Доля садиби Терещенків: чи впаде пам'ятка через будівництво багатоповерхівки?[фото, відео]

Доля садиби Терещенків: чи впаде пам'ятка через будівництво багатоповерхівки?[фото, відео]

Нещодавно, у Києві розпочалось будівництво офісно-готельного комплексу, що загрожує знищити столичну архітектурну пам’ятку – садибу Терещенків по бульвару Тараса Шевченка, 34. Днями активісти влаштували флеш-моб на її захист.

 - Завдяки ВСІМ ВАМ ми отримали першу перемогу! Забудовник зупинив будівельні роботи, які відбувалися без необхідних дозвільних документів, - зазначила активістка Олена Терещенко-Єськіна.

Зводити багатоповерхівку з підземним паркінгом, впритул до садиби, розпочали ще 19 травня. Проте, в Міністерстві культури України кажуть, що погодження на будь-які земляні роботи забудовникам не давали.

Новий готельний коплекс зводить компанія «Інтергал-БУД», яка стверджує, що не має жодного стосунку до жалюгідного стану будівлі  історичної садиби.

За оцінками Управління охорони культурної спадщини КМДА,  будинок за адресою бульвар Тараса Шевченка, 34 знаходиться у аварійному стані. Протягом 10 років, на там не проводилось жодних ремонтів, а теперішній власник «Центрелеватормлинбуд» взагалі не докладає жодних зусиль для збереження пам’ятки.

Що кажуть представники «Інтергал-Буд»?

- Якщо садибу повернуть до державної власності, ми готові виділити від 3 до 5 млн. гривень на реконструкцію та збереження садиби Терещенка. Наразі ми будуємо в межах своєї ділянки, яка належить компанії. А теперішні власники роблять все можливе, щоб пам’ятку можна було знести і побудувати щось своє, і це до нас ніякого стосунку не має, - розповідає представник прес-служби забудовника Володимир Германов.

За наданою нам інформацією, біля садиби будують «невеличкий готельний комплекс», поверховість якого буде угоджена з нормами – не більше 9 поверхів, а саме 27 метрів.

Пан Володимир наголошує, що їх компанія готова реконструювати історичний дім: зберегти фасад, зробити максимально актуальний ремонт з середини.

Що кажуть захисники пам’ятки та «Київське віче»?

- Ми можемо втратити ще одну з перлин Києва. Ця садиба не витримає будівництва багатоповерхового монстра поряд. І незважаючи на те, що тут протиправно побудували «Хілтон», після чого пам’ятка пішла тріщинами, ми не дамо знищити її остаточно. Такі величезні будівлі навколо, просто спотворюють вигляд історичних пам’яток. А, поки буде тотальна безкарність та безвідповідальність, ми не в силах щось змінити у нашому місті. Порушники мають притягатись до кримінальної відповідальності за знищення або доведення до руйнування об’єктів культурної спадщини. І тільки тоді, забудовники будуть думати перш ніж робити такі протиправні дії, - наголошує активістка Олена Терещенко-Єськіна.

Також, пані Олена розповідає, що це не перша пам’ятка архітектурної спадщини України, яку знищує компанія «Інтергал-Буд». За її словами забудовники зруйнували особняк дворянки Олени Згорської поч. XX ст. по вул. Мельникова, 51, де зводять 25-поверхову висотку та Десятинний провулок, де компанія знищила цінні будинки з охоронним статусом.

Що кажуть депутати?

- Ми хочемо зберегти старовинне місто для наших нащадків. До пам’ятників архітектури, таке поняття, як реконструкція, взагалі не застосовується. Можлива тільки реставрація. Будувати багатоповерхівку поряд з пам’яткою, яка вже знаходиться в аварійному стані, категорично забороняється, - коментує депутат Київської ради Вікторія Кустова.

Чому садиба Терещенко є історичною пам’яткою?

Садиба була побудована у 1874 році в стилістиці неоготики і є пам’яткою архітектури місцевого значення за рішенням Київради. Цікавими є огорожа та ворота, виконані в єдиній стилістиці з комплексом будівлі.

У садибі мешкали відомі київські меценати Терещенки, а в 1917-1918 роках там було розташоване  Генеральне секретарство шляхів сполучення УЦР і УНР, а також там було обрано Директорію УНР.

Що далі?

Юристи компанії-забудовника не змогли надати активістам ні документи на дозвіл будівництва, ні сказати, коли їх було отримано, пояснюючи «що вони не можуть тримати всі числа, цифри та інформацію в голові одночасно». На запитання про те, коли можна буде ознайомитися із дозволами, невпевнено відповідати – «може сьогодні, може завтра, а може й через тиждень». При цьому, у розмові із журналістами щодо поверховості будівлі представники-забудовника обмовилися, що «повинно бути десь 17 поверхів». Хоча спершу казали про 9...

Наразі, доля садиби залишається під питанням. Хто ж переможе, громада, звичайні кияни чи величезні компанії? Ми будемо тримати ситуацію на контролі.

До речі, активісти запрошують всіх охочих взяти участь у ході на День Києва, який вже неофіційно називають Днем захисту Києва. Учасники збираються виступити проти спотворення міста хаотичними забудовами та за збереження історичного обличчя Києва. Збір на вул. Володимирській, 21.

Нагадаємо, чому перебудову Нивок «заморозили» на десятиліття.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця, – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook!