухановому острові села. Саме через це він часто горів, поки остаточно не закрився. Варто зазначити, що будівля й досі на реставрації.

Крім того, в радянському Києві діяло кілька ресторанів з українським колоритом. Багато з них були розташовані при в'їзді в місто і слугували своєрідною «візитівкою» не лише української столиці, а й усієї республіки. Зокрема, ресторани «Полтава», «Верховина» і «Вітряк». Останній примітний тим, що в його оформленні брала участь знаменита художниця і дисидент Алла Горська. До слова, торік легендарне панно, над яким, окрім Горської, працювали художники Віктор Зарецький та Борис Плаксій, відновили і відкрили для огляду.

Не всі ресторани тих часів були великими, дорогими і пафосними. У Києві пізньої радянської доби існувало безліч маленьких кафешок, де, за спогадами  киян, подавали найсмачніше у Союзі морозиво. Були і демократичні заклади для любителів міцних напоїв. У кожному районі міста діяли пивні з характерними високими столиками. У таких місцях часто збиралися любителі застільних бесід про життя.

На початку 90-х років минулого століття канув в лету не лише політичний лад тієї країни, а й радянський побут. Деякі його рудименти ще проглядаються на вулицях і в будинках багатьох міст нашої країни. Старі фотографії радянського Києва сповнені зворушливою наївністю - і саме цією простотою підкуповують нас сьогодні.

Використані фото з альбому «Киев. Это было недавно» Володимира Фаліна

Нагадаємо, яким був весняний Київ 1980-х.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.