У Києві на кількох майданчиках відкрилася бієнале

У Києві на кількох майданчиках відкрилася бієнале

Марія КАТАЄВА 

З 8 вересня розпочала роботу Київська бієнале-2015 «Київська школа». Вона проходить винятково за кошти європейських фундацій, із залученням як українських, так і зарубіжних авторів. Під час бієнале, окрім виставок, відбуватимуться дискусії та освітні зустрічі. 
– Сьогодні намагалася потрапити на лекцію в межах бієнале, за півгодини вона не почалася, тож пішла, – жаліється біля входу до Будинку одягу, де має відкритися основна виставка, дівчина. 
Офіційного відкриття тут теж довелося почекати півгодини, бо «роботи ще не розвісили», і не усім вистачило терпіння. Втім, виправдання можна знайти в тому, що такий масштабний незалежний проект робиться в місті вперше, а саме – кураторами Георгом Шоллхаммером та Хедвігом Заксенхубером із Відня у співпраці зі столичним Центром візуальної культури. Серед учасників – близько 100 західних європейських митців та понад 60 українських. 
 - Бієнале має назву «Київська школа», а це, з одного боку, прив’язка до міста ми намагаємося представити наш локальний контекст, з другого – освітній проект, школа. Зараз, коли українське суспільство виснажене, нам дуже необхідне навчання, – пояснив «Вечірці» керівник Центру візуальної культури Василь Черепанін
Бієнале умовно поділена на шість шкіл: школа викраденої Європи (досліджує трансформацію ЄС), переміщених осіб (зустрічі митців і переселенців), образу і доказу (акцент на документалістиці як інструменті критичного аналізу війни в Україні), пейзажу (розглядає землю як територію боротьби й ідеологічних проекцій), самотності (висловлення емоцій постреволюційної розгубленості), реалізму (протиставляється традиційному реалізму). 
- Кожна із шести шкіл-напрямків намагається розв’язати ті чи інші політичні, емотивні, соціальні, економічні проблеми, з якими стикається як українське суспільство, так і країни Євросоюзу, – говорить Черепанін. 
Основним майданчиком стали два поверхи Будинку одягу, що на Львівській площі. 
- Тут представлено роботи та відбуватимуться дискусії щодо України і Європи, – розповів керівник ЦВК. – Одним із акцентів виставки є історія українського авангарду 1910–1930-х років, великою мірою не дослідженого. У 2015 році відзначають століття з першого експонування на супрематичній виставці «0,10» «Чорного квадрату» Малевича – це показова, симптоматична і промовиста дата. І тут ми можемо побачити роботи, пов’язані з «Чорним квадратом».А ще автори піднімають питання пропаганди, цензури мистецтва, що таке декомунізація, мистецький образ, які його соціальні й політичні обставини, чому він викликає роздратування в той чи інший спосіб
Організатори сподіваються, що ця бієнале не буде одноразовою акцією. 
- Наша мета – це тривалі форми співпраці, зорієнтовані на міжнародний рівень. Потрібно позбуватися «містечковості», підтягувати наш поріг дискурсу та мислення, – зазначив Василь Черепанін. 
Протягом цього тижня у місті відкриються понад 10 локацій бієнале: Будинок одягу, Будинок художника, Будинок кіно, галерея «Лавра», НАОМА, Національний художній музей, Національний музей історії України, Національний центр Довженка. Триватиме бієнале до 1 листопада. 
Слідкувати за афішею можна на сайті theschoolofkyiv.org. 
Усі заходи безкоштовні та публічні.