Анатолій Гнатюк: «Крадемо у глядачів три години життя, тож маємо нести позитивну енергетику до їхніх сердець»

Анатолій Гнатюк: «Крадемо у глядачів три години життя, тож маємо нести позитивну енергетику до їхніх сердець»

Народний артист України Анатолій Гнатюк фонтанує гумором, цікавими байками і посміхається так, що і не снилося голлівудським зіркам. Але водночас дивує серйозністю і відповідальністю. 

Романтичні авантюристи 
– Пане Анатолію, після вистави «Великі комбінатори» і ролі Остапа Бендера ви прокинулися знаменитим? 
Деякою мірою… (Сміється). Знаєте, мені як актору пощастило. Зіграти Голохвастова і Остапа Бендера – це давня моя мрія. З монологом Голохвастова я вступав до театрального інституту. І спасибі Тетяні Іванівні Зимній, яка щось у мені побачила і взяла мене на свій курс. Минули роки, і Сергій Володимирович Данченко, якого ми божествили і божествимо, узяв до роботи п’єсу Старицького «За двома зайцями». Але свого прізвища у розподілі ролей я, на жаль, не побачив. Якраз у той момент, коли я розглядав список затверджених акторів, поруч зі мною стояла Людмила Смородіна, яка мені й підказала: «Якщо ти так хочеш зіграти цю роль, то іди, просись». Що я і зробив. Художній керівник пильно подивився на мене, примружив око і сказав: «Пиши заяву». І десять років жила ця вистава, в якій я грав улюбленого героя. 

А для повного щастя лишилося зіграти Бендера? 
Так! Ця історія, яку я дуже люблю, зародилася в Одесі, і прототипом відомого твору Ільфа і Петрова став одесит, українець. І от одного разу в розмові з режисером нашого театру Дмитром Чирипюком я зізнався, що мрію про роль Остапа Бендера, якого уже блискуче зіграли в кіно Юрський і мій кумир – Миронов. І через кілька днів Дмитро уже надіслав мені частину інсценівки, яку він написав, маючи талант драматурга. Він додав до відомого твору чисто українського колориту, і це влучило, як кажуть, у яблучко! Приміром, Бендер, звертаючись до Кіси Вороб’янінова, говорить: «Що ви на мене дивитесь, як цуцик на бджіл?». Або у мене є текст: «Товаришу, ми цікавимося стільцями трипільської культури епохи модернізму!». До речі, я настільки хвилювався, що за час репетицій ролі Бендера схуд на чотири кілограми. Дуже багато працював над пластичним образом. Адже у виставі «Великі комбінатори» я співаю і танцюю рок-н-рол і граю на трьох музичних інструментах – на баяні, гітарі й піаніно. 

Ви ще й людина-оркестр! Скажіть правдоньку, ви готувалися до акторської кар’єри чи все ж таки хотіли бути музикантом? 
Ви як у воду дивитеся… У дитинстві я хотів бути музикантом. За 12 карбованців, які у той час були чималими грошима, їздив із села двічі на тиждень до Хмельницького вчитися грати на баяні. Але під кінець десятого класу наша вчителька поставила п’єсу «Фараони» Коломійця, в якій я зіграв Омелька, тоді й закохався у театр. Тому, закінчивши школу, без вагань вступив до театрального інституту імені Карпенка-Карого. 

Династія талантів 
Відкрийте секрет, в якій родині народжуються такі таланти? Адже ваш старший брат, Микола Гнатюк, теж відомий і улюблений багатьма шанувальниками український співак? 
Ми родом із Хмельницької області. Я народився у селі Немерівка Старокостянтинівського району. Нашій мамі, дай їй Бог здоров’я, зараз 88 років. Вона вчителька початкових класів, але від природи має талант співачки. Знає дуже багато українських пісень і співає їх так гарно, так легко, невимушено, потрясаючим тембром, що коли її слухаєш, час зупиняється. Мама і нині співає та залучає до цієї справи і мене. Був час, коли вона завела зошит, у якому написала список пісень і слова до них, які я мав вивчити. А тато теж був талановитим музикантом і співаком, потрясаюче грав соло на трубі. Його часто запрошували грати на весіллях. І коли мої батьки побралися, мама почала ревнувати, адже тато був ще й гарним і кучерявим. Тож мама ховала трубу під стріхою, щоб він нікуди не ходив. На цьому і закінчилася його музична кар’єра. 

А чому нині не чути, як співає Микола Гнатюк? 
Співає. Але зараз і для артистів важкі часи, мало концертів. Микола більше живе за кордоном. У Росію – ні ногою, але коли є концерти в Україні або Білорусі, в Прибалтиці, то він приїздить. 

Чи є продовжувачі акторсько-музичної династії Гнатюків? 
Зазвичай батьки дітей підтягують, підтримують. А я дочекався того моменту, коли син Богдан мене підтримує. Нині він написав п’єсу «Душа в засніженій фаті», в якій і для мене знайшлася роль міністра. Цією п’єсою, яку в театрі «Браво» поставила Любов Титаренко, він висловив свій погляд на ту фантасмагорію, що зараз відбувається у політиці. Крім того, Богдан написав кілька книг: «На гребені скорпіона», «Грайлива оптика», а третя нині готується до видання. 

Театр Франка – на живому джерелі 
Коли ми йшли до гримерки, то побачили справжнє джерело води, яке б’є під сценою. Це що, жива вода для омолодження акторів? 
Раніше на місці театру було болото. Його висушили, але джерело висушити неможливо, от воно і залишилося. Прямо під сценою і нині живе, б’є, звучить, як музика, справжнє, живе джерело. Існує повір’я: якщо актор нап’ється з нього води, то матиме успіх. Я теж пив із цього джерела. Для нього зробили під землею тунель, і вода стікає під Хрещатик, туди ж, де і річка Либідь. Недарма кажуть, що в театрі Франка особлива енергетика. Думаю, що, крім джерела, це місце ще й «намолили» геніальні актори, які тут грали. 

Після успішної прем’єри «Великих комбінаторів» ви тепер маєте цілу купу шанувальників і шанувальниць – як будете відбиватися від них?
Як кажуть, слава Богу… Не вірте тим артистам, які говорять, що їм байдуже, пізнають їх на вулиці, чи ні. Я чесно зізнаюся, що мені подобається, коли мене пізнають на вулиці, після вистави беруть автограф. Це частина нашої професії, і не треба цього соромитися. 

А як щодо великої популярності серед киянок, жінка вас не ревнує? 
– Не ревнує. А навіщо ревнувати? Корабель пливе, і хвилі є… До речі, дружина примушує мене слідкувати за собою і любити спорт. Після шостої години – нічого не їм, можу тільки кефіру випити. 

Ваші мрії збулися. Чого нині прагнете? 
Щоб в Україні був мир і була здоровою моя родина. Нині театр Франка, як у Другу світову, виїжджає із виставами і концертними бригадами до військових шпиталів Києва, на полігони, до медичних закладів Дніпропетровська, а кошти переказує на АТО. Нещодавно наша концертна бригада виступала на передовій. 
В акторському житті для мене існує одна аксіома: що має Бог дати, кине у вікно до хати. З часом я почав відчувати велику відповідальність за те, що роблю на сцені. Адже ми крадемо у людей три години їхнього життя. І за гроші, які вони заплатили, відірвавши від своїх потреб, ми маємо нести позитивну енергетику до сердець глядачів. 

розмовляла Марина МАРЧЕНКО