Місто чотирьох революцій Нині Київ не лише хранитель славетної минувшини, але й місто-реформатор

Місто чотирьох революцій  Нині Київ не лише хранитель славетної минувшини, але й місто-реформатор

Місто чотирьох революцій Нині Київ не лише хранитель славетної минувшини, але й місто-реформатор

Ганна КАСІЧ
Протягом 24 років Київ пережив кілька революцій: і визвольну, результатом якої стали базові документи незалежності, і студентську, після якої відбулася ротація влади, і Помаранчеву, і Революцію Гідності. Тому Київ можна сміливо називати містом чотирьох революцій. Напевне, вони були б неможливими там, де немає традицій самоврядування та творення власної незалежності.

Зміни починаються…
Процес децентралізації влади, який відбувається в Україні, розпочався у Києві не тільки тому, що Верховна Рада ухвалила пакет законів щодо бюджетної децентралізації та добровільного об’єднання громад. Суть децентралізації влади полягає у принципово нових стосунках народу і тих, хто біля важелів управління. Власне, це гасла Майдану: відкритість, чесність, взаємоповага. Можна давати різні оцінки, наскільки успішно відбувається зміна формату стосунків між народом і владою, але у Києві, не чекаючи «відмашок» згори, почали запроваджувати і відкритість, і діалог із громадою, і нові принципи роботи самої влади, біля керма якої – Віталій Кличко. Але ж сьогодні Київ можна назвати містом, яке не боїться експериментувати задля руху вперед.
І багато в чому це завдяки київській громаді. Без киян не було б упорядкування ситуації з незаконними забудовами, без зусиль активістів столиці навряд чи вдалося б бодай започаткувати нові прозорі правила для розміщення МАФів.
Власне, у Києві так часто вирішувалася доля України, що кияни відчувають і свою відповідальність, і причетність до процесу. Саме тому створення осередків самоврядування населення (ОСН) у столиці набирає обертів. Участь активістів у засіданнях постійних комісій Київради, круглих столів вже стала звичним явищем.
Smart-майбутнє
Спільна робота громади і влади із впорядкування Києва оптимізується завдяки системі електронного управління Kyiv Smart City, яку в Україні запроваджено вперше саме у столиці. Завдяки новітнім технологіям бюджет міста є відкритим, кожен киянин може висловитися, відстежити рух коштів. Запрацювала і система електронних закупівель за бюджетні кошти, що дозволило заощадити чималі суми.
Київ є одним із перших міст, де волонтери і влада задумалися про складні процедури оформлення свого статусу для воїнів АТО. І системна підтримка киянами-волонтерами воїнів АТО отримала нове спрямування – Інформаційний центр для бійців.
Вільний дух
Але, напевне, найголовніше, що є у Києві, – це Майдан. Мається на увазі не тільки конкретна площа, хоча вона і є центральною площею України. Йдеться про дух Майдану – дух свободи, незалежності, невпокореності, пошуку і навіть натхнення. Це ідеали, базові принципи, котрі покладено у підвалини Української держави.

МАЮ СЛОВО
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
– Два Майдани сталися у Києві перш за все завдяки активній громадянській позиції киян. В умовах посилення відмінностей між Заходом і Сходом України, між україномовними і російськомовними українськими громадянами позиція столиці, яка врівноважує ці відмінності всередині країни, є принципово важливою. Тому Київ – це не просто столиця України. Образно кажучи, це і її мозок, і одночасно серце.