Музей тоталітаризму: найближчі перспективи

Музей тоталітаризму: найближчі перспективи

Питання декомунізації продовжує турбувати свідомість українського суспільства. Сьогодні в столичному ВДНГ відбувся круглий стіл присвячений створенню на його території Музею монументальної пропаганди. Ініціатором обговорення став заступник міського голови- секретар Київради Володимир Прокопів. Гостями зустрічі були голова інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович,  генеральний директор комплексу «Експоцентр України» Євген Мушкін, співзасновник фонду дослідження монументальної пропаганди Максим Яковер та інші громадські діячі.

Місце проведення заходу було обрано не випадково. Комплекс ВДНГ, як суцільний приклад монументальної пропаганди, стає своєрідним «каменем спотикання» всього процесу декомунізації. Самим фактом свого існування він провокує питання: декомунізувати, чи залишити, як згадку про тоталітарне радянське минуле? Обговорення триває не один рік, в рамках якого була створена робоча група яку очолив Володимир Прокопів. Задачею групи є створення на базі ВДНГ своєрідного «парку радянського періоду» в якому будуть зібрані всі збережені зразки монументальної радянської пропаганди.

Головна ціль, яку артикулювали учасники круглого столу – подолання психологічно травми, що існує в колективній свідомості українців. Саме боротьба із «привидами комунізму» спонукає окремих громадян нашої країни до актів вандалізму, спрямованих проти пам’ятників часів СРСР. Задля уникнення подальших випадів знищення радянських монументів, деякі із яких є справжніми шедеврами образотворчого мистецтва, й буде створено Музей монументальної пропаганди. Кращого місця для цього закладу ніж ВДНГ годі й вигадати.

За попередніми підрахунками комплекс відкриє свої двері вже цієї осені. Втім, виникає цікаве питання: що виграє від цього Київ? Секретар Київради Володимир Прокопів вказав на головні плюси проекту музею.

-  Навіщо місту це потрібно? Перш за все, ми отримаємо місце, яке стане своєрідним символом того, що ми перегорнули сторінку комуністичного минулого, як це зробили всі цивілізовані країни Європи. По-друге, ми отримаємо найкращий музей такого характеру в країні, а для столиці це буде ще один привабливий туристичний об’єкт, - зазначив Володимир Прокопів.

Слід зауважити, що твердження про привабливість нового музею, як туристичного об’єкту, виглядає суперечливим. Скоріше виникає побоювання щодо подальшої долі радянських монументів. Зібрані в одному місці вони, не зважаючи навіть на централізовану охорону, з більшою ймовірністю можуть стати жертвами вандалізму.

З іншого боку, відтягування процесу створення «парку радянського періоду» збільшує ймовірність чергової хвилі «іконоборства». Крім того, зважаючи на останні події, виникає актуальне питання: чи «дотягне» до осені то же самий монумент Щорсу, кінь якого нещодавно «втратив» одну з своїх ніг.

Фото: Антон Фоменко

Нагадаємо, Київрада просить Мінкульт зберегти пам’ятник Щорсу.