Що побачити та кого зустріти на «Книжковому Арсеналі»

Що побачити та кого зустріти на «Книжковому Арсеналі»

В Мистецькому Арсеналі відкрився Міжнародний фестиваль літератури й мистецтва «Книжковий Арсенал», який триватиме до 21 травня. Поповнити домашню бібліотеку цікавими новинками пропонують понад 150 видавництв. Крім того, в програмі -  музичні концерти й перформанси, кінопокази, дискусії та зустрічі з улюбленими письменниками. "Вечірка" підготувала гід по найяскравішим подіям.

Закордонні гості

У міжнародній програмі «Книжкового Арсеналу» братимуть участь понад 60 учасників з 22 країн світу.  Джозеф Макелрой, який є  уособленням американського постмодернізму, розкаже  про традицію й експеримент у сучасному американському романі (18 травня о 15.30, сцена «Кафе Європа»). Один з найпопулярніших письменників-прозаїків Джонатан Коу представить сучасну літературу Великої Британії  (18 травня о 18.00, сцена «Кафе Європа») та поділиться, як викрити таємницю літературного героя і зберегти приватність реальної людини» (20 травня о 16.00, сцена «Кафе Європа»). А визначний швейцарський автор Франц  Голер, який в творчості тяжіє до гумору і абсурду, презентує збірку історій для дітей «Велика книжка» (20 травня о 19.00,  сцена «Кафе Європа»).

Для дітей - читання і наука

Юлія КОЗЛОВЕЦЬ, куратор дитячої програми:
- Спеціальна тема цього року -  «Про читання і прочитання: читати і думати». Ми підготували події, присвячені тому, як саме ми читаємо книжки, як вчити читати вдумливо, як приймати рішення на основі того, що ми читаємо тощо. І окремий фокус в дитячій програмі — це non-fiction дитячий марафон, який присвячений книжкам такого популярного в світі жанру, але не дуже розвиненого в Україні.

На дитячому майданчику в залі "Папір" маленьким читачам підготували науково-популярні лекції про великий вибух (18 травня о 14.00), лікарів і архітекторів у світі тварин (19 травня о 13.00). Також вони зустрінуться з норвезькою письменницею Аудгільд Сульберґ, серія книжок якої «Хто проти суперкрутих» перекладені українською, (18 травня о 17.00, 19 травня о 12.00)  та Почесною гостею Дитячої програми Анною Хьоґлунд зі Швеції (21 травня о 13.00). А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА влаштує яскраву презентацію "Великої ілюстрованої книги казок українських та іноземних письменників" (21 травня о 14.00), Ірена Карпа представить «День усіх білок» (20 травня о 15.30).  Крім того, малюків чекають читання та майстер-класи.

 «Сміх. Сила. Страх»

Тетяна ТЕРЕН, куратор фокусної програми

- Дуже хотілося б говорити про цю силу сміху та його позитивну роль у різні кризові періоди, адже, якщо ми звернемося до «Енеїди» Котляревського, яка стала поштовхом до цією теми, ми знаємо, що сміх допомагає героям цієї поеми та нам долати різні неприємності і навіть досягати перемог.

Ви дізнаєтеся про гумор і сміх - в книжках, і не тільки. Ростислав Семків розкаже про історію сміху в українській літературі (18 травня о 16.00, зал «Папір»), Тетяна Трофименко - про перверзії гумору в сучукрліті (12 травня о 11.00, кінозал №1),а Ірина Ігнатенко - про сороміцький гумор в традиціях українців (20 травня о 14.00 кінозал №1). На тему «Політичний карнавал. Сміх як гачок для електорату» дискутуватимуть Іван Яковина та Богдан Кутєпов (зал «Фарби»). Піонерів вільного гумору збирають на поетичному вечорі (19 травня о 19.00, поетична сцена), а харківський театр-студія «Арабески» покаже нову версію проекту 1997 року «Енеїда. 20 років потому» (20 травня о 19.00, перформативна сцена).

