Що буде з ЖЕКами: вступив у силу закон про компослуги

Що буде з ЖЕКами: вступив у силу закон про компослуги

Нещодавно вступив у силу новий закон про комунальні послуги, який має стати ключовим кроком для реформування всієї галузі ЖКГ. Цей документ стосується практично усіх українців, але найбільше — жителів міст. 

Як дізналась «Вечірка», даний закон встановлює новий порядок укладення договорів на отримання цілого комплексу ЖКП — водо-, газо-,тепло- електропостачання, вивезення сміття, послугу управління будинком тощо. 

Йдеться, зокрема, про регулювання відносин між «комунальниками», окремими споживачами та ОСББ, які зможуть самостійно обирати модель постачання послуг. Відтепер можна буде домовлятися з керуючою компанією, яка буде надавати послуги щодо вартості послуг. При цьому їй делегується частина функцій з управління спільним майном будинку. 

Типові договори, які укладатимуться між споживачами і управителями, повинен затвердити Кабмін. Крім цього, закон передбачає монетизацію субсидій на надання ЖКП. Тобто ті мешканці, які оформили субсидію, отримуватить реальні гроші, а не знижки на послугу. Це дозволить представникам ОСББ вільно розпоряджатися ресурсом та стимулювати ощадливе використання ресурсів з метою впровадження енергоефективних заходів. 

Нові правила передбачають різні види договірних відносин між споживачами та виконавцями компослуг. Зокрема, укладання індивідуального договору між виконавцем та кожним мешканцем, укладання колективного договору.

Також співвласники можуть об'єднатися в ОСББ і делегувати своєму керівнику право на укладання одного договору із виконавцем послуги (за умовами такого договору ОСББ купує у нього відповідну послугу та самостійно здійснює її розподіл між мешканцями, згідно із своїх статутних документів). Якщо ж співвласники не обрали жодної з перелічених моделей надання компослуг, тоді між кожним співвласником та виконавцем укладається індивідуальний договір. 

Хто відповідатиме за відсутність послуг або неякісне їх надання? Як споживачі захищатимуть свої інтереси та права? Що буде з ЖЕКами? Детальніше — у наступному номері «Вечірки».