У Києві реставрують церкву, у якій похований засновник Москви

У Києві реставрують церкву, у якій похований засновник Москви

Меценати готові вкласти гроші в реставрацію церкви Спаса на Берестові.  Цей храм входить до архітектурного ансамблю  Лаври, і разом з нею у 1990 році був включена до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.  На даний момент храм потребує реставрації. Проект реставрації церкви та благоустрою прилеглої території представили цього тижня громадськості. Прес-конференцію влаштували просто на подвір'їпамятки за участі заступника Міністра культури України Тамари Мазур. Про це повідомили в Міністерстві культури.

Церква Спаса на Берестові  - це перлина української сакральної архітектури і я рада, що нарешті розпочинається реставрація даної пам’ятки. Переконана, що це стане зародженням справжнього меценатського руху в нашій державі та стане гарним  прикладом для всіх – яким чином можна зробити свій вклад у збереження пам’яток всесвітнього значення і відкрити їх вроду всьому світу,-  сказала під час свого виступу  Тамара Мазур.

Вона також висловила сподівання, що плани завершити реставрацію до 2018 року будуть реалізовані, і на момент чергового звітування України Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ще одна  пам’ятка  зі складу Всесвітньої спадщини буде відреставрована та відкрита для огляду.

Представляючи проект, який планується реалізуватиТетяна Філіппова, архітектор-реставратор проекту, член-кореспондент Академії  будівництва України, співробітниця «УкрНДІпроектреставрація» наголосила, що за результатами останніх досліджень – ця пам’ятка датується періодом Володимира Великого, зокрема, стало відомо, що Церква була закладена майже одночасно з Десятинним храмом.

Ми хочемо провести комплекс реставраційних робіт, щоб зберегти автентичні фрагменти пам’ятки. Реставрація та збереження цих стін зберігатимуть також нашу державу», - розповіла Тетяна Філіппова.

Реалізація проекту розрахована на 2 роки, загальна площа ділянки благоустрою – 19 510 кв. м., бюджет проекту  – 50 млн грн.

Меценат проекту В’ячеслав Москалевський   відзначив, що подібні акції по проведенню реставрації та відновленню пам’яток культурної спадщини реалізовувались за його підтримки і раніше. Однак пам’ятка «Церква Спаса на Берестові» має особливе значення.

«Ця церква є символом прадавнього Києва, тому дуже важливо привести пам’ятку у  гідний стан. Мета нашого проекту не лише проведення благоустрою території, а й реставрація архітектурного ансамблю загалом, підкреслюючи таким чином  значення пам’ятки і відкриваючи її красу киянам і гостям міста», - сказав В’ячеслав Москалевський.

Нагадаємо, Церква Спаса на Берестові - збудована наприкінці ХІ - на початку ХІІ ст. у селі Берестове, поруч заміської резиденції Київських князів. В літописах вона згадується як усипальниця роду Мономаховичів. Адже тут у 1138 р. похована дочка Володимира Мономаха - Євфімія, у 1157 р. – його шостий син - Юрій Долгорукий, відомий як засновник міста Москви, а у 1172 р. – син Юрія - Гліб.