Підручники для школярів стають рідкістю

Підручники для школярів стають рідкістю

Ганна РЕДЬКА 

Головні ознаки школяра – форма та великий наплечник із книжками – сьогодні зустрічаються все рідше. Дедалі частіше сучасних учнів можна побачити не з «Біологією» чи «Алгеброю» в руках, а зі смартфоном або покетбуком. 
Крамничок зі знаннями все менше 
Пройшовшись невеличкими книгарнями у пошуках шкільних підручників, зрозуміли: чимало магазинів цього року викреслили їх зі свого закупівельного переліку. 
- Ще торік з’ясувалося, що друковані шкільні видання вже не користуються попитом – тоді у нас за півроку придбали не більше 20 примірників, – говорить власниця невеличкої книжкової крамниці у Дніпровському районі столиці Світлана Охольська. – Сьогодні ми повністю перейшли на сучасну художню літературу та жіночі романи, бо це швидко розкуповується
Розшукуваний магазин зі знайомою нам з дитинства друкованою навчальною літературою ми знайшли в одному із торговельних павільйонів на «Петрівці». «Я у світі» та «Сходинки до інформатики» для 3 класу коштують 70 грн, а ось за новеньку «Геометрію» для 7–9 класів, як і «Економіку» для 10–11 класів, батькам доведеться віддати по 85 грн. 
Книжки секонд-хенд і взаємообмін 
А що кажуть у шкільних бібліотеках? 
- Сьогодні існує велика проблема із літературою для 4-х і особливо – для 7-х класів. Нових підручників у нас немає, а старі не зовсім задовольняють – там бувають теми, які діти вже пройшли у попередніх класах, а замість них зустрічаються ті, що викладені у 8-му класі, – розповідає нам бібліотекар ЗОШ № 42 Наталя Миколаївна. – Доводиться видавати учням одразу по кілька примірників, але, на жаль, їх не завжди вистачає, тож ми обмінюємося необхідними виданнями із колегами з інших шкіл
- У нас тільки з чотирьох предметів підручники індивідуальні, решта – на двох-трьох учнів. Наприклад, «Фізику» дітям видають лише на уроці, але ж саме цей предмет ми маємо здавати на ЗНО, – говорить Яніна Жигало, мати учениці 11-го класу столичної гімназії № 290. 
Аби дізнатися про причини книжкового колапсу, ми звернулися безпосередньо до керівництва цього навчального закладу. 
- У нас значно збільшилася кількість учнів 11-х класів – якщо торік їх було 52, то зараз їх 74. З деяких предметів підручників дійсно не вистачає у нашій бібліотеці – зокрема, на клас із 36 осіб було видано лише 25 примірників «Біології» та 29 «Історії України, – коментує директор столичної гімназії № 290 Поліна Замаскіна. – Та незабаром ситуація нормалізується – бібліотекарі міських шкіл уже працюють над перерозподілом підручників
Та все ж таки у переважної більшості столичних шкіл подібних проблем не виникало. Як повідомили у Департаменті освіти і науки, молоді та спорту КМДА, цьогоріч загальноосвітні навчальні заклади міста забезпечені навчальною літературою у повному обсязі. Щоправда, є певна затримка із надходженням підручників для 4-х та 7-х класів. 
- Наші педагоги за основу беруть минулорічне видання, доповнюючи кожну тему з інших джерел, аби матеріал був наближений до нової програми. Тому перед кожним уроком учитель має ретельно обдумати та написати окремий план-конспект, – говорить директор ЗОШ № 18 Марія Надточій
Однак, як повідомляють у Міністерстві освіти і науки України, вчителі можуть не брати на себе зайвий пласт роботи – допоки нові підручники не надійдуть до загальноосвітніх навчальних закладів, дозволяється вчити дітей і за попередніми. 
Міняємо наплечник на рідер? 
Аби не витрачати час та гроші на пошуки багатосторінкових книжок, все більше родин обирають спрощений варіант – онлайн-бібліотеку. Підручники тепер можна безкоштовно завантажити в електронному вигляді: тут вам і «Природознавство» для першокласників, і «Захист Вітчизни» для випускників 11-го класу. Всі вони кольорові, з пронумерованими сторінками та чітким шрифтом, а на завантаження повного комплекту для свого класу учень витрачає всього 5–7 хвилин. 
- Діти досить часто приносять на уроки електронний варіант – ніхто з учителів не заперечує, – зауважує Яніна Жигало. 
До речі, користування літературою в електронному вигляді є не тільки хвилею сучасного прогресу, а й офіційно дозволеним форматом. Відповідні версії підручників можна знайти на офіційних сайтах Департаменту освіти і науки, молоді та спорту КМДА, Міністерства освіти і науки України, Інституту модернізації змісту освіти. 
ДО ТЕМИ 
На друк підручників за новою програмою для київських школярів 4-х та 7-х класів Київ виділив із міського бюджету понад 13 млн гривень. 
- Для забезпечення столичних школярів 4-х та 7-х класів підручниками необхідно понад 27 млн гривень. Київ забезпечив половину необхідної суми, щоб наші школярі мали змогу навчатися за новими книжками, – зазначила заступник голови КМДА Ганна Старостенко
Як стверджує міністр освіти і науки України Сергій Квіт, видавці уже працюють над випуском нових підручників, і незабаром вони вже з’являться у школах.