В художньому музеї знайомлять з альтернативним Львовом

В художньому музеї знайомлять з альтернативним Львовом

До кінця тижня у Національному художньому музеї України триває виставка «Львів: СОЮЗники». Підготували її молоді куратори Станіслав Сілантьєв і Галина Хорунжа, що представляють новостворене творче об'єднання "Перший пролетарський заповідник імені Жана Жореса", яке об’єднує науковців і дослідників історії Львова.

 - Це наш перший проект. Ми плануємо займатися не лише виставковою діяльністю, а й видавничою, популяризувати львівське мистецтво, писати його альтернативну історію, - поділився Станіслав Сілантьєв. - Мистецтво цього регіону досі не досліджене, львівська мистецтвознавча школа ангажована іншими речами, створюються такі штучні поняття як українське львівське шістдесятництво. У нас інший погляд. Ми вважаємо радянський досвід на території Львова і області позитивним. Він приніс науково-технічну революцію і розвиток багатьох галузей: народного господарства, освіти, науки, промисловості. У назві «Львів. СОЮЗники» ми говоримо про тих люди, які взяли участь у формуванні нових наративів, отриманні певних результатів прогресу. Після війни та звільнення від фашистських загарбників  український контингент Львова і області радо прийняв радянські війська. Влада, починаючи з часів четвертої п’ятирічки (це друга половина 1940-х років) дала можливість місцевому населенню працювати, влаштовуватись на новозбудованих підприємствах, отримувати вищу освіту, і в певній мірі навіть українізувала Львів.

На виставці зібрані твори мистецтва і вироби львівських заводів з 1940-х по 1990-ті роки. Це експонати п'яти українських музеїв та кількох приватних колекцій. Побудована вона на контрасті – статуя діви Марії сусідує з моделями вантажівок, велосипеди Львівського заводу середини 20 століття з опудалом кабана, а прорадянські за тематикою твори – з неформальними. До експозиції увійшли архівні матеріали з історії Львова, зокрема продукція львівських підприємств, твори знакових художників, серед яких Михайло Добронравов, Ростислав Сільвестров, Олександр Аксінін, Іван Франк, Галина Жегульська, Микола Кумановський, Юрій Щербатенко.

 - Ми заново відкриваємо багатьох чудових і забутих сьогодні митців. Зокрема, Юрія Щербатенка, одного з кращих студентів Київського художнього інституту майстерні професорів Кричевського і Єлеви. Він представляє радянську школу, незважаючи на візуально неформальний стиль. Також вперше після 1990-х років показується робота львівського концептуаліста Ігоря Шульєва «Ізольда». Митець брав участь у гучній виставці «Дефлорація» 1990 року, яка відбулася на території колишнього музею Леніна, - розповів Станіслав Сілантьєв.

Куратори вводять нове поняття «постсувенір» - це копії предметів чи робіт, наприклад, афіш, які вже стали історичним документом.

16 червня о 18.00 тут презентують каталог виставки "Львів: СОЮЗники", а сама експозиція відкрита до 18 червня.