Світовий банк реформує Троєщину

Світовий банк реформує Троєщину

Григорій Мельничук 

Київ на порозі транспортної революції. Якщо досі під час спорудження розв’язок, станцій метро, прокладання трамвайних, тролейбусних, автобусних маршрутів проектувальники користувалися підрахунками транспортних потоків у незначних межах або й узагалі покладалися на власну інтуїцію, то відтепер за сприяння Світового банку у столиці нарешті з’явилася транспортна модель. Іноземні експерти вже запропонували реорганізувати маршрути наземного транспорту на Троєщині. 
Цього вівторка в місті відбувся консультативний семінар «Технічна допомога сталому міському транспорту Києва», де проблеми обговорювали керівники міста, очільники столичних транспортних відомств, архітектори, інженери, експерти. 
- Для Києва одне з ключових завдань – налагодити ефективне та зручне транспортне сполучення, прибрати тромби у транспортній мережі, – наголосив на початку семінару міський голова Віталій Кличко. – На жаль, хоч місто розвивалося, будувалися нові райони, транспортна система відставала в розвитку. Напрацювання експертів Світового банку мають підвищити ефективність роботи громадського транспорту. Для нас головне – прибрати маршрути-дублери. Зокрема, йдеться про об’єднання 6 маршрутів та відкриття 3 нових. 
Наші маршрутки очима іноземців 
Найбільший подив у закордонних експертів викликала роль маршрутних таксі в міських перевезеннях – у презентаціях фігурувало «новітнє» англомовне слово marshrutka. За їхнім оцінюванням, щодоби лише приватні маршрутки перевозять у середньому 937 тисяч пасажирів, що становить 30% загального обсягу перевезень з урахуванням метро. Наразі в Києві реально існує 141 приватний маршрут маршруток і ще 30 маршрутів належать КП «Київпастранс». 
- У Києві маршрутна мережа є вкрай складною, з урахуванням приміського сполучення це 466 маршрутів, удвічі більше, ніж у Варшаві, – зазначив Девід Бреніг-Джонс, експерт з інтегрованого транспортного планування компанії ІТР. – З одного боку, є старі, уже неактуальні маршрути, з іншого – нові, що прокладалися безсистемно. Частина районів міста взагалі не забезпечена зручними маршрутами. Як результат – високі експлуатаційні витрати, недобросовісна конкуренція з боку маршруток, що дублюють маршрути КП «Київпастранс» – таких ми нарахували аж 45. У центрі столиці замало громадського транспорту, а зупинки розташовані занадто далеко одна від одної. Це незручно тим, кому тяжко пересуватися. Складною є ситуація із забезпеченням транспортними послугами в Дарницькому районі. А короткі маршрути змушують людей до пересадок. Наприклад, тролейбусні маршрути №16 і №23 доречно об’єднати
І повітря стане чистішим 
На замовлення Світового банку транспортну модель Києва розробляла компанія «А+С Україна», директор якої Дмитро Беспалов презентував на семінарі результати моделювання. 
Першою темою моделювання було обране питання маршрутів громадського транспорту Троєщини. Головний транспортний спеціаліст компанії ІТР Ніл Тейлор налічив 19 маршрутів тролейбусів, автобусів і маршруток, що сполучають Троєщину з іншими районами. 
- Ми пропонуємо зменшити кількість маршрутів з 19 до 9, аби спростити транспортну схему та підвищити ефективність маршрутів, – зазначив Ніл Тейлор. – Також пропонуємо об’єднати маршрути тролейбусів №30/31 та №22/27. Це створить коридор перевезень потужністю 140 тисяч пасажирів на день! Наявні маршрути з Троєщини на Лук’янівку, Виноградар, Оболонь ми пропонуємо залишити, додавши три маршрути в центр та в район Святошина. 
Транспорт – це не лише зручності, а й гроші, й екологія. За підрахунками експертів, така реформа наземного транспорту на Троєщині, коли основним стане тролейбусний транспортний коридор об’єднаних маршрутів №30/31 та №22/27, значно скоротить шкідливі викиди й сумарні пробіги транспортних засобів, хоча середня довжина маршрутів практично не зросте, а кількість пасажирів збільшиться з 10,8 до 22,8 тисячі щоденно.