Євген НИЩУК: «Ми позбулися гена страху»

Євген НИЩУК: «Ми позбулися гена страху»

Марія БЄЛЯЄВА

Напередодні Дня Незалежності «Вечірка» зустрілася з актором театру Франка, «голосом Майдану» Євгеном Нищуком.

– Після Майдану був потужний сплеск патріотизму. Чи не згасає він сьогодні?
– У 2004-му покладалися на конкретних політиків, і коли вони не виконали обіцяного, сталися повна зневіра, розчарування і нівеляція всього, що було. У 2014-му стояли не за політиків, а за власну гідність і зміни. І поки вони відсутні, народ відчуває потребу справедливості, кожен хоче застати зміни. Майдан продовжується, адже ще не поставлено крапку, яку б ми могли назвати перемогою. Напередодні Дня Незалежності можна сказати, що сучасне покоління, через 24 роки, продовжує виборювати незалежність, бо повноцінно її не має. Над нашою залежністю – економічною, політичною, ідеологічною – працювали 70 років. І сьогоднішній момент дає можливість оцінити ціну незалежності – вона приходить зараз до наймолодших.
Що я пригадую з 1991 року? Реакцію на ту подію своїх батьків, бо вони її вистраждали, а я у свої 17 років це ще не усвідомлював. Звісно, розумів, що змінилося важливе, але того болю в очах матері і батька не міг відчути. Зараз ми втрачаємо за незалежність наших наймолодших, юних хлопців і дівчат. Патріотизм не в мові чи вишиванці, адже є російськомовні патріоти, багато з них виборюють нашу незалежність на фронті. Патріотами є всі, хто щиро, хоч і через біль, відчуває цю землю, хоче бути повноцінним громадянином незалежно від етнічної приналежності.

– Що треба робити для зміцнення крихкої незалежності?
– З’явилася можливість замінити російський ідеологічний пропагандистський продукт власним українським. Хай він буде ще технологічно недосконалим, але треба почати це робити. Канали мають зрозуміти, що не варто боротися за українсько-російський ринок серіалів, який, можливо, був вигіднішим, адже в наш час це навіть злочинно. За бажання і розуміння у нас є чудові можливості входження в європейські програми кінопродукції з поляками, італійцями, іспанцями. Ми могли б знайти спільні теми. Нам треба вірити у власні сили, щоб не стати розмінною монетою в геополітиці, треба самостійно зробити свою незалежність повноцінною.

– Які цінності, на вашу думку, заклав Майдан?
– Суспільство прозріло, стало небайдужим, сміливим. Завдяки героїчним хлопцям Небесної Сотні ми позбулися гена страху, який довгий час нам нав’язували через знищення козацтва і УНР, Голодомор, репресії.