Молоде мистецтво без кумирів У центрі уваги однолітків Незалежності – духовність, історія та війна

Молоде мистецтво без кумирів У центрі уваги однолітків Незалежності – духовність, історія та війна

Молоде мистецтво без кумирів У центрі уваги однолітків Незалежності – духовність, історія та війна

Марія КАТАЄВА

У Будинку художника відкрилась молодіжна виставка. В експозиції твори живопису, графіки, скульптури понад ста авторів. Чим вирізняється нове покоління та які теми непокоять молодь, з’ясовувала «Вечірка».

Відбірна комісія була суворою: до виставки, що зайняла половину зал на третьому поверсі, увійшли роботи молодих митців, переважна більшість із яких народилася вже в незалежній Україні.
«Мистецьку якість видно одразу, і ми намагалися зібрати найкращих, – коментує голова НСХУ Володимир Чепелик. – Кожен має власну творчу манеру. Молоді художники не схожі одне на одного, намагаються виявити себе».
Народний художник України Василь Гурін багато працює з молоддю й на виставці уважно розглядає твори.
«Коли людина талановита, її не треба вчити, лише трішки підказувати та не заважати, – вважає він. – Головним є мистецький погляд на життя, навіть у калюжі художник бачить диво, його завдання – підносити душу. Традиція сьогоднішню молодь не цікавить, вона шукає новаторські методи, такі як живопис у стилі монументальної мозаїки чи гра з світловими плямами, що психологічно діє на глядача».
Серед тем, які цікавлять молодих художників, можна виокремити традиційні натюрморти та пейзажі (переважно зображають українське село), духовність (церкви, релігійні персонажі) та історію (Богдан Хмельницький, Бабин Яр). Звісно, митці відгукнулись і на трагічні події в Україні, змалювавши «зону відчуження» в Макіївці, протистояння в Києві, Іловайську.
Нестандартно підійшла до роботи «У пошуках істини» киянка Ольга Петренко. Ліногравюру, що зображає боротьбу на Майдані, над якою височіють святині, Софійський собор та Херсонес Таврійський, вона розмістила на фоні газети.
«2014 року було дуже багато подій, і це збірний образ візуальної інформації, яка впливала на нас», – пояснює дівчина.
З картини Ірини Блінової «По той бік миру» на глядача пильно дивиться український військовий у балаклаві.
«Це збірний образ, – зізнається авторка. – Ці люди є частиною нашого суспільства, але сьогодні не всі сприймають їх адекватно. Я не зображала автоматів чи гранат, а зробила акцент на очах, наголосивши таким чином, що військові, котрі потрапили у складні обставини, залишаються людьми. Це молодий хлопець, ровесник незалежної України, який змушений швидко дорослішати».

Всеукраїнська молодіжна виставка триватиме в Будинку художника (вул. Артема, 1-5, Львівська площа) до 29 серпня. Вхід вільний.