Технології у музиці

Щодня ввечері  на музичній сцені проходитиме Міжнародний проект експериментальної електронної музики та медіа-арту «EM-VISIA» за участі митців з Франції, Великої Британії, Польщі і України. Його програма фокусується на підкреслено «високотехнологічних» творах, демонструючи безперервний зв’язок музичного мистецтва та наукового знання.

Перформанси: нудно не буде

Майже до ночі на поетичній сцені гостей розважатимуть захоплюючими дійствами. Буде  музична вистава за творчістю Еммі Вайнгаус (19 травня о 21.00), мистецька акція ГИЧ-оркестру та комікс-автора Райнхарда Кляйста: музичні та графічні інтерпретації поетичних перекладів Івана Франка у концерті «Франкомікс»  (20 травня о 21.00) та перший у Києві виступ проекту «Лінія Маннергейма», який об'єднує Сергiя Жадана, Олега Каданова та Євгена Турчинова (21 травня о 20.00).  Також є унікальна нагода побачити виставу "Буратіно 30 років потому" у виконанні акторів аматорського театру літніх людей, що покаже погляд старшого покоління киян на питання соціальної справедливості в місті (21 травня о 17.30, перформативна сцена). А актори театру "Золоті ворота" підготували міні-виставу за неопублікованими оповіданнями українського драматурга Павла Ар'є "Чотири (оповідання) на сім (актрис)" (19 травня о 19.00, перформативна сцена).

Виставки: сміх у графіці

Експозиції глибше розкривають фокус-тему – це «Енеїда Базилевича» (про витворення «козацького міфу» у першому українському графічному романі), «Один кілометр Перцю» (про радянську специфіку сміху), «Вернер Клемке. Нестандарт», «Оноре Дом’є – батько французької карикатури» (про німецьку і французькі особливості карикатур), Андрій Сагайдаковський «Слухай уважно» (іронічне висміювання повсякдення), виставка плакатів молодих графічних дизайнерів «Сміх. Страх. Сила»,  міжнародна виставка ілюстрації «До речі, життя чудове».

Розмови з Забужко

Оксана ЗАБУЖКО:

-  Що може література у світі, який зненацька перестав бути зрозумілим? У світі, де стрімголов згортаються зони комфорту, війни спалахують без оголошення, кризи стрясають країну за країною? Для України ця тема особливо болісна: наразі ми все ще намацуємо окуляри, щоб розгледіти себе окремо від агресора…

Письменниця представляє кураторську програму «Розкажи мені про мене» (Література в світі глобального непорозуміння). Своїми думками ділитимуться  Ольга Токарчук з Польщі (18 травня о 19.00, зал «Фарби»), Аскольд Мельничук з США (20 травня о 19.00,  зал «Фарби»),Сергій Сингаївський з України (21 травня о 19.00,  сцена «Кафе Європа»).

Кіно: класика і прем'єри

В кінозалі № 2 проходитимуть покази стрічок. Національний Центр Довженка представить фільм Івана Кавалеридзе 1930 року "Перекоп" (20 травня о 16.00), а Польський інститут - «Смугу тіні» Анджея Вайди (18 травня о 17.00). Серед новинок - польська картина за твором чеського письменника Їржі Гаїчека «Крадії зелених коней» (19 травня о 14.00), «П’ятий човен» за романом Моніки Компанікової,відзначений на Берлінале (18 травня о 15.00), романтичний трилер про пригоди молодого капітана «Таємний спільник» (19 травня о 18.00).  Документальну частину кінопрограми  складають  «Автор “Соляріс”» про життя Станіслава Лема (21 травня о 14.00) та «Шахтарські історії», зняті на основі розповідей гірників Львівщини та Донеччини (21 травня о 16.00).

