Навколо музею «Пирогово» розгорається скандал

Навколо музею «Пирогово» розгорається скандал

Більше трьох місяців не вщухають публічні суперечки навколо житлового будівництва поблизу Музею народної архітектури та побуту «Пирогово».

До забудовника є претензії

Нещодавно нашому кореспонденту передали копію звернення до Генпрокурора Юрія Луценка. У тексті цього документу, підписаного парламентарем Ольгою Черваковою, йдеться про підприємство «Спецжитлофонд» - цей забудовник хоче отримати ділянку для зведення багатоповерхівок на вулиці Академіка Заболотного, 29 (у Голосіївському районі). Проте, за даними депутата, з такими планами не погоджуються противники забудови музею «Пирогово» — представники Всеукраїнської молодіжної громадської організації (ВМГО) «Студентське братство».

— Активісти зазначають, що забудовник почав спроби незаконної забудови земельної ділянки, використовував важку техніку на землі, що належить територіальній громаді… Представники громадськості вважають, що службові особи всупереч закону, використовуючи своє службове становище, в інтересах забудовника здійснюють всі необхідні дії з метою незаконної передачі цієї земельної ділянки, знищення її історико-культурного призначення, наслідком чого стане заподіяння істотної шкоди інтересам громади та держави, — наголошує у своєму зверненні Ольга Червакова.

Як дізналася «Вечірка», члени «Студентського братства» вже розпочали збір підписів під зверненням до Президента України щодо незаконної забудови зон охорони «Пирогова» та Національного природного парку «Голосіївський». Перший підпис поставив відомий дисидент, Герой України Левко Лук’яненко.

— Забудова у місцевості Пирогово може стати небезпечним прецедентом для подальшого знищення інших зелених зон, які є буферами нацпарку «Голосіївський», — вважає заступник голови ВМГО Уляна Ковальчук. — Довкілля, що оточує музей, має виключне значення для етнокультурної спадщини народу, представляє історико-культурну цінність. Земельна ділянка на вулиці Академіка Заболотного, 29, має статус із обмеженою оборотоздатністю. Майбутній житловий комплекс може стати тим антропогенним фактором, що завдасть величезної шкоди екосистемі парку «Голосіївський». Територія, яку намагаються забудувати, відіграє важливу роль екологічного коридору, по якому тварини із Голосіївського лісу мігрують до інших природних територій. У разі знищення цього екологічного коридору ліс буде відрізатися від інших екосистем і потрапляти в оточення сучасних міських забудов.

«Немає сумніву в законності»

Гучні заяви-протести викликані торішнім рішенням Київради щодо затвердження детального плану території (ДПТ) у районі вулиць Академіка Заболотного, Академіка Лебедєва і Метрологічної. До цього ДПТ увійшли території науково-дослідних інститутів Національної академії наук (НАН), землі сільськогосподарського призначення, а також територія комплексу «Експоцентр України».

— Під час розроблення ДПТ виникало багато питань, пов’язаних із «Пирогово». Ці процеси узгоджувались на рівні Міністерства культури. Ми підтримали ідеї про те, щоб відступити подалі від охоронної зони музею і навіть понизити висоту майбутніх житлових будинків, — говорить Олександр Міщенко, депутат Київради, голова постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування. — Таким чином, у нас немає сумніву в законності рішення, ухваленого торік на пленарному засіданні сесії міської ради, «Про затвердження детального плану території в районі вулиць Академіка Заболотного, Академіка Лебедєва та Метрологічної у Голосіївському районі міста Києва». Щодо звинувачень з боку активістів і депутата Верховної Ради, то вони є безпідставними: я нещодавно їхав біля тієї земельної ділянки й особисто переконався в тому, що ніякі будівельні робити там не ведуться.

У третьому й четвертому пунктах ДПТ, ухваленого Київрадою у липні 2016 року чітко сказано: «Встановити, що отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, які розташовані в історичних ареалах, можливе лише на підставі розробленого та затвердженого у встановленому порядку історико-містобудівного обґрунтування. На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам'яток, історичних ареалів забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини».

Такі ж вимоги були зазначені й в листі Мінкультури до Київради, де йдеться про «вимоги законодавства при видачі містобудівних умов та обмеження забудови земельних ділянок, які розташовані в охоронних археологічних територіях, на території пам’яток та в межах їх зон охорони». Всі ці вимоги й були дотримані згідно з містобудівними умовами, зазначеними в архітектурно-планувальній організації території, яка входить до складу даного ДПТ. То ж про які порушення можна говорити?

На стадії проектування…

Як стверджують фахівці, детальні плани територій — дуже важливі документи для розвитку міста: вони забезпечують прозорість рішень у земельній сфері, а головне — захищають життєві простори киян.

Сучасне місто не може бути інвестиційно привабливим без таких планів: для інвесторів ДПТ — інструмент розрахунку власних прибутків. Звісно, все це чудово розуміють і в земельній комісії Київради. Проте є одне «але»: представники різних депутатських фракцій по-різному ставляться до планів майбутньої забудови у Пирогово. Так, «свободівці» вважають, що проект ДПТ не відповідає чинному генплану-2020. Водночас у Блоці Петра Порошенка дотримуються іншої думки: мовляв, ще під час розробки детального плану було передбачено, щоб майбутні забудови (житлові комплекси, школи дитсадки і паркінги) не порушували охоронних зон музею «Пирогово».

У будь-якому разі прихильники забудови налаштовані доволі оптимістично. Про це «Вечірці» повідомили розробники детального плану — представники ТОВ «Виробничо-технічна агенція»: за їх аналізом, проект розроблено на підставі президентського указу, а також із урахуванням «Зони охорони музею «Пирогово», затвердженої наказом Міністерства культури і туризму. Як випливає з цих документів, ані зона резервних територій розвитку музею «Пирогово», ані охоронна зона музею (де заборонене будь-яке будівництво), не потрапляють до меж ДТП у районі вулиць Академіка Заболотного, Академіка Лебедєва та Метрологічна.

Зауважимо, проект ДПТ — не остаточна стадія проектування. Перед початком забудови території, що потрапляє до межі історичного ареалу, також необхідно розробити й затвердити історико-містобудівне обґрунтування, узгоджуючи всі питання з Мінкультури. Отже, хочеться сподіватися, що охоронній зоні музею «Пирогово» ніщо не загрожуватиме.

ДОВІДКА

Загальна площа території, на яку розробляється детальний план — 240 га. Ділянка проектування знаходиться на південній околиці Києва, в історичній місцевості Феофанія між Голосієвом, Теремками, Пирогово і Хотовом. Кількість населення нового містечка складатиме близько 4000 осіб, житловий фонд (багатоквартирний) — 96280 кв.м, кількість квартир — 1585. Також запроектовано будівництво дитячого садочку з початковою школою на 550 місць.

Нагадаємо про долю садиби Терещенків: чи впаде пам'ятка через будівництво багатоповерхівки?