Парк Муромець реконструюють скульптори, що прикрашали Поштову площу

Парк Муромець реконструюють скульптори, що прикрашали  Поштову площу

Обрано переможця конкурсу щодо благоустрою центральної частини урочища Чорторий (острів Труханів - острів Муромець) в Деснянському р-ні м. Києва. Про це повідомляє директор КП «Київміськрозвиток» Денис Півнєв.

Позавчора за головування мера столиці  Віталія Кличка проведено засідання журі закритого архітектурного бліц-конкурсу на визначення кращої передпроектної пропозиції благоустрою центральної частини урочища Чорторий (острів Труханів - острів Муромець) в Деснянському р-ні м. Києва.

До участі були запрошені архітектори, ландшафтні архітектори та студенти профільних ВУЗів. За словами Дениса Півнєва, основним завданням конкурсу було:
- отримати пропозиції розвитку центральної частини урочища Чорторий (о.Труханів - о.Муромець);
- проявити історичний потенціал території центральної частини та острова в цілому;
- надати приклад дбайливого ставлення до історично значимої території, в тому числі з урахуванням природоохоронного законодавства України;
- проявити архітектурними та ландшафтними засобами потенціал урочища Чорторий (о.Труханів - о.Муромець).
Загалом було подано 10 заявок, до розгляду було прийнято 3 конкурсні роботи. Багато цікавих і незвичних пропозицій було запропоновано усіма учасниками конкурсу.
І нарешті обрано переможця, що отримав найбільшу кількість балів згідно наступних критеріїв відбору:
- проявлення історико-культурного потенціалу центральної частини о.Муромець та прилеглої території;
- проявлення рекреаційного потенціалу центральної частини о.Муромець та прилеглої території;
-ідея проекту;
- комплексність та зв’язність території;
- якість архітектурно-ландшафтних рішень;
- можливість реалізації.

Переможцем визнано роботу авторського колективу: Журавель Володимир, Селіванов Олег, Топольський Станіслав з Києва . Цей самий колектив авторів стоврив скульптурні композиції для Поштової площі, які було презентовано на День Києва-2017.

До речі, на «Площі з каменем», яку пропонують створити переможці конкурсу при в'їзді у парк, вже з осені ведуться земляні роботи по створенню стилобатної частини для скульптури Іллі Муромця.

Територію парку «Муромець» і заповідного острова Муромець влада Києва вирішила впорядкувати ще влітку. Містобудівна рада столиці раніше розглянула пропозиції щодо створення концепції режиму використання цієї території. Основна ідея роботи - обмежити урбанізацію зеленої зони і апетити існуючих балансоутримувачів земельних ділянок. Адже на території парку «Муромець» проживає більше 300 рідкісних видів тварин, частина яких ще й внесена до Європейського Червоного списку, міжнародної та української Червоних книг, охороняються  Бернською конвенцією.

- На території острова  є два заповідники - Муромець-Лопуховатий, що займає територію 270 гектарів і Муромець - Бобровня в 30 гектарів, вони недоторканні, а сам острів має площу понад 800 га, - пояснює «Вечірці» головний архітектор «Київського центру розвитку міського середовища» Катерина Войтовська.- Ділянка, яку ми розглянули, потребувала  впорядкування, застосування до неї на практиці понять стаціонарного (ближче до Московського мосту) і регулярного рекреаційного використання. Вона має кордони - від Московського моста до закінчення парку Дружби народів, і від річки Дніпро до річки Бобровня. Сюди ж входить і спортивний інноваційний парк «Х-парк».

На території острова, в південній його частині, що примикає до Московського мосту, розташовані ряд споруд, спортивно-оздоровчих баз, будівель незрозумілого походження і призначення, недобудов. Законність їх існування перевіряє спеціально створена комісія.

- Територія «Х-парку» в даний час, крім чітко виділених йому в попередні роки кордонів, за які він не може виходити, до сих пір не має регулярного планування, забудована тимчасовими спорудами хаотично. Ми запропонували зробити повноцінний проект спортивного парку, правильно розмістити всі його складові, надати однаковість його спорудам. Тобто, надати йому привабливий вигляд і вписати в загальну концепцію використання острова - природної зони, що має охоронний статус, - продовжує Катерина Войтовська.

Парк «Муромець» (колись «Дружби народів»), створений в середині 70-х років минулого століття за канонами радянської пропаганди з алеями «15 республік - 15 сестер», давно потребує догляду і благоустрою. Йдеться про освітлення прогулянкових доріжок, впорядкування центральної алеї та зон відпочинку з урахуванням типу ландшафту, адже там є і піщані ділянки, і галявини, і острівці густого хвойного і широколистяного лісу. Основне навантаження на острів буде в зоні пішохідної досяжності на відстані 1,5 кілометра від центрального кола парку. Тут повинні бути куточки сімейного відпочинку, сезонні навіси від сонця, сучасна упорядкована пляжна зона. Тут потрібні і лавки для відпочинку та урни для сміття, доріжки з різним типом покриття, і елементарно - туалети (а, значить, і каналізація). Адже сюди з'їжджаються відпочиваючі з двох величезних спальних районів Києва. Ті ділянки парку, які зараз залишаються недоторканими, з великими масивами дерев такими і залишаться.

На створення проекту благоустрою центральної алеї парку і кола і відбувся конкурс, в умовах якого  було прописано завдання врахувати історичну компоненту острова. А також врахувати інтереси пішоходів, створити велосипедистам і тим, хто їздить на прогулянковому електротранспорті,  різні доріжки.

Нажаль, як вже наголошувалося на містобудівній раді, нині з «Х-парку» в цілорічному режимі влаштовуються  прогулянки на квадроциклах по всьому острову, в тому числі і в віддалені його куточки, що абсолютно неприпустимо в режимі заповідної території. На цю ж обставину скаржаться і численні велосипедисти, яким каравани квадроциклів заважають, крім того чотириколісні "байки" псують грунтові дороги і частини трав'яного покриву.

- Щоб ввести в рамки закону будь-яку діяльність на острові Муромець, закріпити за ним статус рекреаційної території і проведено конкурс.  Для різних видів екологічного прогулянкового транспорту створять різні зони і доріжки в кордонах парку «Дружби народів». А квадроцикли не зможуть покидати периметр «Х-парку», - пояснювала «Вечірці» ще восени пані Войтовська

Нагадаємо,  Дніпровські острови заповідані.У 2004 році рішенням Київради було створено регіональний ландшафтний парк «Дніпровські острови». У 2007 році Державним управлінням екології затверджено «Проект організації території регіонального ландшафтного парку« Дніпровські острови ». Це основоположний державний документ, в якому визначено регламент охорони і користування островами і урочищами в межах Києва. Територія кожного з 34 островів Дніпра в межах Києва зарегламентована до десятих часток квадратного метра, встановлені і закріплені землекористувачі. Документ прописує в рамках закону межі заповідників, зони регульованої рекреації, зони стаціонарної рекреації та  зону (на ділянці Жукова острова) господарської діяльності.