Розпочалися громадські обговорення стосовно майбутнього «ленінського місця»

Розпочалися громадські обговорення стосовно майбутнього «ленінського місця»

Григорій МЕЛЬНИЧУК 

Майже два роки минули, як Київ позбувся останнього публічного монумента «вождю світового пролетаріату», – 8 грудня, під час Революції Гідності, протестувальники звалили пам’ятник на початку бульвару Тараса Шевченка. А що ж збудувати на цьому місці? У Департаменті містобудування та архітектури КМДА розпочалися дискусії на цю тему. 
Учасники розмови окреслили дві протилежні точки зору на можливий пам’ятний знак на цьому місці. 
Пам’ятник Леніну встановили, коли Хрещатик ще був у руїнах, і він справді піднімав дух тих, хто відновлював вулицю і місто, надихав на звершення, – зазначила киянка Ганна Алексєєва, яка живе у столиці з 1946 року. 
Тут стояв пам’ятник представнику темних сил, завдяки яким виросло п’ять поколінь безбожників, – опонує їй Галина Шевченко, мешканка міста з 1978 року. – Тут має стояти фігура Богоматері! 
Громадський експерт Території Гідності Мітя Гурін зазначив, що така дискусія полягає лише у прагненні замінити одні релігійні символи на інші. Торік висловлювалися ідеї встановити тут пам’ятник відомому київському меценату Льву Бродському, пропонували й інші проекти, утім наразі дискусія зводиться до головного – бути тут монументу чи залишити порожнє місце, як це було до встановлення пам’ятника Леніну. 
– Ідея встановити тут скульптуру Богородиці зародилася ще під час подій Революції Гідності, – розповів Іван Виговський, активіст Євромайдану. – Сьогодні її благословили усі церкви, а також татари, Автомайдан, командири батальйонів
Під час обговорення історик-києвознавець Михайло Кальницький розповів історію цього місця. Колись тут розпочинався шлях на Васильків, звідси почав формуватися бульвар, а на площі до спорудження будівлі Бессарабського ринку розташовувалися торгові ряди і цирк-шапіто. На пагорбі ж над площею був лютеранський цвинтар. Єдину спробу спорудити на площі каплицю на честь 900-ліття Хрещення Русі у 1888 році зробив цегельний фабрикант Яків Бернер, будинок якого зберігся на бульварі Шевченка, 1.Утім, його звинуватили у спробі таким чином закрити ринок і переманити торговців у торговельний дім, який він планував звести поруч. 
Владислава Осьмак, член ради громадських експертів Території Гідності та відома громадська діячка, вважає, що сьогодні в місті саме голос громади є найгучнішим, він допомагає навіть скасовувати деякі рішення Адміністрації Президента. Нині ж завдання – зробити так, аби та думка, яка візьме гору, не викликала нової хвилі повалення пам’ятників, а примирила всі сторони та допомогла дійти консенсусу.