Художниця Зінаїда віддає свої твори відвідувачам виставки

Художниця Зінаїда віддає свої твори відвідувачам виставки

В одному просторі вона представила свої знакові роботи, створені впродовж останніх семи років й об’єднаних в єдину експозицію ключовими темами її досліджень української народної культури.

Художниця пропонує глядачам забрати з галереї будь-який предмет мистецтва, що сподобався, залишивши на його місці письмове повідомлення (свої враження, побажання, відгуки, звернення), яке в свою чергу стане частиною експозиції.

-  Це певне підведення підсумків моєї творчості, хочу надалі відійти від звичних мистецьких практик. Вважаю, що не можу прив’язуватися до цих матеріальних об’єктів, бо робила їх для людей. Через мистецтво хотіла донести важливі ідеї, дослідження українських звичаїв. Таким чином передаю іншим  свою любов до України,  - пояснила Зінаїда.  – Також я залишаю свій попередній творчий псевдонім Лихачева, буду продовжувати творчу і соціальну діяльність з іменем Зінаїда. Однак не залишу займатися дослідженнями особливостей нашої української культури.

В рамках «Мистецької акції» презентовані інсталяції, об’єкти, аксесуари, текстиль тощо. В окремому залі представлені відео, створені Зінаїдою, зокрема, з проектів «Mute», «Трансформація», «Чорне намисто», «Осінь така мила» та інші.

 - Серед знакових робіт – солом’яна баба, яка була презентована на першій виставці Contemporary Art в Арсеналі в 2010 році. Свого часу кілька таких творів перебували в Пирогові, за таємних обставин зникли. Така ж репліка знаходиться в парку національної культури в Переяслав-Хмельницькому. Одна з них залишилась в майстерні, - поділилась художниця. -  А ще є незакінчений об’єкт. Це робота, з якою  мала брати участь у Венеціанській бієнале, але відмовилася через сімейні обставини.

Крім того, на експозиції є рушники, які були частиною сценографії до концерту творів українських композиторів за участі Кирила Карабиця, що проходив в філармонії. Велика сіра стіна образно показує, як руйнується шлях творчої людини, нездійсненні мрії. А вбрання з прінтами жіночих образів Тараса Шевченка демонструвалося на Українському тижні моди.

- У моїй практиці таких мистецьких акцій не було ніколи. Це щось нове й дуже цікаве – віддавати гостям предмети мистецтва, щоб «оселитися» в особистому просторі, в серці кожного з них, - прокоментувала директорка Київської муніципальної галереї мистецтв «Лавра» Тетяна Миронова. -  Я завжди захоплювалася традиційною образністю, яку використовує Зінаїда, щоб передавати свої ідеї та смисли. Її роботи унікальні тим, що майже всі вони присвячені дослідженню національної культури, української ідентичності. Художниця ніби вибудовує місточок між минулим і майбутнім через медіа сучасного мистецтва. Впевнена, що такий формат виставки справить враження на українську публіку.

Очікується, що завершенням акції стане абсолютне звільнення простору від робіт художниці. Їх замінять відгуки відвідувачів, нових власників робіт.

Мистецька акція Зінаїди триватиме до 2 грудня.
Виставка проходить в Київській муніципальній галереї мистецтв «Лавра» (вул. Лаврська, 1) з 12.00 до 19.00.