Як врятуватися від кліщів

Як врятуватися від кліщів

Весна, потеплішало, пікніки та шашлики – довгоочікувані речі для українців. Нам подобається виїздити на природу після задушливого офісу, посидіти на молодій зеленій травичці та поїсти шашлику. Проте пікніків очікують не лише люди, а й комахи, наприклад кліщі. Для них у цей час також роздолля. Вони очікують людей у лісі – це їхня їжа. Хоча самий укус кліща і є неприємним, але найстрашніше, що вони переносять такі страшні хвороби, як енцефаліт, хвороба Лайма (бореліоз). Тому цих комах краще обходити будь-якими шляхами. Що робити, щоб не зіткнутися з такою небезпечністю, та як діяти, якщо все ж таки принесли додому незваного гостя, розповідає Наталія Махіня, інфекціоніст клініки «Медіком».

Як одягатися на пікнік
При виїзді на природу потрібно вдягатись у зручний комфортний закритий одяг, не повинно бути оголених ділянок тіла. Брюки мають заправлятись у носки, сорочка – щільно застьобуватись, манжети – прилягати до тіла, взуття повинно бути закритим (не босоніжки). По приїзді додому Наталія Махіня радить оглянути себе на наявність кліщів. Пах, за вухами, волосяна частина голови, під пахвою та вушні раковини – ті ділянки, де найчастіше прикріплюються кліщі.
Для того щоб відпугнути комах, лікар радить використовувати фунгіциди – препарати, які наносять на одяг або шкіру за півгодини до виїзду на природу.

Коли звертатися до лікаря 
- Хвороба Лайма – найпоширеніше захворювання у Київській області, яке переносять кліщі. Також є кліщовий енцефаліт, але його більше шансів підчепити у Західній Україні, – зазначає пані Наталія.
Якщо помітили кліща, слід звертатись до поліклініки чи травмпункта. Бажано, щоб комаху виймав саме лікар. Він продезінфікує ранку та порадить, які аналізи потрібно здати. Інкубаційний період більшості захворювань – 5–30 діб.
- На сьогодні доведено, що якщо навіть кліщ був інфікований, це не значить, що людина на 100 % захворіє. Залежить від імунної системи, – пояснює інфекціоніст. 

Як дістати комаху самостійно
Якщо все ж таки ви не маєте можливості витаскувати кліща у лікаря, нижче наведено інструкцію з видалення комахи.
Пінцет. Викручувати кліща можна в будь-яку сторону. Для цього візьміть паразита великим і вказівним пальцями (бажано попередньо обернути їх марлею) і повільно починайте крутити, тримаючи комаха перпендикулярно шкірі. Якщо не хочете чіпати паразита руками або він занадто маленький, візьміть пінцет. Не забудьте: кліща потрібно захопити максимально близько до поверхні шкіри. І найголовніше, не стискайте його тіло, інакше він впорсне в кровотік токсини.
Нитка. Якщо під рукою немає спеціальних інструментів, ви можете використовувати просту міцну нитку. Зробіть петлю навколо кліща й затягніть її. Обхопивши кліща повністю, починайте висмикувати його легкими рухами.
Наталія Махіня називає загальні симптоми хвороб, які переносяться кліщами: температура, почервоніння в місці укусу, яке збільшується. У цих випадках потрібно звернутися до лікаря невідкладно.