Київська тематика

18 травня о 14.00  в залі "Дукат" відбудеться дискусія «Київ у жанрі нон-фікшн» у рамках презентації першого тому проекту «Антропологія простору» «Культурний ландшафт Києва та околиць» та книги Оксани Овсіюк «Життя після окупації: побут киян 1943-1945 рр.». Низку досліджень у збірці "Живучи в модерному місті: Київ кінця ХІХ – середини ХХ століть" представлять  21 травня о 12.00 (зал "Гербарій").  На стенді видавництва "Варто" шукайте сьому книжка з серії "Київська мозаїка" - "Чорнобиль-Київ" Кирила Степанця. Окрім опису природи Полісся та історії Чорнобильскої АЕС, в ній розказується про перші місяці після аварії в Києві. 18 травня о 18.00  в залі "Малі" киянин Олесь Ільченко презентує видання "Збирачі туманів. Суб'єктивні нотатки з київського життя", в якому описує життя своєї родини та власні спогади про рідне місто.
 

«Коронація слова»: автограф-сесії і створення анімації

Міжнародний літературний конкурс запрошує на свій стенд для зустрічі з авторами. 18 травня відбудеться автограф-сесій Олени і Тимура Литовченка (14.00) та Вікторії Гранецької (15.00), 19 травня  - Ярослава Яріша (16.00) та Ярини Каторож (17.00).  20 травня з читачами зустрінуться Ольга Кийко (14.00), Анна Коршунова (15.00) та Євген Положій (17.00). У суботу і неділю о 12.00 дітей та дорослих запрошують разом ліпити героїв та створювати декорації для анімаційного фільму за коронованим сценарієм про конячку Камелію, а також переглянути серіал «Моя країна Україна».

Приємні зустрічі

"Книжковий Арсенал" - чудова нагода поспілкуватися та послухати знаних письменників. Добірну компанію збере презентація повної версії «Антології Української Поезії ХХ століття» на 2016 сторінок (21 травня о 16.00, зал "Фарби"). Серед учасників - Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Кость Москалець, Оксана Забужко, Віктор Морозов, Тарас Чубай та Іван Малкович. У шанувальників Сергія Жадана також є можливість почути його розмову з швейцарським поетом Педро Ленцем (21 травня о 10.00, сцена "Кафе Європа") та послухати уривки з нового твору "Інтернат" (21 травня о 14.00,зал "Дукат").
В рамках програми "Обмін речовин" Андрій Курков та Андрій Куликов поговорять про самоідентифікацію (19 травня о 19.00,зал «Папір»),а Таня Малярчук і Андрій Бондар - про примус і насолоду в творчості (20 травня о 19.00, зал «Папір»).
Олександр Ірванець презентує роман «Харків 1938» (20 травня о 18.00, зал "Гербарій"), Катерина Бабкіна - книгу віршів "Заговорено на любов" (20 травня о 19.00, поетична сцена), Андрій Любка - екзотичні історії "Саудаде" ( 21 травня о 13.00, зал "Гербарій"), а Василь Махно  - поетичну збірку "Паперовий міст" (18 травня о 19.00, поетична сцена).
Мирослав Слабошпицький та Маркіян Камиш поговорять про літературний спадок культового письменника Олеся Ульяненка (18 травня о 16.00 зал "Дукат"), а Леонід Ушкалов розкриє секрети щоденника Тараса Шевченка (18 травня о 15.00, зал "Дукат").  Шанувальники філософії мають змогу послухати розповідь Тараса Лютого про його "Корабель шаленців" (18 травня о 18.00, зал «Гербарій») та Володимира Єрмоленка про "Ловця океану" (20 травня о 15.00, зал «Фарби»). Свою версію, хто збив Боїнг над Донбасом в рамках презентації роману-трилера "Рейс" озвучить Сергій Лойко (19 травня о 19.00, зал «Фарби»).

VIІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»
Коли:
до 21 травня 2017 року, з 10.00 до 22.00
Де: Мистецький Арсенал, вул. Лаврська, 10-12
Вартість квитків: 60 грн., пенсіонерам, школярам, студентам (за наявності посвідчення) 30 грн., сімейний квиток (на 2 дорослих і 1-4 дитини від 12 років) 130 грн., на всі дні фестивалю – 200 грн. Безкоштовний вхід мають діти до 12 років, особи з інвалідністю 1-2 груп, військовослужбовці строкової служби, учасники та ветерани АТО, музейні співробітники (за наявності посвідчення).
У будні з 10.00 до 13.00 вхід вільний.