Маніпулятивний суїцид: що робити оточуючим

Маніпулятивний суїцид: що робити оточуючим

У вівторок Київ сколихнула новина про спробу самогубства чоловіка на Мосту закоханих. Півтори години його вмовляли не накладати на себе руки поліцейські, медики та пожежні. Журналіст «Вечірки» дізнавалась у психолога Оксани Сашенко, як потрібно поводити себе пересічним громадянам, якщо побачили самогубцю. І які причини того, що людина вирішує вкоротити собі віку.

Суїцид як маніпуляція

Оксана Сашенко розповіла, що суїцид може бути:

- обміркованим;

- афективним (коли щось стало останньою краплиною);

- маніпулятивним (коли людина поведінкою шантажує когось, демонструє: дивись, це все через тебе. Причини такої поведінки- відсутність емоційного контакту, і таким чином маніпулятор привертає до себе увагу, йдучи на крайні міри. Наприклад, коли чоловік каже дружині, підеш від мене, вкорочу собі віку).

- Якщо спроба самогубства відбувається у людному місці, то скоріш за все це – маніпуляція. Такий вид суїциду спрямовано на когось, наприклад на близьку людину, щоб почути: не роби цього, – пояснює психолог.

Більшість спроб суїциду, які відбуваються на людях, а не у власній квартирі наодинці, – маніпулятивні. І хоча при такому виді суїциду менше шансів, що спроба стане завершеною, але цього виключити не можна.

- Буває, що банальна неосторога або людина не почула бажаного – і маніпулятивне самогубство здійснюється, – пояснює фахівець.

Хто у групі ризику

За словами психолога, чоловіки більш схильні до самогубства. Адже жінки є емоційнішими, і емоції виплескують. Чоловіки ж закриті на емоції, і накопичують їх усередині.

Що робити

Звичайно, побачивши людину, яка стоїть на краю даху та погрожує кинутися вниз, ми перш за все викличемо швидку та поліцію. Проте Оксана Сашенко радить:

- Ми маємо викликати поліцію, швидку. Якщо ми можемо зберегти життя людині, то так, варто намагатися зберегти його. Але потрібно пам’ятати: допомагати – так, але не брати відповідальність на себе за чуже життя. І не відчувати провину, якщо не вдалося допомогти.

Уже доведено, що не обов’язково мати психічні захворювання, щоб намагатися накласти на себе руки (раніше вважалося, що це – хворі люди).

- Дуже часто спроби суїциду скоюють люди, які перебувають у депресії. Серед українців поширюється ноогенна депресія (Відсутність сенсу життя. Все є, а навіщо це все? А що далі?), – зазначає пані Сашенко.

Щоб не сталося найстрашнішого, потрібно звертати увагу на певні ознаки в поведінці близьких, а саме:

 - людина вживає у своїх реченнях вирази «вже пізно», «все скінчено»;

- людина завершує справи, складає заповіт.

За словами психолога, родичі людей, які чинили суїцид, часто розповідають, що в якийсь час після затяжної депресії близька людина немов оживала, настрій покращувався. Але не варто радіти: це стрімке начебто покращення може значити, що людина просто сприйняла та звиклася з думкою, що самогубство – вихід.

До речі, якщо ви стали свідком суїциду, це може  стати причиною емоційної або шокової травми, і в такому випадку вам також потрібна допомога. Психолог радить:

- терміново залишити місце, де сталося самогубство;

- прийти додому, випити теплий чай та вкритися теплою ковдрою;

- повертаємося в тіло: щипаємо чи похлопуємо себе, аби відчути власне тіло. Не дарма ж кажуть: «ущипни мене».

- Протягом 3–5 годин у людини шоковий стан. Ще протягом 72 годин може відчуватися розгубленість у дорослих чи регрес у розвитку в дитини, – зазначає пані Оксана.

Нагадаємо, столичні перехожі затримали зловмисника.