Обрали найкращі книжки 2017 року

Обрали найкращі книжки 2017 року

Традиційно наприкінці року, що минає, нагороджують переможців різноманітних конкурсів, рейтингів та премій. Пропонуємо ознайомитися з виданнями, які отримали дипломи Всеукраїнського конкурсу «Краща книга України-2017», сайту дитячої української книги «Барабука» та літературної премії «Книга року BBC». 

Від переосмислення історії до жіночих романів 

Всеукраїнський конкурс “Краща книга України”, заснований Державний комітет телебачення та радіомовлення, визначив переможців у 10-ти номінаціях. 

“Гран-прі” отримало видавництво “Ярославів Вал” за книгу “Раритети української діаспори (у 4-х томах)” Сергія Козака. 

- 10 років він працював за кордоном редактором «Українських вістей». Але не гаяв часу, вивчав пресу нашої діаспори в усіх країнах. Чотири томи по 500 сторінок - бібліографії, в яких описаний кожен номер, є іменний покажчик по персоналіям. Грандіозна робота, що буде цікава насамперед історикам і літературознавцям, - прокоментував директор видавництва Михайло Слабошпицький.

У номінації «Життя славетних» відзначили «Степи полинові» Миколи Смоленчука, що розкриває життєвий і творчий шлях основоположника українського професійного театру Марка Кропивницького, а в номінації «Світ дитинства» - «Татову книжку» Павла Чорного, відверту поетичну розмову батька з сином про цінності справжнього чоловіка (вид-во «Імекс-ЛТД»). Кращою у номінації «З глибини знань» стала «Корона, або Спадщина Королівства Руського» Лариси Івшиної, що переосмислює витоки і саму природу української державності.

За «Мистецтво друку» нагородили видання «Українська народна іграшка» Людмили Герус («Балтія-Друк»), присвячене розмаїттю забавок для дітей. «Бестселером» очікувано став повстанський роман «Троща» Василя Шкляра, що вийшов у «КСД». 

Київське видавництво Либідь отримало дві нагороди – за книгу “Музи і музика мого театру” Марії Левитської («Арт-книга») та «Пророк. Поезія. Переклади» Мойсея Фішбейна («Поезія»). 

- Марія Левитська є головним художником Національної опери. В книзі-альбомі подані як її роботи в театрі, декорації, костюми, так і художні твори, живопис та графіка. Авторка розповідає про родину, свій творчий шлях, про час, обставини і місця, в яких працювала, про людей, які були поруч, - розповіла директор видавництва Олена Бойко. – Мойсей Фішбейн відомий як перекладач. В цій збірці є як переклади, зокрема Рільке, Гейне, Бодлера, так і його власна поезія, така ж висока і глибока. 

Дві нагороди має й видавництво «Букрек». Їх отримали «Янголи Небесної чоти» Галина Дацюк (номінація «Моя країна») та «Нерозгаданий постскриптум» Тетяни Пишнюк (номінація «Проза»). 

- Галина Дацюк веде програму на «Українському радіо», знає багатьох представників української інтелігенції. До збірки увійшли інтерв’ю та роздуми відомих особистостей, як Євген Сверстюк, Василь Овсієнко, Євген Нищук, - поділився представник видавництва Ігор Туржанський. – А в книзі Тетяни Пишнюк опубліковані два її популярні романи, наклад яких вже розпродано. Це жіноча проза. В «Божій вивірці» йдеться про доньку князя, а в «Кацапочці» - про росіянку, яка потрапила в українське середовище. 

Також на конкурсі відзначили російськомовну прозу «Волшебный смычок» Олена Сибиренко-Ставрояні (вид-во «Станіца-Київ»). Це збірка повістей і розповідей кращі прояви людської душі в непередбачуваних і парадоксальних життєвих ситуаціях. 

Книга року BBC: повернуті голоси і відпочинок у селі 

ВВС Україна також оголосила переможців премії – у дорослій і дитячій літературі. Книгою року ВВС-2017 стала збірка оповідань Катерини Калитко "Земля загублених, або маленькі страшні казки". В ній зібрано 9 прозових творів письменниці, знаної також як поетка і перекладачка, написані за останні 10 років. Це історії про нелегкі людські долі – дівчину, прийомні батьки якої хотіли сина і їй доводилося вдавати з себе хлопця, чоловіка, який втратив ноги на війні, писаря, з яким зіграла злий жарт відданість дружбі… До речі, «Земля загублених» має ще одну нагороду – літературну премію імені Джозефа Конрада.

- Цією книжкою я намагалася повернути голоси тим, у кого їх було забрано. Одна з центральних тем - травма, наприклад дитяча чи воєнна. Йдеться про людей, які відчувають себе інакшими, витісненими зі стандартизованого життя. Це те, з чим Україна зараз живе й що має переосмислювати, - прокоментувала Катерина Калитко. 

Переможцем у номінації Дитяча книга року ВВС-2017 обрано "Комп і компанія" Анни Коршунової. У 2015 році на "Коронації слова" повість отримала першу премію як прозовий твір для дітей і спеціальну премію "Вибір дітей".

- Йдеться про типового міського хлопчика, який захоплюється комп’ютерами та вперше в житті несподівано потрапляє в село. Там він знаходить друзів, розуміє, що реальний світ кращий за віртуальний. Повість розрахована на дітей від 10 років, - поділилася письменниця. - Почала писати для своїх дітей, двох синів. Має вже кілька виданих книжок. В цьому творі описала чудове літо без комп’ютерів і Інтернету. Багато чого взяла з реального життя, бо на літні канікули з дітьми їздимо до бабусі в село на Полтавщині.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook!