Театр на Подолі запроваджує «безбар'єрні» вистави

Театр на Подолі запроваджує «безбар'єрні» вистави

На Андріївському узвозі офіційно відкрилася Нова сцена Київського академічного драматичного театру на Подолі. Будівля пристосована для відвідування людей на візках, окрім того, заклад планує зробити вистави зрозумілішими людям з вадами зору і слуху. 

Особливому глядачеві – особлива увага 

Чи часто ви бачили на спектаклях людей на візках, слабозорих чи слабочуючих? Напевно, ні. І не тому, що їм не цікаве театральне мистецтво - просто більшість закладів не дають можливості таким глядачам потрапити до зали та повноцінно насолодитися постановкою. Театр на Подолі започатковує соціально-освітньо-мистецьку програму «Театр для всіх. Театр для кожного». В першу чергу вона стосується відкритого доступу до вистав людей із інвалідністю. 

– В нашій будівлі є зручний під’їзд, підйомники та ліфт, а також універсальні туалетні кабіни. У першому і другому рядах глядацького залу розташовані по три місця, які можна демонтувати, а замість них поставити інвалідні візки. Лише просимо людей на візках заздалегідь попереджати про відвідування, щоб ми могли зустріти їх та провести, - розповідає завліт театру Оксана Паланичка. – Хочемо, щоб відвідування театру було зручним й для інших категорій особливих глядачів. Наприклад, для людей із вадами зору зробили контрастне маркування – спеціальні яскраві стрічки на сходах, пандусах, біля ручок дверей. В майбутньому плануємо здійснювати аудіотранскрипції вистав,простіше кажучи, коментування подій на сцені. Для людей із вадами слуху готуватимемо переклад мовою жестів окремих вистав. 

Театр прагне охопити всі категорії населення, в тому числі й дітей. Зокрема, в той час, коли батьки переглядатимуть «дорослі» вистави, з їх дітьми займатимуться театральні педагоги. . В планах – вистави для малят віком від 2-3 місяців, побудовані не стільки на сюжеті чи діалогах, як на чуттях: ароматах, звуках, формах. 

Виставки, кава й майстер-класи 

Театр має бути не лише місцем для показу вистав, а й хабом, майданчиком для культурного відпочинку. 

– В майбутньому ми б хотіли, щоб люди заходили до нас і вдень, мали змогу почитати книжку, випити кави, подивитися виставку, взяти участь в майстер-класі. Є багато тих, хто не відвідує театру, і цілий світ проходить повз них. Можливо, відвідувачі, які б проводили у нас час, зрештою, зацікавилися, що відбувається в залі на другому поверсі, - переконує Оксана Паланичка. – Наше фойє від початку побудовано як виставковий зал зі спеціальним обладнанням і можливістю підсвічувати експонати. Тож в наступному році плануємо зробити тут низку експозицій. Розпочнемо зі світлин знаних фотографів, які знімали в театрах. Зокрема, Віктора Марущенка. 

Театр домовляється про майстер-класи видатних режисерів Європи й СНД, що проводитимуть заняття як для широкої публіки, так і для професійної аудиторії. Постійно діючої кав’ярні поки що немає, але під час вистав працює але під час вистав працює кавовий чемпіона Великобританії з приготування кави у джезві, Вадим Грановський. 

Що на Новій сцені 

Нова сцена Театру на Подолі відкрилася виставою «Сто тисяч» з народним артистом України Богданом Бенюком у головній ролі. До кінця року глядачам покажуть кращі постановки, зокрема, відновлену в репертуарі легендарну виставу «Дядя Ваня» за Чеховим, яка є лауреатом «Київської пекторалі» у чотирьох номінаціях. 

- Ми не просто переносимо вистави в інше приміщення, змінюючи сценографію. Вони переглядаються, адаптуються, актуалізуються. В «Передчутті Мини Мазайла» за Кулішем навіть змінена кінцівка, - зауважила завліт театру. - В листопаді на новій сцені показуємо чотири вистави, в грудні – шість. Поступово її репертуар поповниться. 

Також Нова сцена стає майданчиком для прем’єр, яких у цьому сезоні очікується п’ять. 

- В січні представимо «Дівчинку з ведмедиком» за однойменним твором Віктора Домонтовича. Її головний герой - вчитель, який закохався в свою ученицю. Головне питання вистави: чи має право на існування таке кохання. Інсценізацію написав сучасний драматург Павло Ар’є, а поставив режисер, керівник театру «Золоті ворота» Стас Жирков, - анонсує завліт театру. - В лютому плануємо прем’єру «Віра. Надія. Любов» режисера Валентина Козьменко-Делінде за Купріним. Далі наш художній керівник Віталій Малахов готує мюзикл «Продавець дощу» за п’єсою Річарда Неша. Для постановки хочемо запросити американського хореографа. Також в наступному році плануємо «Біг» за Булгаковим і ще виставу італійського драматурга Даріо Фо «Вільна пара». 

В подальшому на цей сучасний театральний майданчик запрошуватимуть театри з різних країн та сподіваються відновити Міжнародний Булгаківський фестиваль. 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.